Sérülés szempontjából a csapatsportok a legkockázatosabbak, de akár az egyéni edzések alatt is előfordulhatnak.
Pánikra azonban semmi ok, minden sérülés kezelhető. Magyarországon a sportbalesetek többsége a labdajátékok során következik be, de előkelő helyet foglal el a rangsorban a síelés és a küzdősportok. Az élsportolók sokszor komoly sportsérüléseket kockáztatnak meg a jobb eredmény reményében. Pedig jelentős részük megfelelő körültekintéssel megelőzhető lenne.
Tünetek: ébredés után a lábszár merevsége tapasztalható, és az Achilles-ín nagyon érzékeny, ugyanis a szerkezete a folytonosság megszakadása nélkül is sérülhet. Szakadás esetén a vezető tünet az erős fájdalom. A szakadás hirtelen következik be, a fájdalom robbanásszerű.
Kezelés: orvosi kezelést igényel, enyhe esetekben elég a sérült végtag nyugalomba helyezése, felpolcolása, a terület tehermentesítése, fájdalomcsillapítás. Előfordulhat, hogy a sérült végtagot begipszelik. Súlyos esetekben műtét is lehetséges.
Tünetek: a sérüléskor a boka belső és külső oldalán kifejezetten erős fájdalom és duzzanat jelenik meg, egy-két nap elteltével akár vérömlenyes is lehet. Komplett szakadásnál megeshet, hogy a fájdalom gyorsan eltűnik, ezért gyakran alábecsülik a sérülést.
Kezelés: a baleset bekövetkezte után amint lehet, nyugalomba kell helyezni a lábat, jegelni, bekötözni, illetve kissé meg kell emelni. Erős fájdalom esetén lehet gyulladáscsökkentő krémet alkalmazni. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen a röntgenvizsgálattal lehet megbizonyosodni arról, hogy nem törésről van-e szó. Elsőként gipsszel, majd néhány nap elteltével speciális sínnel látják el a sérült lábat. Súlyosabb esetekben jön az operáció.
Tünetek: versenysportolók, főként a futók körében gyakori, hiszen csontjaik folyamatosan fennálló terhelésnek vannak kitéve. A fáradásos törést diagnosztizálni nehéz, nemegyszer legalább 6-8 hete fennálló panaszokat követően kerül rá sor. Kezdetben sportolás közben jelentkezik fájdalom, mely nyugalomban megszűnik. Az edzés intenzitásának növelésével a fájdalom erősödik, majd fennmarad. Esetenként a törés fölött körülírt duzzanat, éjszakai fájdalom, nyomásérzékenység jelentkezik.
Kezelés: feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Röntgenfelvételen csak előrehaladott stádiumban látható specifikus elváltozás, korai diagnózis felállításában CT-, MRI-, illetve csontszcintigráfiás vizsgálat segít. Kezelése többnyire „konzervatív” úton zajlik, fizikai kímélet, a sérült régió rögzítése, gyulladáscsökkentők alkalmazása, gyógytorna szükséges.
Tünetek: az izomgörcs során az izomszövet tartósan összehúzódik és elernyedésre nem, vagy csak hosszú idő elteltével képes. Kellemetlen, fájdalmas tünet. Az izomgörcs kialakulásának hátterében alapvetően az ionáramok egyensúlyának felborulása, illetve az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavarai állnak. Leggyakoribb az izom túlterhelése következtében kialakuló izomgörcs, ami sportolás vagy hosszan tartó fizikai megterhelés hatására következik be. A fájdalom többnyire a görcs után gyorsan szűnik. Ha a görcs túl erős, az izomrostok is károsodnak.
Kezelés: A görcs megszűnik az izmok enyhe, tartós nyújtására, ezután óvatos masszázs végezhető. A folyadékpótlás hasznos lehet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre