A válaszért egészen a régi időkig kell visszamennünk.
Sok olyan dolog van jelen az életünkben, amelyekhez már annyira hozzászoktunk, hogy talán el sem gondolkodunk a miértjükön. Ide tartozik az is, hogy a férfi és női ingeken a gombok az ellentétes oldalon találhatók: a férfin a jobb, míg a nőin a bal oldalon.
Habár nincs konkrét időponthoz kötve a pillanat, amikor egy varrónő kijelentette, márpedig a férfi ingen a gombokat a jobb oldalra, a nőkét pedig a bal oldalra kell felvarrni, mialatt egy városi kikiáltó bejelentette, törvénybe ütköző az ettől való eltérés, ésszerű következtetések rámutatnak arra, miért döntöttek így.
A középkorban a ruhákat még kapcsokkal vagy brossokkal fogták össze. A gombokat a 13. században kezdték el használni, a 14. századra pedig már státuszszimbólummá váltak: az arany, ezüst vagy elefántcsont gombok gazdagságra utaltak, viszont a fából vagy csontból készült gombok sokkal gyakoribbak voltak.
A válasz arra, hogy miért kerültek ellentétes oldalra a gombok a férfiak és a nők ruházatain, szintén a társadalmi státusszal áll összefüggésben. A szegényebb sorban élő nők többnyire kötényt, vagy tunikát hordtak, amit könnyű volt felvenni, rögzítés nélkül. A magasabb osztályokba tartozó hölgyek azonban előnyben részesítették a gombokat, hogy ezzel is jelezzék a státuszukat: sok réteg ruhát viseltek, az öltözködésnél pedig segítségre szorultak.
A régi időkben már az öltözködés önmagában nagy dolognak számított, különösen, ha gazdag voltál. A hölgyeknek gyakran volt szobalánya, aki segített nekik az öltözködésnél, így a bal oldalon elhelyezkedő gombok megkönnyítették a jobbkezes segítő dolgát
- mondta el Scott Liebenberg, ruházati szakértő. Hozzátette, a férfiak ruhái sokkal egyszerűbbek voltak, és ők önállóan is öltöztek fel: miután pedig a legtöbb ember jobbkezes, észszerű megoldásnak tűnt, ha arra az oldalra kerülnek fel a gombok.
És hogy miért tartjuk magunkat továbbra is ehhez a szokáshoz, a modern időkben, amikor már nemtől függetlenül mindenki önállóan öltözik fel?
Konkrét válasz nincs erre, ám nagy valószínűség szerint azért, mivel a tervezők még mindig a régi mintákat használják fel új alkotásaik alapjául. Scott Liebenberg szerint ráadásul így sokkal könnyebbé válik a gyárban, a futószalagnál annak eldöntése, női vagy férfi ingekről van-e szó - írja a Mirror.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre