
Magnummal értékelte hűtlen férjét az asszony
Esélye sem volt a férfinak a túlélésre.
Egy rosszul megválaszolt furcsa kérdés, egy kihagyott pohár víz, vagy egy hiányzó toll akár a sikeres elhelyezkedés útjába is állhat. Sokan azt hiszik, hogy egy állásinterjún csak a szakmai tudás számít – pedig a munkáltatók gyakran rejtett tesztekkel is próbára teszik a jelentkezőket.
Bizonyos munkaadók olyan rejtett teszteket alkalmaznak állásinterjúkon, amelyekkel a jelentkezők személyiségét és viselkedését próbálják feltérképezni – túl azon, amit az önéletrajz és a szakmai tapasztalat mutat. Ezek a trükkök segíthetnek a számukra legmegfelelőbb jelölt kiválasztásában, miközben a pályázók gyakran nem is sejtik, hogy épp tesztelik őket.
Az egyik ilyen technika a „furcsa kérdés” módszere, például: „Ha állat lennél, melyik lennél és miért?”. Amanda Augustine, a TopCV karrierszakértője szerint ezek a kérdések nem véletlenek.
Amikor szokatlan kérdéseket tesznek fel, a munkáltatók jellemzően a problémamegoldó készséget vagy a kulturális beilleszkedést vizsgálják. Az állatos kérdés ezzel szemben azt mutatja meg, mennyire tud valaki oldottan és őszintén reagálni egy váratlan helyzetre
– írja az Unilad.
Egy másik elterjedt teszt az, amikor a jelölt kimondja, hogy nem tud valamit. Egy Reddit-felhasználó, aki mérnökként dolgozik, megosztotta:
Az egyik legveszélyesebb típus egy mérnöki környezetben az, aki nem hajlandó beismerni, ha nem tud valamit. Ha egy jelölt egyszer sem ismerte be, hogy nem biztos a válaszában, az nálam hatalmas piros zászló.
Szintén gyakori a tollteszt, ahol az interjúztató megnézi, hogy a pályázó hoz-e magával tollat vagy jegyzetelni való eszközt. Egyes munkáltatók még arra is vetemednek, hogy szándékosan nem visznek tollat, hátha a jelölt felajánl egyet. Ha valaki hoz saját tollat, az az egyik Reddit-komment szerint a jelentkezők élére helyezi őt.
Talán az egyik legkülönösebb próbálkozás az, amikor az interjúztató egy kancsó vizet és egy poharat helyez el az asztalon, és figyeli, hogy a jelentkező él-e a lehetőséggel. Egy felhasználó elmondta:
Én voltam az egyetlen, aki normális tempóban ivott a vízből az interjú során, és ezt úgy értelmezték, hogy magabiztos vagyok a munkahelyi környezetben, mert elfogadtam az ajánlatot.
Hozzátette, a „normál tempó” azt jelentette, hogy minden kérdés megválaszolása után ivott egy kortyot.
Augustine szerint ezek a kimondatlan vagy rejtett interjús tesztek egyre gyakoribbak a toborzásban, mert a döntéshozók finom viselkedési jelek alapján próbálnak ítéletet alkotni.
Bár ezek a módszerek egyesek számára ártalmatlannak vagy ötletesnek tűnhetnek, komoly kérdéseket vethetnek fel a kiválasztási folyamat igazságosságával kapcsolatban.
Esélye sem volt a férfinak a túlélésre.
Megdöbbentő részletek a gyilkosságról.
A tinédzser most már komolyan aggódik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.