Egyre népszerűbb az állati eredetű élelmiszert teljesen nélkülöző vegán életmód. Ehhez nem elég, ha az addig megszokott étrendünkből egyszerűen kivesszük az állati eredetű alapanyagokat, ugyanis ez a táplálkozás annál sokkal komplexebb, és odafigyelést igényel a mindennapokban, főleg akkor, ha sportolunk is mellette.
Bár a sportolók körében is egyre többen döntenek a vegán életmód mellett, még mindig sokuk legnagyobb félelme, hogy ha nem esznek állati eredetű fehérjét, akkor nem tudnak az edzés során izmot építeni, vagy akár elveszítik a már megszerzett izomzatot is. Pedig ez egyáltalán nem törvényszerű, sőt. A vegán diétának számos előnye lehet a sportolókra nézve, ehhez pedig csak a jó minőségű alapanyagok megfelelő kombinálására van szükség, amivel biztosíthatjuk a teljes értékű étrendet. Attól függően, hogy mi a célunk az edzéssel, több ismérvet is érdemes figyelembe vennünk.
Íme öt tipp, hogyan maradhatunk fittek a vegán étrendet követve:
Egy kalória- és tápanyag-kalkulátor segítségével érdemes ellenőrizni a szervezetünk szükségleteit az adott célnak megfelelően – legyen szó fogyásról, szálkásításról, vagy akár izomtömeg-növelésről –, és az alapján összeállítani az étkezési tervet. Nagyon fontos, hogy ne vigyük túlzásba az egyszerű cukrok, a zsír és a só fogyasztását, valamint mindig teljes értékű étel kerüljön a tányérra.
Ha az izomépítés a cél, akkor fontos az elegendő mennyiségű fehérjebevitel. A növényi fehérjeforrások nem komplett fehérjék, azaz nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat megfelelő mennyiségben és arányban. Azonban az élelmiszerek helyes kombinációjával teljessé tehetők a növényi fehérjék is, ezt nevezzük komplettálásnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az étrendünk tartalmazzon gabonaféléket, hüvelyeseket és olajos magvakat is.
Jó megoldást jelenthetnek a vegán étrend-kiegészítők is, mint például a Vegan Protein vagy a Vegan Protein Bar. A proteinszelet ráadásul a bűnös édességet is simán pótolja, hiszen napközben bármikor lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatjuk a csoki- és mogyoróvajízű szeleteket. Emellett pedig a Vegan BCAA, illetve a Vegan Amino is szuper kiegészítői lehetnek egy aktív életmódnak.
Az emberi szervezet számára vannak olyan szükséges vitaminok és ásványi anyagok, melyek bevitele vegán étrend esetén nehezen vagy egyáltalán nem biztosítható. Ilyenkor érdemes ezeket beszerezni étrend-kiegészítő formájában. Erre a célra szuper választás a Vegan Multivitamin, ami megnövelt mennyiségű B2-, B12-vitamin- és szeléntartalommal bír. Emellett növényi táplálkozás esetén ugyancsak érdemes figyelmet fordítani a D-vitamin, cink, és omega-3 zsírsav bevitelére is.
Olyan apró trükkökkel megkönnyíthetjük a mindennapokat, mint például a gabona vagy zöldség előkészítése több napra is előre, amelyeket a héten kedvünk szerint variálhatunk. A köztes étkezésekre vagy reggelire pedig egy tápláló, változatos alapanyagokból készült turmix is jó választás lehet.
A vegán diéta kialakulásával egy teljesen új konyhaművészeti ágazat is kiépült az elmúlt években. Érdemes utána olvasni, recepteket keresgélni, vagy akár tanfolyamokon részt venni és így ötleteket meríteni a változatos étrendhez. Korábban soha nem látott mennyiségben érhetők el a legáltalánosabb élelmiszerüzletekben is a hús-, tej- és tojáskészítmény-helyettesítő termékek, amelyekkel semmilyen finom ízről nem kell a vegán étrend követőinek sem lemondani.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre