
Lassan jön a gyereknap, ami mi másról is szólna, mint a gyerekek öröméről és önfeledt játszadozásról? Ez régen sem volt másként, sőt, a gyerekek kedvenc helyszíne már akkor is a játszótér volt. Most a Metropol bemutat egy retró képgalériát: ilyen játszótereken múlatták az időt anno!
A játszóterek az XX. század városi fejlődésének tipikus vívmányai. Egy kis érdekesség, hogy Budapesten az I. világháború előtt csak három játszótér volt, majd épült még néhány a '30-as években, de a játszóterek látványa igazából csak a Kádár-korszakban lett a fővárosi utcakép szokványos része.
Budapest első játszótere az 1912-ben megnyílt Állatkert területén kapott helyet, de az igény sokkal korábban megjelent. A közparkokban ugyanis nem látták szívesen a virágágyásokat és gyepszőnyegeket nem kímélő fiatalabb korosztályt, úgyhogy szükség volt egy-egy szeparált játékhelyre. Az egyre inkább növekvő igény a játszóterek iránt legfőképp azért alakulhatott ki, mert 1900-ra a városi lakosság nagyjából negyede gyermekkorú volt.
Ezért 1897-ben például rendelet szabályozta, hogy az elemi iskolákban 300 négyzetméter játéktér álljon az osztályok rendelkezésére. Természetesen ezek után az iskolákon kívül több játékteret is kialakítottak volna a fővárosban, azonban valami közbeszólt.
Méghozzá az I. világháború, ami meggátolta azon további törekvéseket, hogy több játszótér kerüljön kialakításra a fővárosban. Emiatt pedig csak ezen időszak után építettek ki játszótereket többek között a Városligetben, a Tisza Kálmán téren (jelenleg II. János Pál pápa tér), a Klauzál téren, a Marczibányi téren, a Gellért téren.
1937-ben már tizenhat játszótere volt Budapestnek. A II. világháború után pedig jelentősen nőtt ez a szám. Ezen játszóterek pedig később gyerekkorunk egyik kedvenc helyévé váltak, amelyekhez sok-sok kalandos történet és még több lehorzsolt térd emléke is kötődik. Gömb-, rakéta-, cicamászóka, fémcsúszda, mókuskerék, beton pingpongasztal – ezekre a játszótéri eszközökre elérzékenyülve emlékezhetünk vissza.
Hogyan néztek ki ezek a játszóterek? Nézd meg a régi idők játszótereit bemutató képgalériánkat!
Egy repülőgép balesetben súlyosan megsérült 10 éves fiú, aki orvosai szerint csodával határos a felépülése.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre