A maszkviselés ma már hétköznapi rutin, hiszen a boltban vagy a tömegközlekedési eszközökön természetes, hogy felvesszük. Sokaknak azonban kipattogzik alatta a bőrük, hámlani kezd, vagy égetően kiszárad. A jelenségnek neve is van: maskne.
A maskne elnevezés az angol mask és acne (akne) szavak összevonásából ered. Az Instagramon is sorra szaporodnak a posztok #maskne kulcsszóval jelölve, és rengeteg képes beszámolót láthatunk olyanoktól, akiknek korábban nem volt problémás a bőrük.
A jelenségnek az az oka, hogy viselés közben a maszk akaratlanul is dörzsöli az arcbőrt, a kifújt levegő pedig párás, meleg környezetet teremt, ami kitágítja a pórusokat és hozzájárul a kórokozók elszaporodásához. Régebben a bukósisakot vagy maszkot viselő sportolóknál tapasztalták a bőrgyógyászok az ilyen jellegű elváltozásokat. Sok esetben a pattanások felül is fertőződnek, mivel a bőr nem tud szellőzni.
A kozmetikai ipar gyorsan reagált, és megjelentek a piacon a maskne elleni krémek, amelyek nyugtatják és fertőtlenítik a bőrt, ám ha súlyosabb a probléma, akkor muszáj bőrgyógyászhoz fordulni.
A szakemberek szerint a tisztán tartott textilmaszk és a gondosan cserélt eldobható maszkok alatt kisebb az esély a bőrprobléma kialakulására, de az elhúzódó járványidőszakban az arctisztítási szokásainkat is újra kell gondolnunk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre