Napjaink talán legnépszerűbb egyéni sportja a futás. Futunk futópadon, utcán, közúton, erdőben, rekortán pályán és még ki tudja hol. Hol a legoptimálisabb? (X)
És vajon mi állhat a háttérben, miért ezt a sportágat választja az emberek többsége?
A futás népszerűségének egyik oka, hogy nem szükséges drága felszerelést beszereznünk a kipróbálás néhány kilométerére. A legalapvetőbb felszerelés egy cipő, s ha nem egy szimpla utcai cipőnket akarjuk lassacskán tönkre tenni, beszerzünk egy futócipőt. Cipő mellett megfelelő ruházat sem árt, főleg, ha hidegebb időben és szabadban indulunk neki. A sportoláshoz illő női és férfi melegítők közül kényünkre kedvünkre válogathatunk manapság. De tényleg nekilódulhatunk az első kilométereknek minimális pénzbefektetés árán.
A felszerelésen túl másik nagy előnye a futásnak, mint hobbi, hogy nincs időhöz kötve, mikor megyünk. Reggel, napközben vagy éppen este, ha van néhány szabad óránk vagy akár csak 30-40 percünk, bőven elegendő egy (rövid) táv megtételére. A reggeli kávénkat is helyettesíthetjük egy kis kocogással, hiszen a felébredés így is biztosítva lesz.
Mi több, helyhez sincs kötve, hol űzhető eme sport, hiszen bárhol is van lakóhelyünk, futni mindenhol lehet. Azonban a városban futásnak több hátrányával számolhatunk.
Ha egy szellős kertváros helyett a zsúfolt belvárosban élünk, akkor zavaró lehet a sok a járókelő, akik megnehezíthetik futásunkat. Sajnos kevesen figyelnek a környezetükre és egyszerű sétálók is gyakorta a futópályán téblábolnak, feltartva a futni vágyókat. Továbbá el is kell jutni a futópályára, ami időbe és energiába kerül.
A legtöbb városra jellemző, hogy magas a levegő szennyezettsége, ezért kevésbé érezhetjük egészségesnek a futást.
Amennyiben a pályáig is futással jutunk el, igen zavaró lehet, ha egy-egy piros lámpa miatt a gyalogosátkelőhelyeken meg kell állni. Aztán induláskor egy újabb lendületvételre van szükség.
Valószínűleg mind a természetben futnánk, ha megtehetnénk. Hiszen jobb egy zöld környezetben letudni a kilométereket, netán még figyelni is tudunk a természet hangjaira. S mivel kis hazánkban a fővárosban a legnehezebb eljutni a természet lágy ölére, jól jöhet egy lista az erdei futópályákról Budapesten.
Sokunk kedvelt hobbija a futás, de vajon mi állhat a háttérben, mi lehet az oka általában, hogy futni indulunk. A csupasport.hu végzett egy felmérést, ami kihozta, hogy sokan a stressz leküzdéséért futnak.
Évente általában két trendhullám figyelhető meg. Az emberek azért kezdenek el futni, hogy lefogyjanak. Ez a két időszak pedig Újév napja, illetve a tavasz vége-nyár eleje, azonban sajnos ezek a tervek hamar füstbe mennek.
Futás után kiegyensúlyozottabbnak, magabiztosabbaknak, türelmesebbeknek is érezhetjük magunkat, ezért nem csoda, hogy sokan stresszlevezetés céljából futnak.
Nemcsak a fizikai, hanem a mentális állapotunkra is jótékony hatással van a futás.
Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a futást megelőző és azt lezáró részek elengedhetetlenek. Tehát semmiképp ne induljunk neki bemelegítés nélkül, majd futás után – még ha elfáradtunk is – fontos, hogy nyújtsuk le izmainkat, megkímélve magunkat bármiféle izomfájdalomtól.
S milyen jóleső lesz a futás után megpihenni! Jöhet egy gyümölcskoktél, egy frissítő ital és talán még el is szenderedünk egy kényelmes fotelben. Hajrá, induljunk neki!
(X)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre