
Kapaszkodj meg: így hat a kávé az öregedésre!
Meglepő eredménnyel végződtek a kutatások.
Tudd meg az igazságot a diákmunka tévhiteiről! Mikor lehet dolgozni? Van-e betegszabadság? Mire kell figyelni a diákmunka kapcsán? Olvasd el a részleteket!
Közeleg a nyári szünet, sok fiatal szeretne a pihenés mellett dolgozni, pénzt keresni, melynek tökéletes módja a diákmunka. Sokaknak téves információjuk van a diákmunkáról: van, aki azt hiszi, csak 16 éves kortól lehet dolgozni, míg olyanok is akadnak, akik úgy vélik, a diákmunka mellé nem jár betegszabadság. A Fanny magazin összegyűjtötte a leggyakoribb tévedéseket a diákmunkával kapcsolatban, és végre eloszlatjuk a félreértéseket.
Magyarországon már 15 éves kortól lehet munkát vállalni, ha a diák nappali tagozatos tanuló és csak iskolai szünet ideje alatt vállalhat munkát, 16 éves kortól pedig már tanév közben is dolgozhat. Az alkalmi diákmunka is népszerű választás ebben a korban, hiszen rugalmas időbeosztást kínál. Természetesen vannak külön szabályok a fiatalok védelme érdekében, de a munkavállalás jogilag lehetséges.
A diákokat is ugyanúgy megilleti a minimálbér vagy a garantált bérminimum, mint bárki mást. 2025-ben a minimálbér bruttó összege 266 800 forint havonta, ami órabérre lebontva nagyjából 1540 forintot jelent. Bizonyos munkáknál – például szezonális feladatoknál vagy speciális tudást igénylő pozíciókban – ennél magasabb órabér is elérhető.
Talán régebben igaz volt, hogy a diákmunkák nehezek és színvonaltalanok voltak, de ma már rengeteg változatos és korrekt munkalehetőség van diákoknak: irodai adminisztráció, rendezvényszervezés, marketing, informatika, vagy épp könnyű fizikai munka. Érdemes keresgélni, mert sok helyen tanulni is lehet a munkavégzésen keresztül.
Sokan úgy gondolják, hogy a nyári szünetben a legélénkebb a diákmunkapiac, pedig az év többi részében is akadnak lehetőségek, főként hétvégente vagy a délutáni órákban. Az iskolaszövetkezetek egész évben biztosítanak részmunkaidős állásokat.
Ha valaki túlzásba esik, előfordulhat, hogy fáradtabb lesz, de a legtöbb diák munkája nem megy a tanulás rovására. Sőt, sokan felelősségteljesebbé, önállóbbá válnak tőle. A kulcs az időbeosztás és az arányok megtartása.
Tévhit, hogy a munkaadó bármikor kirúghatja a diákot. Természetesen próbaidő alatt mindkét fél bármikor felmondhat, indoklás nélkül. De ha próbaidő nem lett kijelölve, vagy már lejárt, a munkáltató csak akkor bocsáthatja el a munkavállalót, ha az bizonyíthatóan megszegte a szerződésben foglaltakat.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a diákok nem jogosultak betegszabadságra. Ennek oka, hogy gyakran szövetkezeten keresztül, megbízási jogviszonyban dolgoznak. Ám ha munkaviszonyban vannak, ugyanúgy jár nekik a betegszabadság, mint más munkavállalóknak, azaz évente 15 nap jár nekik, amely alatt a bér 70 százalékát kapják.
Diákmunkát 16 éves kortól lehet vállalni, de nappali tagozatos tanulók már 15 évesen is dolgozhatnak az iskolai szünetekben. Fontos tudni, hogy 18 év alatt más szabályok érvényesek: tilos az éjszakai munka, nem végezhetnek veszélyes munkát, és a napi munkaidejük maximum 8 óra lehet, heti 40 órában.
Magánúton is lehet diákmunkát vállalni, de ez kockázatos lehet a kevésbé megbízható cégek miatt. Az iskolaszövetkezetek biztonságosabb lehetőséget kínálnak, mivel ellenőrzött, jogilag szabályozott keretek között történik. Ráadásul kényelmesebb is, mivel intézik a papírmunkát, és biztosítják, hogy minden a jogszabályoknak megfelelően történjen.
Már a munka megkezdése előtt legyen írásos munkaszerződés! Ez védi a diák érdekeit: tartalmazza a bért, a munkaidőt, a feladatokat és a felmondási feltételeket. Soha ne kezdjen el dolgozni szerződés nélkül, mert ez jogi problémákhoz és fizetési elmaradásokhoz vezethet, amelyeket később nagyon nehéz orvosolni.
A 25 év alatti diákok is jogosultak a személyi jövedelemadó (szja) mentességre. Idén a kedvezmény havi összege 656 785 forint, ami 98 518 forinttal csökkentheti a fizetendő adót. A kedvezményt a munkáltató vagy kifizető automatikusan figyelembe veszi, míg a fiatal nem nyilatkozik a mellőzéséről.
A munkavégzés bármely formájához adóazonosító jel szükséges. Az igényléshez a NAV honlapjáról letölthető T34-es nyomtatványt kell kitölteni, majd személyesen leadni a NAV ügyfélszolgálatán. 18 év alattiak esetében a folyamatot a törvényes képviselőn keresztül lehet intézni – ennek hiányában könnyen elúszhat egy jó munkalehetőség.
A fizetést mindig hivatalosan, bankszámlára kérjük – a zsebbe kapott pénz nem csak szabálytalan, de sok veszélyt is rejt. Számlanyitáshoz szükség van személyi igazolványra, lakcímkártyára és adóazonosító jelre. 18 év alatt pedig a szülő vagy törvényes képviselő beleegyezése is szükséges.
A diákmunkából származó jövedelem után adóbevallást kell készíteni. Az idén nyáron keresett összeget a 2026 májusában esedékes nyilatkozatban kell feltüntetni. Bár a NAV automatikusan elkészíti a tervezetet, ha év közben nem kértük a munkáltatótól vagy kifizetőtől az adókedvezmények érvényesítését, azokkal utólag kell kiegészíteni – különben eleshetünk a kedvezménytől.
Meglepő eredménnyel végződtek a kutatások.
A körmök ez egészségügyi állapotunkat is tükrözik.
Nagyon óvatosnak kell lenni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre