Nyáron is gondokat okozhat a magas páratartalom a lakásban. Nemcsak a hőérzetünket befolyásolja, de akár penész kialakulásához is vezethet, ami súlyos veszélyt jelent az egészségre. Ám szerencsére van megoldás a levegő nedvességtartalmának szabályozására – derül ki a Fanny magazin összeállításából.
A magas páratartalom kedvez a penészgombák elszaporodásának, amelyek okozhatnak fejfájást, fáradtságot, ekcémát, allergiát, légúti betegséget, légszomjat vagy asztmás rohamokat. Emellett a magas páratartalom elősegíti a baktériumok és vírusok szaporodását is.
A magas páratartalom megnöveli a hőérzetet, ami miatt a meleg még elviselhetetlenebbnek tűnik. A test izzadással próbálja hűteni magát, de ha a levegő telített nedvességgel, az izzadság nem párolog el hatékonyan, ami kellemetlen érzést és fáradtságot okoz.
A tartósan magas páratartalom tönkreteheti a lakás szerkezeti elemeit is. A nedvesség bejuthat a falakba, bútorokba, szőnyegekbe és szövetekbe, ami hosszú távon károsíthatja azokat. Ez például festék- és vakolatleváláshoz, valamint a faanyagok rothadásához vezethet.
Károsíthatja az elektromos berendezéseket is, mivel a nedvesség bejuthat az eszközökbe, ami rövidzárlatot és meghibásodást okozhat. Ez pedig jelentősen csökkentheti az eszközök élettartamát.
A penész és a dohos levegő kellemetlen szagokat eredményezhet. Ez egyrészt csökkenti a lakás komfortérzetét, másrészt a sajátunkat is, hiszen ruháink, bútoraink, de akár a hajunk is átveheti ezt az áporodott szagot.
A nedves környezet kedvez a penész és más mikroorganizmusok szaporodásának, amelyek az élelmiszerek gyorsabb romlásához vezethetnek. A kenyerek és péksütemények hamarabb megpenészednek, a zöldségek, gyümölcsök pedig pillanatok alatt összeszottyadnak.
A rendszeres szellőztetés a legjobb módszer a magas páratartalom ellen. A nyári hónapokban igyekezzünk minél gyakrabban kiszárítani a lakás minden helyiségét. Naponta 10-15 percig tartsunk kereszthuzatot, és ne húzzuk le a redőnyöket. Esős időben is érdemes szellőztetni, mert még ilyenkor is szárazabb a külső levegő, mint a saját otthonunkban.
A nehezen szellőztethető helyiségekbe érdemes párátlanító készülékeket vásárolnunk. Ez a berendezés ventilátorral rendelkezik és elszívja a nedves levegőt, mely az eszközben marad, és ott csapódik ki. Néhány napos használat után azt tapasztalhatjuk, hogy könnyebben lélegzünk, megszakítások nélkül, pihentetően, jól alszunk, és a köhögési rohamok szép lassan megszűnnek.
A nem megfelelő állapotú ereszcsatornán keresztül esőzések alkalmával a csapadék lefolyhat, a házfalak eláznak, és könnyebben kialakulhat a penész. Épp ezért érdemes folyamatosan ellenőrizni az ereszek állapotát, javítani, illetve társasházak esetében bejelenteni a fennálló problémát.
A légkondicionálók is hatékonyak lehetnek a páratartalom csökkentésében, mivel a hűtési folyamat során eltávolítják a nedvességet a levegőből. A ma forgalomban lévő összes készülék rendelkezik páramentesítő funkcióval. Ennek használatával a készülékek lelassítják a beltéri egység ventilátorát, de a kültéri egység folyamatosan működik. Ezért a beltéri egység hűlni kezd, és amikor eléri az alacsony hőmérsékletet, akkor a pára kicsapódik.
Egy-egy tálban helyezzünk ki háztartási sót a helyiségekben, ami felszívja a levegőből a felesleges nedvességet. Egyszerre kb. 20-25 dkg sót használjunk, és ha azt érezzük, hogy átnedvesedett, cseréljük!
Bár örülhetnénk, hogy a nagy melegben könnyen megszáradnak a kimosott ruhák, ugyanakkor ezek növelik a lakás páratartalmát. Épp ezért nyáron is érdemes szárítógépet használni.
Használhatunk speciális nedvességelnyelő anyagokat a lakásban, amelyeket bármelyik hipermarketben vagy drogériában megvásárolhatunk, és nem is drágák. Ráadásul ezek kis méretű tartályok, amiket el lehet rejteni, viszont szépen összegyűjtik a nedvességet.
Léteznek olyan szobanövények, amelyek nagyon kedvelik a párás levegőt és sok nedvességet képesek elszívni a levegőből. Ilyen például az amúgy is népszerű szobapáfrány, a gyorsan növő zöldike, vagy a csokrosinda. Ezek a növények, miközben szépek, a fali penész kialakulásának megakadályozásában is segítenek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre