
Tudósok elárulták: ezt kell enni, hogy 100 évig élj!
Ez lehet a hosszú élet titka.
A magunkban beszélés hasznos és egészséges cselekvés, a pszichológusok bátorítják az embereket a hangos magukkal beszélésre
Érdekes módon az önmagunkkal folytatott írásos párbeszéd elfogadható – sőt bátorított. A naplóírás hasznos terápiás eljárás, hiszen ebben az esetben a gondolatok felelevenítése, rendszerezése és leírása történik. Ilyenkor a rögzítés közben fel is dolgozzuk gondolatainkat és érzéseinket. A naplóírás a magunkban beszélés támogatott formája. A hangos magunkban beszélésnek azonban negatív bélyegei vannak, sokszor őrültnek gondolják a magukban beszélő embereket.
Ha hangosan beszélünk magunkkal, akkor jobban koncentrálunk a több lépésből álló feladatok elvégzésekor, a hangos beszélgetés segít a konkrét cselekvések sorrendjében, miközben megkönnyíti az egymást követő cselekvések közötti átmeneteket is. Például főzés közben narrálhatjuk, mit rakunk először a fazékba, meddig kell benn lennie valaminek a sütőben, vagy hangosan számolhatjuk a hány tojást törtünk eddig a tálba. Az önmagunkkal való hangos beszélgetés visszajelzést, építő kritikát és megerősítést is ad: Ez most jól sikerült! Legközelebb máshogy csinálom. stb.
Ha hangosan beszélünk magunkkal, akkor az segít megérteni és kezelni a világ szokatlan és meglepő eseményeit. Ahogyan a naplóírás, úgy a beszéd is segít feldolgozni történéseket, és lenyugtatni az embereket. Ezenfelül egy új környezetben is kényelmesebben mozognak az emberek, ha egyedüllétük alatt hangosan beszélnek.
A hangos gondolkodás a nehéz anyagok tanulmányozása közben növeli az anyag iránti elkötelezettséget és a tanulás örömét.
A teljesítmény mérhetően megnő, ha például egy sport mérkőzés előtt a játékosok hangosan átbeszélték a mozdulataikat. Általánosságban elmondható, hogy a pozitív önbeszéd növeli a motivációt egy fontos esemény előtt, a sportolók és a művészek, köztük táncosok, zenészek és színészek körében is.
Legyőzhetjük a megbánást és hatékonyabban csökkenthetjük az önkritikát, ha rossz tapasztalataink utána hangosan beszélünk magunkkal.
A negatív belső önbeszéd káros, és ugyanez vonatkozik a külsődleges önbeszédre is. Fontos, hogy semmilyen körülmények között se beszéljünk magunkról negatívan, ha a gondolatainkban ez mégis megjelenik, akkor hangosan korrigálhatjuk azt.
Ha hangosan beszélünk magunkhoz a "Te" névmással, vagy ami még jobb, a keresztnevünket használjuk, akkor az elősegíti az önelhatárolódást. A magunktól való eltávolodás javítja gondolataink, érzéseink és viselkedésünk szabályozásának képességét.
Ez lehet a hosszú élet titka.
Lássuk, mit tartogatnak mára a csillagok!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre