Míg a kormány szerint semmilyen pártpolitikai megfontolás nem lehet fontosabb a magyarok biztonságánál, Fekete-Győr András és Márki-Zay Péter a fegyverszállítások mellett kardoskodnak.
Dömötör Csaba nagy felelőtlenségnek nevezte, hogy Márki-Zay Péter, a baloldal miniszterelnök-jelöltje egy német lapnak is megerősítette a ukrajnai fegyverszállítmányokra vonatkozó felvetését.
„Mindenki belegondolhat abba, hogyha ez a társaság ülne kormányrúdnál ebben a helyzetben” – fogalmazott. Az államtitkár hangsúlyozta: a kormánynak a magyar zászlót kell a legmagasabbra húznia. A helyzet rendkívül bonyolult, „de egy dolog egyértelmű, az, hogy mi a legfontosabb cél: Magyarország és a magyar emberek biztonsága”. Dömötör Csaba minden közéleti szereplőt arra kért, hogy ne tegyenek felelőtlen nyilatkozatokat.
Álhírkampányt indított az ellenzék
Ezzel összefüggésben közölte, az ellenzék beszállt egy rendkívül rosszindulatú álhírkampányba is, amelyben Magyarországot alaptalanul vádolták azzal, hogy az unióban egyedüliként nem támogat bizonyos pénzügyi szankciókat.
„Ez egy ordas hazugság, mert Magyarország soha egyetlen szankciós előterjesztéssel szemben sem szólalt fel, nem blokkolt, és nem is blokkol semmit” – jelentette ki Dömötör Csaba. Kiemelte, hogy az erről szóló híreket európai kormányfők is alapjaiban cáfolták, Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetője és a szlovák kormányfő is helyretette a fals információkat, a baloldal vezetői ugyanakkor nem vonták vissza állításaikat.
Veszélyebe sodorják a kárpátaljai magyarokat
Dömötör Csaba szerint az ellenzék ezzel valójában a kárpátaljai magyarokat sodorja veszélybe, őket teszi ki lehetséges atrocitásoknak.
„Akik egy ilyen kiélezett helyzetben az ország biztonsága ellen mennek és gyengítik az ország helytállási képességeit, azokra a mostaninál könnyebb és napfényesebb helyzetben sem lehet számítani” – fogalmazott. Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország segítő kezet nyújt azoknak, akik a háború elől menekülnek, ugyanis „most valóban olyan családokról van szó, akik az életüket mentik”.
Akár Budapesten is lehet béketárgyalás
Az államtitkár szólt arról is, hogy már az első napokban példaértékű összefogás alakult ki, a kormány pedig mindent megtesz, hogy koordinálja a felajánlásokat. A kormány a Híd Kárpátaljáért segélyprogrammal azokat kívánja segíteni, akik nem hagyták el a szomszédos országot, az 1357-es segélyvonalon pedig hívásonként 500 forinttal lehet támogatni a bajba jutottakat – fejtette ki Dömötör Csaba. A kabinet képviselője megerősítette: Magyarország elsődleges érdeke, hogy mielőbb megkezdődjön a béketárgyalás, aminek a feltételei Budapesten is adottak. A magyar kormány emellett minden nemzetközi fórumon a béke elősegítéséért dolgozik – tette hozzá.
Fekete-Győr András fegyvereket küldene Ukrajnába
A Momentum bukott vezetője a Magyar Hang oldalán fejtegette nézeteit a háborúról.
„A jelenlegi helyzetben egy felelős magyar kormánynak a háború megelőzésén kellene dolgoznia. Elrettentéspolitikára van szükség” – írta Fekete-Győr, majd rátért a fegyverszállításra is:
„Először is – szövetségeseinkhez hasonlóan – fegyvereket és humanitárius segítséget kell felajánlani az ukrán kormány számára, hogy ezzel is hozzájáruljunk a kárpátaljai magyar kisebbségek védelméhez.”
„Néhány héttel ezelőtt még azt mondtam, mi is támogatjuk a békés, közös érdekeken alapuló gazdasági és kulturális együttműködést Oroszországgal. Nos, ez a jelenlegi válsággal megváltozott. Természetesen Magyarországnak, mint NATO- és EU-tagnak, csatlakoznia kell minden Oroszország elleni szankcióhoz. Ez elvi kérdés – még akkor is, ha ez gazdaságilag árt nekünk. A fegyverszállításokat is támogatnám, amennyiben a NATO és az EU e mellett döntene. Mindig a közös döntéseket követnénk” – nyilatkozta a Der Tagesspiegelnek Márki-Zay Péter.
A baloldal kormányfőjelöltje nem érti, mi a különbség a háborúban való részvétel és a békefenntartó misszió között, nyilatkozatai alapján készséggel támogatná magyar csapatok részvételét egy esetleges háborúban. Márki-Zay Péter a háború kapcsán többször is kinyilvánította, hogy katonákat küldene Ukrajnába. A Patrizánnak adott február 13-i interjúban Gulyás Márton műsorvezető kérdésére, miszerint ha kirobban a konfliktus, miniszterelnökként biztosítana-e katonai segítséget, azt mondta: ha a NATO úgy dönt, akkor katonákat is. Később ugyan ezt tagadta, de utána a német lapnak ismét a fegyverszállításokról beszélt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre