
Itt nézheted élőben Kapu Tibor földet érését
2025. július 15-én ér földet a 21.század magyar űrhajósa, Kapu Tibor.
Mutatjuk, hogyan zajlott az Atlanti-óceán átrepülése 1931-ben. Azt is eláruljuk ki volt a világon a tizenötödik és egyben első magyar pilóta páros, akik repülővel jutottak el Amerikából Európába, méghozzá rekordidő alatt!
Endresz György első világháborús pilóta és az első magyar légipostajáratot vezető Magyar Sándor navigátor, Justice For Hungary (Igazságot Magyarországnak) feliratú repülőgépükkel első magyarként 94 évvel ezelőtt, 1931. július 15-én repülték át az Atlanti-óceánt. 13 óra 50 perc alatt, átlagosan 250 kilométer/órás átlagsebességgel ők jutottak el leggyorsabban Amerikából Európába, és ők repültek legtovább kontinens fölött. És, hogy miért vágtak neki az útnak? Mert 1930 elején Lord Rothermere angol sajtómágnás 10.000 dollárt ajánlott fel annak a magyar pilótának, aki elsőként repül Amerikából Európába.
Július 15-én, délután 5 óra 20 perckor szálltak fel az Európához legközelebb eső amerikai repülőtérről, az új-fundlandi Harbour Grace-ből. Eleinte felhőben, később sötétben repültek, iránytűvel tájékozódva, rádiókapcsolatot csak nyolc óra múlva tudtak teremteni egy norvég gőzössel. A pilóták hajnalban érték el az európai partokat. Az addig kifogástalanul működő gép motorja Győrnél azonban kezdett akadozni, újabb 70 kilométer után leállt az üzemanyag-ellátás. Később kiderült, hogy a tartályokban még volt 100 liter gazolin, amely kitartott volna Mátyásföldig, de feltehetően korán kapcsoltak át egy másik üzemanyagtartályra. A gép végül siklórepülésben landolt egy kukoricásban. A rekordereket július 20-án tízezrek ünnepelték a Hősök terén, Horthy Miklós kormányzó pedig mindkettejüket kitüntette és előléptette.
1975. július 15-én indult útjára a Szojuz-19 és az Apolló űrrakéta, hogy összekapcsolódva létrehozzák az első nemzetközi űrállomást. Föld körüli pályára állították a Szojuz-19 űrhajót, Alekszej Leonovval és Valerij Kubászovval a fedélzeten. Hét óra múlva az Egyesült Államok fellőtte az Apolló űrrakétát, melyen Thomas Stafford, Vance Brand és Donald Slayton indult az űrbe. A két űrhajót július 17-én kapcsolták össze, ezzel létrejött az első nemzetközi űrállomás.
Igazi forradalmi újdonságot jelentett az 1804-től 1825-ig folyamatosan tökéletesített gőzmozdony a vasúti közlekedésben. Az első közforgalmú, gőzüzemű vasutat Stockton és Darlington között 1825-ben, a mai Magyarország területén pedig Pest és Vác között 1846. július 15-én nyitották meg.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács 2000-ben július 15-ét a Bíróságok Napjává nyilvánította, annak emlékére, hogy 1869-ben ezen a napon hirdették ki a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt. Az 1869. évi IV. törvénycikk deklarálta a bírói függetlenséget, amely szerint a bíró csak a törvénynek van alávetve és a szigorúan meghatározott eseteket kivéve elmozdíthatatlan és áthelyezhetetlen.
A holland festő és rajzművész 419 évvel ezelőtt, 1606. július 15-én látta meg a napvilágot Liedenben, Rembrandt Harmensz van Rijn néven. A németalföldi barokk híres festője 1631-ben költözött Amszterdamba, ahol a legkeresettebb csoportkép- és portréfestő lett. Az 1642-ben készített "Éjjeli őrjárat" című festményével érte el hírneve tetőfokát. Festményei mellett készített rézkarcokat, tollrajzokat, grafikai művei végigkísérik egész munkásságát. Pazarló életet élt, a megbízások csökkenésével pénze hamar elfogyott, így 1656-ban vagyonát el kellett árvereznie.
Ennek a kőnek a segítségével tudták megfejteni aztán az egyiptomi hieroglifákat. A Rosette-i kő egyébként egy sötét színű gránit tömb, melyre ugyanannak a szövegnek három fordítását vésték: egyiptomi démotikus írással, görög nyelven és egyiptomi hieroglifákkal. A három nyelvű szöveg segítségül szolgált 1822-ben Jean-François Champollion és 1823-ban Thomas Young számára a hieroglifák megfejtéséhez. A követ, amit 1799. július 15-én találtak meg, 1802 óta a londoni British Museum őrzi.
Szabó Gyula a Nemzet Színésze 1930. július 15-én született. A Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar népmesék című mesesorozat mesemondója is volt, de szerepelt többek között a Tizedes meg a többiek, a Hahó Öcsi, a Hídember, a Tenkes kapitánya és az Egy óra múlva itt vagyok c. filmekben is.
A koponyeg.hu szerint kedden a sok napsütés mellett magasra törnek a gomolyok, és elszórtan ismét lehet frissítő csapadék. Emellett azonban 35 fok körüli forróságra számíthatunk!
Ez lesz a harmadik nyár, hogy megrendezik a hangulatos Bacsó Béla utcában otthonra lelt koncertsorozat, ami idén is tárt karokkal várja a zenére szomjazókat. Ezen a nyáron is szuper, fiatal és feltörekvő zenészekkel találkozhatunk majd a Csiga Cafe teraszán. Július 15-én például a Máklikőr Akusztik előadását hallgathatja meg bárki, ingyen. További részletek a koncertről itt olvashatók.
2025. július 15-én ér földet a 21.század magyar űrhajósa, Kapu Tibor.
Hét törvénynek kell megfelelni.
Elképesztő látvány...
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.