Visszakérhető az eljegyzési gyűrű szakítás után?

Senki sem úgy vág bele az eljegyzésbe, hogy azon gondolkodik, egy napon talán visszakérné vagy visszaadná a szerelmi jelképet. Szakítás esetén azonban felmerülhet a kérdés. Vajon mi a protokoll ilyenkor?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.02.09.
Módosítva: 2025.02.09.
eljegyzési gyűrű szakítás jegygyűrű

Egy fontos szimbólum

Az eljegyzési gyűrű a legismertebb szerelmi szimbólum, ami a romantikus érzelmeket, az elköteleződést és a házasság ígéretét fejezi ki egy párkapcsolatban – írja a Fanny magazin. Viselése az esküvő előtti időszakban, vagyis a jegyesség alatt bír fontos jelentéssel a külvilág és a házasulandó felek számára.

Senki sem úgy vág bele az eljegyzésbe, hogy azon gondolkodik, egy napon talán visszakérné vagy visszaadná a szerelmi jelképet – Fotó: Pexels

Ha valami véget ér

Az eljegyzési gyűrűt általában véve ajándéknak tekintjük, ám ha valamilyen okból a jegyesség véget ér, sokan érzik úgy, hogy a gyűrűt vissza kell adni vagy kérni a felbontás lezárásaként.

Attól függ, ki szakít

A gyakorlat szerint, ha az eljegyzést az ajándékozó fél bontja fel, a gyűrűt a megajándékozott megtarthatja. Ha viszont a megajándékozott szakít, elvárás lehet a másik részéről, hogy a gyűrűt visszaadják, főleg, ha az sokba került.

Ahány ország, annyi szokás

Az eljegyzési gyűrű visszaadásának jogi megítélése és az ehhez kapcsolódó kötelezettségek országonként eltérőek lehetnek. Gyakori, hogy a gyűrű feltételes ajándéknak számít, ami azt jelenti, hogy ha valamilyen okból nem jön létre a házasságkötés, az ékszert vissza kell adni.

Hivatalos vonatkozások

Jogi értelemben véve egy jegygyűrű átadása ajándékozásnak, azaz tulajdonátruházásnak számít, de ez nem tartozik a klasszikus ajándékozási kategóriába, amikor a felek szerződésben rögzítik a körülményeket, vagy amikor a pár tagjai hétköznapi szituációkban egy számukra szokásos összegű meglepetéssel kedveskednek egymásnak.

Minden a mértéktől függ 

Érdekesség, hogy ha a pár tagjai az együtt töltött idő alatt egymásnak nagy összegű tárgyakat, például ékszereket, órákat ajándékoznak, akkor ez egy, a párkapcsolatban megszokott szokásnak számít. Ilyenkor a jegygyűrű nem feltétlenül követelhető vissza.

Itt mára a bíróé a döntés joga

Ha olyan polgári perre kerülne sor, amiben az ajándékot, ez esetben a jegygyűrűt visszakövetelnék, a bíró megvizsgálja a személyek anyagi helyzetét, és azt is, mi volt a kapcsolatuk során a szokásos ajándékozási összeg mértéke. Döntő szempont az is, hogy az ajándékozó létfenntartása veszélyben van-e.

Közös megegyezés a kulcs

Mivel nincs konkrét jogszabály, ami a gyűrű visszaadását kötelezővé tenné, a legjobb, ha a felek közös megegyezéssel rendezik a dolgot. A témáról való kommunikációt – legyen szó visszaadásról vagy megtartásról – a kapcsolat természete, illetve az elválás körülményei határozhatják meg.

Tartsuk tiszteletben a múltat

Akárhogy is döntenek a pár tagjai, érdemes nyílt kommunikációval és a méltóság megtartásával rendezni a kérdést. Fontos az is, hogy tiszteletben tartsuk a közös múltat, és figyelembe vegyük a másik érzéseit és szempontjait, akár az elhagyó, akár az elhagyott felek vagyunk.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás