
Lélegzetelállító pillanat: a sínek közül mentette meg az idegent egy férfi
Vérfagyasztó felvétel kering az interneten.
Az Európai Bizottság egy drasztikus jövedékiadó-emelést kilátásba helyező reformot készít elő, amely jelentős áremelkedést hozhat a dohánytermékek piacán. Ez egy doboz cigaretta esetében akár 1000 forintos áremelkedést is eredményezhet.
Az Európai Bizottság tervezete szerint a hagyományos cigaretta esetében a jelenlegi 90 eurós jövedéki adó 215 euróra nőne 1000 szálanként, ami 139 százalékos emelést jelent. A hevített dohánytermékek esetében 1000 szálanként 108 eurós, vagy kilogrammonként 155 eurós adóval kellene számolni, míg a nikotinpárnák esetén 143 euró/kg lenne az irányadó – írja a Világgazdaság.
A tervezet nem tartalmaz átmeneti időszakot, vagyis az új adómértékek azonnal hatályba lépnének. Mivel Magyarország jelenleg sem teljesíti a cigarettára vonatkozó árarányos feltételeket, a javasolt 63 százalékos arány vagy a 274 eurós minimum jövedéki adó komoly kihívást jelentene. Ez akár 1000 forintos áremelkedést is eredményezhet egy doboz cigarettánál, ami „minden bizonnyal megfizethetetlen lenne a hazai fogyasztók legnagyobb részének”.
A reform nemcsak a fogyasztókat érintené hátrányosan, hanem a kiskereskedőket is. A Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége szerint „egy újabb drágulás a feketepiaci, illegális dohánytermékek felé tereli a fogyasztókat”. Az MDKSZ már jelezte aggodalmait az európai érdekképviseleti szervezetnél, mivel mintegy négyezer vállalkozás és húszezer munkavállaló megélhetését veszélyeztethetik az új szabályok.
A tervezet heves ellenállást váltott ki Svédországban is. Elisabeth Svantesson pénzügyminiszter szerint a javaslat „teljesen elfogadhatatlan” a svéd kormány számára. Kiemelte, hogy náluk a felnőtt lakosság csupán 5 százaléka dohányzik, miközben az uniós átlag 20 százalék körül van, és a nikotinpárnák jelentős szerepet játszottak ebben a csökkenésben. Úgy véli, hogy ezek az alternatív termékek bár nem ártalmatlanok, jelentősen kisebb egészségügyi kockázatot hordoznak, mint a cigaretta.
Svantesson szerint az adóbevételeknek a tagállami költségvetéseket kellene erősíteniük, nem pedig az uniós bürokráciát, utalva arra, hogy Brüsszel központilag osztaná újra a bevételek egy részét. A svéd kormány attól tart, hogy az emelés visszaterelheti a lakosságot a hagyományos dohányzáshoz, és csökkentheti a nemzeti adóbevételeket. Stockholm már jelezte, hogy nem támogatja az irányelv jelenlegi formáját, és más országok támogatását is keresi.
Magyarország és több más tagállam szerint az adópolitika a tagállamok hatáskörébe tartozik, és nem figyelmen kívül hagyhatóak a gazdasági-társadalmi sajátosságok. A reform kritikusai szerint a jelentős adóemelés a feketepiac térnyerésének kedvez, politikai vitákat, gazdasági torzulásokat okozhat.
A KPMG tanulmánya alátámasztja: azokban az országokban, ahol már végrehajtották a jelentős adóemeléseket – például Franciaországban és Hollandiában –, a feketepiaci dohánytermékek aránya is látványosan nőtt.
Vérfagyasztó felvétel kering az interneten.
Másodfokú riasztást adtak ki felhőszakadás miatt.
Így indult el a fogyás útján Fehérvári Tünde.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.