Ugye nem ismeretlen jelenség, amikor a monitort vagy a telefon kijelzőjét figyelve hirtelen homályosnak tűnik a látás, vagy kiszárad a szemünk, esetleg elkezd vájni a fejünk? Ennek az az oka, hogy ilyenkor teljesen más terhelésnek van kitéve a szem, mint amikor nyomtatott szöveget olvasunk.
A számítógép túlzott használatából eredő látásproblémáknak a gyűjtőneve a számítógépes látási szindróma (CVS). Az alacsony kontraszt és a gyenge felbontás gyakorlatilag folyamatos stressz alá helyezi a szemet. Ennek megelőzésére érdemes tudatosan figyelni arra, hogy a képernyő középpontját 5–10 cm-rel a szem vonala alá helyezzük, 50–70 cm távolságra a szemtől. Állítsuk be úgy a világítást, hogy ne csillogjon a képernyő, a fókuszált nézést pedig 20 percenként szakítsuk meg körbenézéssel és pislogjunk gyakran. Az irodában nem csupán mi dolgozunk, hanem a szemünk is kemény munkát végez. A sport, vagy csupán a szabad nézelődés segít a szemnek is levezetni az egésznapos „képernyő stresszt.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre