Habár lassan vége a nyárnak, szerencsére még szeptemberben is elég jó lesz az idő egy kis bográcsozáshoz! Használjuk ki a lehetőséget és bográcsozzunk, akár egy jó babgulyást, ami ugyan időigényes, de megéri a munkát - írja a Mindmegette.
Mi magyarok szeretjük a tartalmas, laktató leveseket, amelyekből nem hiányozhatnak a zöldségek, úgy mint a sárgarépa, a fehérrépa, a krumpli és a zeller, illetve a hús, amit szintén nem szoktunk kispórolni egy bablevesből vagy babgulyásból sem. Egy ilyen megterhelő leves után az ember nem is vágyik második fogásra, talán csak valami könnyed, édes finomságra, főleg a nagy melegben.
Babgulyás bográcsban /Fotó: Mindmegette
A bográcsos babgulyás pontosan egy ilyen tartalmas fogás, ami az alapanyagoktól, a ráfordított időtől és a tűztől lesz finom étel. Rengeteget számít, hogy bográcsban, szabadtűz fölött készül, ettől olyan íze lesz, amit a konyhában, a gázlángon szinte esélytelen reprodukálni. Ha van lehetőséged bográcsozni, esetleg egy utolsó kerti partira összehívnád a barátokat még iskolakezdés előtt, akkor készítsd el a babgulyásreceptünket, amihez nemcsak pontos leírást, de egy videót is találsz, hogy biztosan jól sikerüljön az étel!
Így készül a bográcsos babgulyás, íme a recept videón!
Hozzávalók:
- 80 dkg kockázott marhahús
- 10 dkg füstölt kenyérszalonna
- 2 fej vöröshagyma
- 1 db t. v. paprika
- 2 db paradicsom
- 60 dkg tarkabab
- 20 dkg füstölt tarja
- 1 db fehérrépa
- 3 db sárgarépa
- 1 db zellergumó zölddel együtt vagy zellerszár
- 3 db burgonya
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 db babérlevél
- 1 ek. egész köménymag
- 1 tk. őrölt köménymag
- 2 ek. édes-nemes pirospaprika
- 1 ek. friss csombor
- 2 tk. zsír
- 0.5 csokor petrezselyem
Elkészítés:
- A bográcsos babgulyás elkészítéséhez a szalonnát felkockázzuk, a hagymát szintén felkockázzuk, a megmosott paprikát, és paradicsomot apróra vágjuk.
- Indulhat a főzés. Parázson készítjük az ételt: folyamatosan adagolunk egy-egy fahasábot, amíg fő a gulyás, hogy enyhe tűz legyen. A húst kevés zsiradékon lepirítjuk, majd kivesszük, ezután jöhet a kockázott szalonna, kevergetve zsírjára pirítjuk. Hozzáadjuk az egész köményt, kipattogtatjuk, ez nagyjából 1-2 perc. A babérlevelet is hozzáadjuk, ennek is jót tesz a hő, intenzívebb lesz az íze. Ezután jöhet a hagyma, kevergetve dinszteljük, és ha már üveges, jöhet a hús. Erre mehet, a só és a bors. A sóval óvatosan bánjunk, attól függően, hogy mennyire sós a szalonna és a füstölt hús, menet közben mindig kóstoljuk az ételt, és igazítsuk ennek megfelelően az ízeket.
- Az alaphoz adjuk a pirospaprikát. Természetesen mehet paprikakrém is hozzá, ha van, és csípős paprika is, ki hogy szereti. Majd az apróra vágott paradicsomot és paprikát is beletesszük, ezt is elkeverjük. Végül kevés vizet öntünk rá, és elkezdjük rotyogtatva főzni a fűszeres pörköltalapot nagyjából 2-2,5 órán át, időnként megkevergetve. Addig főzzük, amíg a hús még nem teljesen puha, közben a tüzet életben tartjuk, és ha kell, a vizet pótoljuk.
- Ezután következik az előző éjszakára beáztatott bab és a felkockázott füstölt húst, valamint hozzáadjuk az őrölt köményt és a csombort. A családom így készítette, megéri kipróbálni. Ezután felöntjük vízzel, összekeverjük, ha kell, ízesítjük sóval, borssal, és az újraforrástól számítva további kb. 1 órán át főzzük. Közben a gyökérzöldségeket és a burgonyát megmossuk, meghámozzuk és feldaraboljuk, a fokhagymát megpucoljuk és apróra vágjuk.
- Ha a bab is már majdnem puha, hozzáadjuk a zöldségeket és a fokhagymát, majd ezzel is főzzük, további kb. fél órát. Végül aprított petrezselymet és zellerzöldet adunk az elkészült gulyáshoz.
- Ha jól dolgoztunk, az ízek összeértek, és minden finom és puha lett, már csak tálalnunk kell. Jöhet egy szelet kovászos kenyér, aki szereti, vághat bele hegyes-erős paprikát, de még a tejföl sem ördögtől való.