Egyre több embert érint a stresszorexia: ezek a jelei

„Nincs időm enni!” „Egész nap a teendők után futok, mikor egyek?” „Tíz percem sincs, nem hogy egy ebédszünetnyi!” – Valószínűleg mindannyian hallottunk már ilyen és ehhez hasonló mondatokat, sőt, nőként talán mi magunk is kimondtuk már őket. De vajon mi állhat a háttérben? Utánajártunk!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.04. 11:00
Módosítva: 2025.05.04. 12:10
stresszorexia kezelés tünetek

A stresszorexia egy nem hivatalosan diagnosztizált zavar, ám egyre gyakrabban használt kifejezés, ami a stressz és az anorexia szavak összevonásából származik. Míg a széles körben is ismert anorexia arról szól, hogy valaki az éheztetés ellenére sem látja reálisan a saját testét, addig a stresszorexiás személynek nem a valóság felismerése okoz problémát, és az evéssel sincs gondja, csupán időt képtelen szakítani rá – írja a Fanny magazin

Fotó: unsplash.com

Két állapot találkozása

Ahogyan az elnevezés is utal rá, a stresszorexia kettős természetű: a stressz és szorongás, valamint az anorexia tüneteiből áll. Az ilyen állapotban lévő egyének jellemzően a túlzott, mindennapos feszültség miatt veszítik el az étvágyukat, és mivel keveset esznek, akaratlanul fogyhatnak. Fontos azonban tisztázni, hogy a stresszorexia részleteiben sem hasonlít a súlyos mentális betegségre, az anorexia nervosára, ez inkább egy reakció, ami környezeti nyomásra, megfelelési kényszerre jelentkezik, és a legtöbbször ideiglenes. A jelenség főként a 20 és 40 év közötti nőket érinti, különösen azokat, akik gyerek(ek) mellett dolgoznak, és otthon, anyaként, feleségként, háztartásvezetőként, illetve a karrierjükben is a maximum teljesítményre törekszenek. Ilyen életmód mellett az evés szinte alig fér bele a mindennapjaikba, a feladatok közötti állandó egyensúlyozás és logisztika miatt fellépő stressz pedig alapvetően étvágytalanságot idézhet elő.

Tudattalan háttérbe szorítás 

A stressz miatt kialakuló étvágyváltozások gyakran érintik a túlságosan elfoglalt kismamákat, hiszen az anyaság első időszaka nagy fokú fizikai és lelki megterheléssel jár. A folyamatos ébrenlét, a kiszámíthatatlan napirend, a felelősség súlya és az alváshiány együttesen olyan krónikus stresszállapotot hozhatnak létre, amely hormonális szinten is befolyásolhatja az étvágyat. Sok anyuka ráadásul automatikusan háttérbe szorítja a saját igényeit, köztük első helyen az evést, és minden energiáját a baba ellátására fordítja. Ez az állapot viszont hosszú távon nemcsak fizikai kimerüléshez, de hiányállapotokhoz és a testi-lelki egyensúly felborulásához is vezethet. 

A stresszorexia azokat az anyákat is érintheti, akik már óvodáskorú vagy ennél idősebb gyermeket nevelnek, a tüneteket pedig fokozza, ha több még ellátásra szoruló csöppség van a családban. Bár a csecsemőkorhoz képest ekkor már más a napi rutin, a feszültség nem feltétlenül enyhül: az anyák többnyire zsonglőrködnek a háztartás, a munka, vagy a munkába való visszatérés, a gyerekek óvodai-iskolai teendői és a saját mentális, illetve fizikai igényeik között, miközben alig, vagy egyáltalán nem marad idejük és energiájuk önmagukra. A tartós túlterheltség, az állandó készenlét, a „folyamatosan kell valamit csinálni” érzése továbbra is krónikus stresszforrás marad. Ilyen életvitel mellett nem csoda, ha a nők rendszeresen kihagyják a reggelit, az ebédet, vagy csak a gyerekek maradékát eszik meg.

Nem érdemes spórolni az evésen

A stresszorexia megelőzésében kulcsszerepe van a tudatos stresszkezelésnek, a megfelelő időmenedzsmentnek, és a rendszeres, kiegyensúlyozott táplálkozásnak, amivel az édesanya példát is mutathat a gyermeke(i)nek. Fontos, hogy a nap folyamán legalább néhány percet szorítson ki magának az anyuka, amikor nyugodtan megehet valamit. Ebben segíthet az étkezések előretervezése, a könnyen elérhető, ugyanakkor tápláló ételek bekészítése, és az is, ha a partner vagy más családtag bevonható a mindennapos teendőkbe, amivel lekerülhet némi teher az anyáról. A stressz csökkentésében hasznosak lehetnek a rövid relaxációs gyakorlatok, a séta, vagy bármilyen mozgás a friss levegőn de az egyszerűbb légzőtechnikák, a zenehallgatás, olvasás is.
Amennyiben a tünetek tartóssá válnak – például hirtelen fogyás, kóros kimerültség, szorongás jelentkezik –, érdemes mihamarabb szakember segítségét kérni, aki lehet háziorvos, dietetikus vagy pszichológus. Célszerű viszont mindenekelőtt a megelőzésre koncentrálni, aminek alapja az önmagunkra fordított idő és figyelem, illetve az, hogy az evésre ne egy újabb „feladatként”, hanem az öngondoskodás egy formájaként tekintsünk.

A 10 leggyakoribb tünet:

1. háttérbe szoruló étkezések, étvágytalanság
2. kellemetlen, szorongáskeltő az evés gondolata
3. nem tervezett testsúlycsökkenés
4. lehangoltság, szorongás
5. alacsony energiaszint, fáradékonyság, alvászavar
6. nyugtalanság, idegesség, érzelmi labilitás, sírásra való hajlam 
7. koncentrációzavar, szédülés
8. tartós alultápláltság esetén menstruációs zavarok 
9. hasi diszkomfort érzés, émelygés
10. tenziós fejfájás tompa, szorító vagy nyomó érzéssel

 

Mi köze a stressznek az evéshez?

A feszült lelkiállapot többféleképpen hathat az étvágyunkra és az evési szokásainkra: van, aki többet, míg más kifejezetten keveset eszik egy-egy stresszes időszakban. Ez részben biológiai, részben pszichológiai okokra vezethető vissza:

Hirtelen stressz hatására a szervezet egyfajta vészhelyzet üzemmódba kapcsol. Ilyenkor megnő az adrenalin és kortikotropin-felszabadító hormon (CRH) szintje, utóbbi serkenti a kortikotropin (ACTH) kibocsátását, melynek egyik hatásaként csökkenhet az étvágy. A szervezet ebben a feszült helyzetben nem szívesen fordít további energiát például az evésre, emésztésre. 

A kortikotropin ugyanakkor képes serkenteni a mellékveséket a kortizol, vagyis stresszhormon termelésére, ami hosszú távon ellentétes hatást idézhet elő, azaz fokozhatja az éhségérzetet. Ezért van az, hogy míg egyesek stressz hatására lefogynak, mások hajlamosak a túlevésre vagy nassolásra.

Pszichológiai oldalról nézve az evés sokaknál lehet a feszültségoldás egy formája, de az is gyakori, hogy ilyenkor egy falat sem megy le az ember torkán. A hormonális és lelki hatások kombinációja miatt a stressz evésre gyakorolt hatása meglehetősen összetett és személyfüggő. Egy tartósan fennálló feszült periódusban az étkezési ritmus felborulhat, és akár táplálkozási zavarok is kialakulhatnak.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás