![](https://cdn.metropol.hu/2025/02/T02FVtuR17wVYdmXI4-XlxFuJwGDIL98Gae87MiH9o4/fill/550/310/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2M5M2VkZjc2NDBhNDQyZDlhNmZlMjUwOGI1ZDk5OTY4.png)
Így készítette Polcz Alaine író az almás pitét – Recept
Polcz Alain almás pitéje nagyanyáink ízeit idézi.
Senki sem úgy vág bele az eljegyzésbe, hogy azon gondolkodik, egy napon talán visszakérné vagy visszaadná a szerelmi jelképet. Szakítás esetén azonban felmerülhet a kérdés. Vajon mi a protokoll ilyenkor?
Az eljegyzési gyűrű a legismertebb szerelmi szimbólum, ami a romantikus érzelmeket, az elköteleződést és a házasság ígéretét fejezi ki egy párkapcsolatban – írja a Fanny magazin. Viselése az esküvő előtti időszakban, vagyis a jegyesség alatt bír fontos jelentéssel a külvilág és a házasulandó felek számára.
Az eljegyzési gyűrűt általában véve ajándéknak tekintjük, ám ha valamilyen okból a jegyesség véget ér, sokan érzik úgy, hogy a gyűrűt vissza kell adni vagy kérni a felbontás lezárásaként.
A gyakorlat szerint, ha az eljegyzést az ajándékozó fél bontja fel, a gyűrűt a megajándékozott megtarthatja. Ha viszont a megajándékozott szakít, elvárás lehet a másik részéről, hogy a gyűrűt visszaadják, főleg, ha az sokba került.
Az eljegyzési gyűrű visszaadásának jogi megítélése és az ehhez kapcsolódó kötelezettségek országonként eltérőek lehetnek. Gyakori, hogy a gyűrű feltételes ajándéknak számít, ami azt jelenti, hogy ha valamilyen okból nem jön létre a házasságkötés, az ékszert vissza kell adni.
Jogi értelemben véve egy jegygyűrű átadása ajándékozásnak, azaz tulajdonátruházásnak számít, de ez nem tartozik a klasszikus ajándékozási kategóriába, amikor a felek szerződésben rögzítik a körülményeket, vagy amikor a pár tagjai hétköznapi szituációkban egy számukra szokásos összegű meglepetéssel kedveskednek egymásnak.
Érdekesség, hogy ha a pár tagjai az együtt töltött idő alatt egymásnak nagy összegű tárgyakat, például ékszereket, órákat ajándékoznak, akkor ez egy, a párkapcsolatban megszokott szokásnak számít. Ilyenkor a jegygyűrű nem feltétlenül követelhető vissza.
Ha olyan polgári perre kerülne sor, amiben az ajándékot, ez esetben a jegygyűrűt visszakövetelnék, a bíró megvizsgálja a személyek anyagi helyzetét, és azt is, mi volt a kapcsolatuk során a szokásos ajándékozási összeg mértéke. Döntő szempont az is, hogy az ajándékozó létfenntartása veszélyben van-e.
Mivel nincs konkrét jogszabály, ami a gyűrű visszaadását kötelezővé tenné, a legjobb, ha a felek közös megegyezéssel rendezik a dolgot. A témáról való kommunikációt – legyen szó visszaadásról vagy megtartásról – a kapcsolat természete, illetve az elválás körülményei határozhatják meg.
Akárhogy is döntenek a pár tagjai, érdemes nyílt kommunikációval és a méltóság megtartásával rendezni a kérdést. Fontos az is, hogy tiszteletben tartsuk a közös múltat, és figyelembe vegyük a másik érzéseit és szempontjait, akár az elhagyó, akár az elhagyott felek vagyunk.
Polcz Alain almás pitéje nagyanyáink ízeit idézi.
A Kos ne makacsolja meg magát, a Bak inkább hallgasson!
16 másodperc alatt csak egy zseni képesek erre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre