
Az utolsó vacsorája végzett vele – öt napos tészta okozta a 20 éves fiú halálát
Tíz órával evés után hunyt el szülei otthonában.
A James Webb űrteleszkóp megfigyelései furcsa mintázatokat tártak fel a galaxisban. Egy friss kutatás szerint könnyen lehet, hogy a teljes világegyetem – így mi magunk is – egy hatalmas fekete lyuk belsejében létezünk.
A James Webb űrteleszkóp legújabb megfigyelései alapján készült tanulmány szerint lehetséges, hogy maga az univerzum egy fekete lyuk belsejében helyezkedik el. Ez az állítás alapjaiban kérdőjelezheti meg a jelenlegi kozmológiai ismereteinket. A kutatás a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című szaklapban jelent meg 2025-ben, és a teleszkóp által gyűjtött adatokat vizsgálta az univerzum korai szakaszairól.
A James Webb űrtávcső, amelyet 2021 karácsonyán bocsátottak fel, minden korábbinál mélyebben képes betekinteni az űrbe, ezáltal az időben is visszatekinteni akár 300 millió évvel az ősrobbanás utánra. Az eszköz érzékenysége lehetővé teszi, hogy kutatók a galaxisok szerkezetét, mozgását és eredetét korábban elképzelhetetlen részletességgel vizsgálják. Az új tanulmány szerint a megfigyelt galaxisok 60%-a az óramutató járásával megegyező irányba forog, míg 40%-uk ellenkezőleg – ez jelentős eltérés a korábban feltételezett véletlenszerű eloszlástól – írja a LadBible.
A vizsgálat vezetője, Lior Shamir, a Carl R. Ice Műszaki Főiskola számítástechnika docense a következőt nyilatkozta: „Az elemzés kvantitatív módszerekkel történt, de a különbség annyira nyilvánvaló, hogy bármelyik laikus is észreveszi a képeken. Nem szükségesek speciális képességek ahhoz, hogy lássuk a forgásirány aránytalanságát.”
A tanulmány szerzői szerint ez a preferált irány egy nagyobb léptékű forgásra utalhat, ami az univerzum születésekor már jelen lehetett.
Ezt az elméletet támogatja a fekete lyuk-kozmológia is, amely szerint a világegyetemünk egy még nagyobb univerzum fekete lyukján belül jött létre.
Ha az univerzum valóban forgással született, az azt jelenti, hogy a jelenlegi kozmológiai elméleteink hiányosak
– tette hozzá Shamir.
A tanulmány szerint az univerzum kezdetben homogénebb lehetett a galaxisok forgásirányát tekintve, de idővel egyre kaotikusabbá vált. Az eredmények arra is utalhatnak, hogy az univerzumban létezhet egy „kozmikus tengely”, amely köré a galaxisok elrendeződnek – ez pedig egybeeshet a Tejútrendszer pólusával, amit akár véletlen egybeesésként is lehet értelmezni.
Alternatív magyarázatként a kutatók megemlítik a Doppler-eltolódást is, amely befolyásolhatja, hogy a fény vörös- vagy kékeltolódást mutat attól függően, hogyan mozog a galaxis hozzánk képest. Azonban a vizsgálat adatai alapján ez az eltérés nem tűnik elegendőnek a tapasztalt aránytalanság magyarázatára.
Bár a tanulmány nem von le végleges következtetéseket, az eredmények erősítik azt a hipotézist, hogy a világegyetem szerkezete és eredete sokkal összetettebb, mint ahogyan azt eddig gondoltuk.
Tíz órával evés után hunyt el szülei otthonában.
További viharokra kell számítani.
Az országon is átívelő ítéletidő emberéletet követelt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.