A piacozók, a kofák, a parkban sétáló napfürdőzők is hosszú perceket töltenek el mostanában a Hunyadi téri park kerítése előtt, ahol klasszikus és modern festmények és izgalmas újraértelmezéseik lógnak.
A főszereplő minden értelemben Fazakas Júlia, Básti Lajos-díjas színésznő, aki amellett, hogy „békeidőben” számos zenekar énekesnője, csodálatos babákat varr és fest, a karantén időszakában egy újabb művészeti ágban bontogatta tehetségét: karakteres festményeket értelmezett újra egyetlen mobiltelefonnal és applikációs utómunkákkal a karantén időszakban. Valamennyi parafrázis főszereplője ő maga, a központi figurák bőrébe pedig csupa otthon talált eszköz és jelmez segítségével bújt. Eleinte a Facebookon örvendeztette meg ezekkel a követőit, most azonban az Eötvös10 csapatának köszönhetően, szabadtéri kiállítást rendeztek a képeiből.
Amikor egy napsütéses szombat délelőtt ellátogattunk a Hunyadi térre, nem gondoltuk, hogy akkora mázlink lesz, hogy maga az alkotó tart nekünk egy rögtönzött tárlatvezetést. Fazakas Juli ugyanis éppen testvérét és családját kalauzolta alkotásai között, és nekünk is szívesen mesélt.
– Ezt a képet akkor festettem, amikor én is elkaptam a Covidot. Ezért is szignóztam úgy, hogy Koronás Júlia – mutatott az olasz Daria Petrilli ihlette, A flamingóvirág magányossága című parafrázisra. Közben elmesélte, hogy milyen izgalmas számára, amikor belehallgat a nézők beszélgetéseibe. – Egy kislánynak az anyukája mesélt a képekről, két idős barátnő pedig az amerikai Marion Peck Bessie May „Fuddrucker” című képen szörnyülködött, ami egy kancsal, nyuszifogú lányt ábrázol. Azt nem értették, hogyan lehet így elcsúfítani valakit? – nevetett a színésznő. – Azt a képet úgy készítettem – mutatott egy aranymaszkot ábrázoló festményre –, hogy arany szépségpakolást tettem fel, és arra sminkeltem rá. Nagyon hosszú ideig tartott, amíg sikerült lemosni.
Az első alkotás egyébként A Szent Rókus-parafrázis, ami a Szépművészeti Múzeum pályázatára készült, és Juli nyert is két belépőjegyet. Ezt a követte az összes többi újragondolt festmény. – Szeretem azokat a festőket, akiknek a művébe belemásoltam magam – árulta el a művésznő.
Láthatóan az arra járók, a piacozók és a kofák is szeretik ezt a rendhagyó kiállítást. – Most láttam, hogy az a zöld szövetkabátos lány a festő, aki ott szelfizik. Felismertem a képről – mutatott örömmel az egyik gyümölcsárus Júliára. Lapunknak elárulta, hogy az ő kedvence a Frida Kahlo-parafrázis. Nagyon megörült, amikor cserébe elmondtuk neki, hogy Fazakas Júlia a főszereplője az RS9-ben játszott Frida Kahlo balladája című előadásnak. – Ha újra kinyitnak a színházak, biztosan megnézem! – fogadkozott a férfi. Más érdekességet is felfedeztünk a képeken: némelyiken ott pózol a színésznő kedves agara, Mozi kutya is – természetesen stílusosan jelmezben, újragondolva.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre