175 évvel ezelőtt végezték ki az aradi vértanúkat. Hányan voltak és miért pont nekik kellett 1849. október 6-án meghalniuk? Egyáltalán miért pont október 6-án végezték ki őket? Íme a válaszok!
Az 1848–49-es magyar szabadságharcot követően sokakat kivégeztek és még többeket börtönbe zártak. Rájuk emlékezünk immár 175 éve, minden október 6-án. Kik voltak ők és miért ítélték el őket? Hány magyart végeztek ki Aradon és miért pont ezen a napon?
Az 1848–49-es szabadságharcot követő megtorlásra azért október 6-án került sor, mert aznap volt a a bécsi forradalom és Theodor Baillet von Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulója.
Bár az Aradon kivégzett honvédtisztek száma 16, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az ezen a napon kivégzett tizenhárom tisztet tartja számon: Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Schweidel József, Pöltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knézićh Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly tábornokok és Lázár Vilmos ezredes.
Az aradi vértanúk a szabadságharc kezdetén aktív, vagy kilépett császári tisztek voltak, a szabadságharc végén a honvéd hadseregben közülük egy altábornagyi, tizenegy vezérőrnagyi és egy ezredesi rangot viselt. Az 1848–49-es szabadságharcban játszott szerepük miatti megtorlással az osztrákok példát akartak statuálni.
Az ítéletek kimondása, a kivégzések mikéntje és sorrendje megfontolt elgondolások alapján történt. A legtöbb bosszúságot Damjanich okozta a császáriaknak, ezért őt illette volna az utolsó hely, de Haynau személyes bosszúja ezt is felülírta: gróf Vécsey Károlyt végezték ki utoljára.
A forradalom előtti állapotokat többé már nem lehetett visszaállítani és a bukás ellenére a nemzetben nemcsak tovább élt, de tovább is erősödött a szabadság és a függetlenség eszméje. Az ország pedig, bár hatalmas véráldozatok árán és a nemzeti önrendelkezéstől megfosztva, de elindult a polgári fejlődés útján.
A megtorlást követő évtizedben titkos megemlékezéseket tartottak az évfordulón, az 1867-es kiegyezést követően a tiszteletadás formális keretek közé kerülhetett, bár még óvatosan kezelték az osztrák–magyar együttműködés érdekében. Az I. világháború után tovább nőtt az emléknap jelentősége. A kommunista időszakban sem tiltották be, de nem volt állami ünnep, az iskolákban és az újságokban azonban megemlékeztek a vértanúkról. A rendszerváltozás után a kormány 2001 novemberében nyilvánította nemzeti gyásznappá a október 6-át egy kormányrendeletben.
Változik a 2-es villamos közlekedése október 6-án
A 2-es, a 2B és a 23-as villamosok október 6-án, vasárnap 9 óráig csak a déli végállomások és a Kossuth Lajos tér (Széchenyi rakpart) között járnak, mert az Aradi Vértanúk Emléknapja alkalmából megemlékezést tartanak a Kossuth Lajos téren. A villamosok nem érintik a Jászai Mari tér és az Országház, látogatóközpont megállókat, a Kossuth Lajos térnél pedig a Széchenyi rakparton lévő megállóban lehet felszállni a járművekre. A Kossuth Lajos tér és a Szent István körút között a 15-ös autóbusszal lehet utazni – adta hírül a BKK.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre