Ezt a finomságot jóval karácsony előtt elkészítheted!
Rengeteg háziasszony számára a karácsony a kapkodás időszaka. Pedig nem kéne, hogy a ház asszonya túlhajszolva essen be – olykor szó szerint – a karácsonyfa alá! Ebben segíthet Gáspár Bea fenséges receptje, mely nemcsak finom, de akár egy hétig is friss marad! Szóval legyen a jelszó idén karácsonykor: csak semmi kapkodás!
„Pozsonyikifli-recept így karácsony előtt nagyon aktuális!” – írta Gáspár Bea az Instagram-oldalára. Győzike felesége pedig nem csak képet osztott meg az ünnepi finomságról, de a hozzávalókat és az elkészítés módját is. Íme:
A tésztához:
60 ml tej,
2 dkg friss élesztő,
40 dkg finomliszt,
2 db tojássárgája,
25 dkg vaj vagy margarin,
7 dkg porcukor,
csipet só.
A töltelékhez (ha 10 db mákosat és 10 db diósat sütünk):
140 ml tej,
14 dkg kristálycukor,
10 dkg dió,
10 dkg mák,
6 dkg mazsola,
6 dkg édes morzsa (darált keksz),
egy citrom reszelt héja,
két csomag vaníliás cukor,
őrölt fahéj ízlés szerint.
A kenéshez:
1 db tojás.
„Első lépésben elkészítjük az omlós élesztős tésztát. Nem kell felfuttatni az élesztőt, és a vajat is hidegen adjuk hozzá. Először a tejben csomómentesre keverjük az élesztőt, de nem futtatjuk fel.
A liszthez hozzáadjuk a tojássárgáját, a vajat, a porcukrot, csipet sót és a tejes élesztőt. Gyorsan összedolgozzuk, majd egynemű tésztává gyúrjuk. Ha kezünktől elválik, akkor jó a tészta.
Cipó alakúra formáljuk, frissen tartó fóliába csomagoljuk, majd a hűtőszekrénybe tesszük.
Míg a tészta pihen, elkészítjük a forrázott tölteléket. A töltelék készítésénél figyelembe kell venni, hogy minden hozzávalót le kell felezni, mert fele a máktöltelékhez, fele a diótöltelékhez kell.
Ehhez a tejjel a cukrot felforraljuk, a mákot és a diót két keverőtálban összekeverjük a mazsolával, az édes morzsával, a reszelt citromhéjjal, vaníliás cukorral és a fahéjjal. Ezután ráöntjük a forró tejet és összeforgatjuk. Nagyon masszív formázható tölteléket kell kapnunk.
A tölteléket (mákosat is és a diósat is) 10 egyenlő részre osztjuk, a darabokat kis rudakká formázzuk. A hűtőből kivett tésztát 20 részre osztjuk. Ilyenkor már nem lisztezzük, kis gombócokká gyúrjuk.
A gombócokat szintén liszt nélkül egyenként ovális alakúra nyújtjuk. A tölteléket a közepére ültetjük, ráhajtjuk a tészta egyik felét, majd sodró mozdulatokkal kiflit formázunk belőle, ügyelve, hogy a hajtási felület alulra kerüljön.
Ezzel a módszerrel a gombócokat mind kinyújtjuk és megtöltjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.
Egy tojást felütünk, külön vesszük a fehérjét és a sárgáját. A kifliket egy ecset segítségével először a fehérjével Kenjük le, és hagyjuk megszáradni.
Várunk kb. 20 percet, és utána jön a sárgájával való lekenés, mindenhol egyenletesen, hogy szép márványos maradjon.
A mákos kifliket patkó, a Diós kifliket ácskapocs alakúra formázzuk, ez a módszer teszi lehetővé a kiflik töltelék szerinti megkülönböztetését. Végül előmelegített 180 fokos sütőben megsütjük őket.
Kihűtve, fém dobozban tárolva akár egy hétig is frissek maradnak.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre