Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje két évig delegált volt a több mint 3000 nagyvállalatot tömörítő Eurelectric nevű lobbiszervezetnél. Az Eurelectric a közelmúltban többször is kifejezte a hatósági árszabályozással, vagyis rezsicsökkentéssel szembeni mérhetetlen ellenszenvét. Legutóbb idén novemberben támadták meg Frans Timmermansnál a román rezsicsökkentést – írta a kontra.hu.
A Kontra cikkéből kiderült, hogy Márki-Zay Péter ugyan elrejtette az önéletrajzából, de a portál megtalálta, hogy 2011 és 2012 között a hazai munkáltatója, az EDF–Démász az Eurelectric nevű brüsszeli lobbiszervezetbe delegálta. A szervezet kimondott célja az európai villamosenergia-ágazatban tevékenykedő multik érdekeinek képviselete a brüsszeli döntéshozók felé.
A Kontra további vizsgálódása során kiderült, hogy az Eurelectricet épp a francia EDF vezérigazgatója, Jean-Bernard Lévy vezeti. Vagyis a Márki-Zay Péter korábbi munkahelyét képező EDF áll a 3500 céget tömörítő Eurelectric élén.
Elgondolkodtató a lobbiszervezet piacokról alkotott elképzelése, amely éppen egybevág az MZP által is képviselt liberális gondolkodással. Vagyis – a portál véleménye szerint – az a jó, ha az állam minél kevésbé avatkozik be a piac működésébe a kiugróan magas energiaárak esetén. Tehát pontosan az olyan jellegű, a fogyasztókat védő intézkedéseket ellenzik, mint például a rezsicsökkentés.
Egy idei, Frans Timmermansnak írt levélben kimondottan követelték a romániai rezsicsökkentés eltörlését. Egy másik, 2016-os dokumentumban pedig a magyar szabályozást is kritizálták, és kifejtették, hogy az „ágazat régóta vár az új árazásra, számukra előnyösebb tarifákkal” Magyarországon.
A Márki-Zay mögött álló multinacionális vállalatok alig várják, hogy visszatérhessenek Magyarországra, ami teljesen érthető, hiszen a baloldali vezetés féktelen profithajszolást biztosított számukra. Persze a magyar emberek kárára.
Ahogy korábban arra a Kontra elsőként felhívta a figyelmet, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter egy francia tulajdonú energetikai multicégnek, az EDF–Démásznak dolgozott vezető beosztásban több mint másfél évtizeden keresztül. Az EDF jelenleg is több mint 80 százalékban a Francia Állam tulajdonában áll.
A cikk teljes terjedelmét IDE kattintva találod meg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre