Így manipulálnak a nagyvállalatok: a nassolás és a görgetés börtöne

A gyártók szinte észrevehetetlen technikákat használnak. Ezért nem tudod abbahagyni a nassolást.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.12. 11:30
élelmiszeripar nassolás nagyvállalat

Vakon vonzódunk a nagyhoz, a harsányhoz, a csillogóhoz, a korlátlan ételfogyasztáshoz, a hegyekben álló pattogatott kukoricához. Kevesebbet mozgunk, így kevesebb kalóriát égetünk el. Ennek eredményeként ma átlagosan 18 kilóval vagyunk nehezebbek az 1800-as évek közepéhez képest, és a felnőttek kétharmada túlsúlyos.

A nassolás és a görgetés börtöne
A nassolás és a görgetés börtöne Fotó: Forrás: Pexels

A nassolás és görgetés fogságában: így irányítanak minket a nagyvállalatok

Nicklas Brendborg, dán tudós, egyértelműen az élelmiszeripart és a szupermarketeket okolja, amiért manipulálják az emberek étvágy szabályozását. A gyártók akaraterőnket és teltségérzetünket ellenségként kezelik, ezért milliárdokat költenek laboratóriumi „szuperinger-tervezésre”, hogy ultrafeldolgozott, rostmentes ételekre szoktassanak minket, amelyekkel sosem érzünk teltséget.

Bár 60 eper ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint egy Mars szelet, a reklámok eltérítenek minket a friss gyümölcstől, biohústól, zöldségektől és rizstől, és arra ösztönöznek, hogy sóvárogjunk a cukrot tartalmazó ételek iránt - írja a Daily Mail.

A gyártók különféle álnevekkel rejtik el a cukortartalmat: dextróz, glükóz, szacharóz, fruktóz vagy nádcukor formájában. Cukrot adnak a pizza tésztához, a hamburgerzsemlékhez. A dohányipar cukrot ad a cigarettákhoz. 

A másik függőséget okozó összetevő a só. A só növeli az élelmiszerek eltarthatóságát, és javítja a kinézetüket, állagukat. A só növeli az élelmiszerek eltarthatóságát és javítja kinézetüket, például fagyasztott húsokat is sós oldattal kezelnek. A só túlzott fogyasztása magas vérnyomáshoz, vesekőhöz és autoimmun betegségekhez vezethet.

A dán tudós azonban kitér a modern párkeresésre, a szexfüggőségre és a pornográfiára is. Döntésképtelenségünkben az igazi bűnös a közösségi média, ahol az emberek már nem tudják, hol kezdődik és hol ér véget a valóság. Mi a fantázia és mi nem. A telefonjukon órákig görgető fiatalok mentális válságban szenvednek: elégedetlenek, tele kisebbrendűségi érzéssel, gyásszal, depresszióval és szórt figyelemmel. A stimuláció iránti vágy az unalom elkerülését szolgálja, de a gyors eufória valójában feledéshez vezet. 

Mindenből túl sok van: túl sok streaming csatorna, túl sok akciófilm, túl sok dühös ember és egészségügyi gondok, és mindez nem vezet jó irányba.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.