A hasnyálmirigyrákot az egyik legveszélyesebb kórnak tartják, mivel kialakulását követően sokáig semmilyen tünet nem tapasztalható. Van azonban két olyan korai jel, amire érdemes lehet odafigyelni: a mihamarabb felállított diagnózis növeli a gyógyulás esélyét.
„Néma gyilkosként” is szokták emlegetni a hasnyálmirigyrákot, nem véletlenül. A kór sokáig majdhogynem teljesen tünetmentes marad, mire pedig észlelné a beteg, hogy valami nincs rendben, sokszor már nem segít a kezelés.
A hasnyálmirigyrák halálozási aránya olyan magas, hogy amiatt az orvosok fontosnak tartják, ha folyamatosan tájékoztatják az embereket a lehető legkorábbi jelekről, amikről talán nem is gondolnák sokan, hogy súlyos betegség áll a hátterében. Minél hamarabb ismerik fel ugyanis a betegséget, annál jobbak a páciens esélyei a gyógyulásra, míg a későbbi stádiumban jelentkező, súlyos tüneteknél, mint amilyen a bőr sárgává válása, vagy a gyomor vérzése, sokszor már túl késő elkezdeni a kezelést. Mirror cikkében két olyan tünetet említett, amely a kór viszonylag korai szakaszában jelentkezik, és még a tavalyi év során azonosították: a fokozott szomjúság és a sötétsárga színű vizelet.
Egy tavaly kiadott tanulmányban, amelyen ez a két tünet is fel volt tüntetve, további intő jeleket is felsoroltak.
Arra is felhívják a figyelmet az orvosok, hogy a rákbetegségek kialakulását nagyban csökkentheti a mérsékelt alkoholfogyasztás, a vörös és feldolgozott húsok fogyasztásának kerülése, a normál testsúly fenntartása és a dohányzásmentes életmód.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre