Ezek a leggyakoribb tévhitek a diákmunkáról

Tudd meg az igazságot a diákmunka tévhiteiről! Mikor lehet dolgozni? Van-e betegszabadság? Mire kell figyelni a diákmunka kapcsán? Olvasd el a részleteket!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.01. 15:32
diákmunka fizetés nyár

Közeleg a nyári szünet, sok fiatal szeretne a pihenés mellett dolgozni, pénzt keresni, melynek tökéletes módja a diákmunka. Sokaknak téves információjuk van a diákmunkáról: van, aki azt hiszi, csak 16 éves kortól lehet dolgozni, míg olyanok is akadnak, akik úgy vélik, a diákmunka mellé nem jár betegszabadság. A Fanny magazin összegyűjtötte a leggyakoribb tévedéseket a diákmunkával kapcsolatban, és végre eloszlatjuk a félreértéseket.

Young,Woman,Studying,From,Home,During,Confinement,Period
Sok tanuló számára vonzó a diákmunka: a vakáció idején nem csak pihen, de pénzt is keres 
Fotó: Shutterstock

Diákmunka alatt is jár a rendes fizetés

Magyarországon már 15 éves kortól lehet munkát vállalni, ha a diák nappali tagozatos tanuló és csak iskolai szünet ideje alatt vállalhat munkát, 16 éves kortól pedig már tanév közben is dolgozhat. Az alkalmi diákmunka is népszerű választás ebben a korban, hiszen rugalmas időbeosztást kínál. Természetesen vannak külön szabályok a fiatalok védelme érdekében, de a munkavállalás jogilag lehetséges.

Jár nekik a rendes fizetés

A diákokat is ugyanúgy megilleti a minimálbér vagy a garantált bérminimum, mint bárki mást. 2025-ben a minimálbér bruttó összege 266 800 forint havonta, ami órabérre lebontva nagyjából 1540 forintot jelent. Bizonyos munkáknál – például szezonális feladatoknál vagy speciális tudást igénylő pozíciókban – ennél magasabb órabér is elérhető.

Nincs többé megalázás

Talán régebben igaz volt, hogy a diákmunkák nehezek és színvonaltalanok voltak, de ma már rengeteg változatos és korrekt munkalehetőség van diákoknak: irodai adminisztráció, rendezvényszervezés, marketing, informatika, vagy épp könnyű fizikai munka. Érdemes keresgélni, mert sok helyen tanulni is lehet a munkavégzésen keresztül.

Egész évben vár feladat

Sokan úgy gondolják, hogy a nyári szünetben a legélénkebb a diákmunkapiac, pedig az év többi részében is akadnak lehetőségek, főként hétvégente vagy a délutáni órákban. Az iskolaszövetkezetek egész évben biztosítanak részmunkaidős állásokat.

Találja meg az egyensúlyt

Ha valaki túlzásba esik, előfordulhat, hogy fáradtabb lesz, de a legtöbb diák munkája nem megy a tanulás rovására. Sőt, sokan felelősségteljesebbé, önállóbbá válnak tőle. A kulcs az időbeosztás és az arányok megtartása.

Bármikor kirúghatják?

Tévhit, hogy a munkaadó bármikor kirúghatja a diákot. Természetesen próbaidő alatt mindkét fél bármikor felmondhat, indoklás nélkül. De ha próbaidő nem lett kijelölve, vagy már lejárt, a munkáltató csak akkor bocsáthatja el a munkavállalót, ha az bizonyíthatóan megszegte a szerződésben foglaltakat.

Ráfázhat, ha beteg lett

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a diákok nem jogosultak betegszabadságra. Ennek oka, hogy gyakran szövetkezeten keresztül, megbízási jogviszonyban dolgoznak. Ám ha munkaviszonyban vannak, ugyanúgy jár nekik a betegszabadság, mint más munkavállalóknak, azaz évente 15 nap jár nekik, amely alatt a bér 70 százalékát kapják.

Figyeljünk a szabályokra

Diákmunkát 16 éves kortól lehet vállalni, de nappali tagozatos tanulók már 15 évesen is dolgozhatnak az iskolai szünetekben. Fontos tudni, hogy 18 év alatt más szabályok érvényesek: tilos az éjszakai munka, nem végezhetnek veszélyes munkát, és a napi munkaidejük maximum 8 óra lehet, heti 40 órában.

Nem mindegy, kivel szerződik

Magánúton is lehet diákmunkát vállalni, de ez kockázatos lehet a kevésbé megbízható cégek miatt. Az iskolaszövetkezetek biztonságosabb lehetőséget kínálnak, mivel ellenőrzött, jogilag szabályozott keretek között történik. Ráadásul kényelmesebb is, mivel intézik a papírmunkát, és biztosítják, hogy minden a jogszabályoknak megfelelően történjen.

Munkaszerződés: most számít az aláírás

Már a munka megkezdése előtt legyen írásos munkaszerződés! Ez védi a diák érdekeit: tartalmazza a bért, a munkaidőt, a feladatokat és a felmondási feltételeket. Soha ne kezdjen el dolgozni szerződés nélkül, mert ez jogi problémákhoz és fizetési elmaradásokhoz vezethet, amelyeket később nagyon nehéz orvosolni.

Személyi jövedelemadó: a bruttó lett az új nettó

A 25 év alatti diákok is jogosultak a személyi jövedelemadó (szja) mentességre. Idén a kedvezmény havi összege 656 785 forint, ami 98 518 forinttal csökkentheti a fizetendő adót. A kedvezményt a munkáltató vagy kifizető automatikusan figyelembe veszi, míg a fiatal nem nyilatkozik a mellőzéséről.

Hetekkel előre igényeljük meg

A munkavégzés bármely formájához adóazonosító jel szükséges. Az igényléshez a NAV honlapjáról letölthető T34-es nyomtatványt kell kitölteni, majd személyesen leadni a NAV ügyfélszolgálatán. 18 év alattiak esetében a folyamatot a törvényes képviselőn keresztül lehet intézni – ennek hiányában könnyen elúszhat egy jó munkalehetőség.

Fizetés csak bankszámlára

A fizetést mindig hivatalosan, bankszámlára kérjük – a zsebbe kapott pénz nem csak szabálytalan, de sok veszélyt is rejt. Számlanyitáshoz szükség van személyi igazolványra, lakcímkártyára és adóazonosító jelre. 18 év alatt pedig a szülő vagy törvényes képviselő beleegyezése is szükséges.

Jelöljük a bevallásban

A diákmunkából származó jövedelem után adóbevallást kell készíteni. Az idén nyáron keresett összeget a 2026 májusában esedékes nyilatkozatban kell feltüntetni. Bár a NAV automatikusan elkészíti a tervezetet, ha év közben nem kértük a munkáltatótól vagy kifizetőtől az adókedvezmények érvényesítését, azokkal utólag kell kiegészíteni – különben eleshetünk a kedvezménytől.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás