A szakember hívta fel erre a figyelmet.
Sokan azért fogyasztják az energiaitalt, hogy egy hosszú napot kibírjanak, például a munkában vagy akár egy nagy esemény előtt. Azonban ez sok esetben épp az ellenkező hatást váltja ki, és ahelyett, hogy ébren maradnának és tele lennének energiával, fáradtnak érzik magukat.
Az NHS orvosa most elmagyarázta ennek a pontos okát. Karan Raj doktor szerint ez egy „hiba” miatt van. A TikTokon közzétett videójában a szakember elárulta, az emberek génjei különböző sebességűek.
Ha a koffein miatt fáradtnak érzed magad, az a koffeingéned »szoftverhibája« miatt lehet. Nagyjából az emberek lehetnek gyors vagy lassú koffeinmetabolizátorok, és minden attól függ, hogy a gyors vagy lassú májenzim, a CYP1A2 van-e benned. Ez az enzim befolyásolja a szervezet koffeinérzékenységét. Az anyagcserédtől függően 2-8 óra is lehet, mire a koffein fele kiürül
– fejtette ki Karan Raj, aki hozzátette, hogy a koffein az adenozinreceptorok blokkolásával tartja éberen az embert.
„A szervezeted tulajdonképpen rendszerfrissítést végez, és úgy kompenzál, hogy még több adenozinreceptort termel az agyadban. Ezzel szabályozza az alvási ciklusodat, hogy »ne bukj ki«” – mondta el a szakember.
A Brit Dietetikusok Szövetsége (BDA) szerint egyeseknél fizikai hatásokat okozhat az energiaitalok túlzott fogyasztása, és ezek „többnyire a koffeinnel kapcsolatosak”. Mint azt Annabel Gipp gyermekgyógyászati étkezési zavarokra szakosodott dietetikus megjegyezte, különösen a fiatalokat érintik egyes italok mellékhatásai. Kifejtik, hogy a gyermekek és serdülők koffeinfogyasztásának növekedése többek között megnövekedett vérnyomást, valamint alvászavarokat is okozhat – írja a Mirror.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre