
Nagy a baj a 442-es főúton: teljes az útzár, tűzoltók mindenütt
Jelenleg műszaki mentést végeznek.
Budapest egyik történelmi helyszíne a Citadella, ráadásul talán innen a legszebb a fővárosi kilátás. A Citadella története lebilincselő, a felújítása után pedig igazi turisztikai látványosság lesz. Mutatjuk galériánkban, hogyan nézett ki korábban és hol tartanak most a munkálatok.
Budapest egyik legnevezetesebb látványossága, a Gellért-hegy tetején álló Citadella 1987 óta – a budai Várheggyel és a Duna két partjának panorámájával együtt – UNESCO világörökség. Sok éven át lepusztult, míg végül a Magyar Állam visszaszerezte és 2020-ban végre megkezdhették a felújítását. A Citadellán a munkálatok már a végéhez közelednek és várhatóan 2026-ra befejeződnek.
A Citadella Budapest egyik legismertebb és legközkedveltebb kilátóhelye. Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a története korántsem volt fényes.
Az erődöt Julius Jacob von Haynau építtette 1854-ben. A Citadellának szánt szerep eredetileg a pesti lakosság megfélemlítése volt. A Citadellát egy 220 méter hosszú, 60 méter széles, 4 méter vastag kőfalakkal védett erődnek tervezték, amelynek lőrései mögé 60 korszerű ágyút helyezhettek el. Ezeket az ágyúkat azonban csak díszlövések leadására használták.
Az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés idején az erőd elvesztette hadászati célját, de a katonaság csak 1899-ben vonult ki a falak mögül. Mindaddig az osztrák zsarnokság jelképe volt a budapestiek számára, ezért a lakosság befolyásával jelképes bontásokat végeztek a bejárata feletti falrészen, de az egész objektum lebontására nem volt elegendő pénz. A második világháborúban az egyik német hadosztály parancsnoksága volt itt.
A szovjet megszállás idején Kliment Jefremovics Vorosilov szovjet marsall személyesen választotta ki Kisfaludi Strobl Zsigmondot a Szabadság-szobor kompozíció megalkotására, amelynek eredeti neve Felszabadulási Emlékmű volt. A központi alak és a talpazat együtt negyven méteres lett. A szoborcsoportot, ami a szovjet katonáknak állított emlékmű volt, végül 1947-ben avatták fel.
Az 1960-as években már idegenforgalmi szerepet szántak a Citadellának. Ekkor épült meg mai formájára a hegytetőre felvezető Szirtes út és az egykori erőd körüli műút. Az erőd 1963-ban, körülötte a sétányok pedig 1965-ben készültek el.
Az 1989-es rendszerváltoztatás után a korábbi kompozíciót átalakították, a pálmaágat tartó nő, a fáklyás alak és a sárkányölő szobra maradt meg. A Citadella magánkézbe került, étterem is működött ott, állapota azonban teljesen leromlott. Végül a kormány – hosszas jogi huzavona után – 2020-ban tudta visszaszerezni, ezután kezdődhetett meg az újjáépítése.
Képgalériánk bemutatja, hogyan halad a Citadella felújítása, mutatunk régi képeket is a korábbi állapotáról, illetve látványterveket is:
Jelenleg műszaki mentést végeznek.
Egy merész döntés elég volt ahhoz, hogy gazdag legyen.
Ezúttal sem kegyelmez az időjárás.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.