Városháza-botrány: vádat emelt az ügyészség

A Városháza-botrányként ismert ügyben négy ember ellen emelt vádat a Fővárosi Főügyészség.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.06. 13:56
Módosítva: 2025.05.06. 14:50
Budai Gyula városház fővárosi főügyészség Berki Zsolt botrány

Vádiratot nyújtott be négy ember ellen az ügyészség a Városháza-botrányként elhíresült ügyben – írja a Magyar Nemzet a Fővárosi Főügyészség által adott válasz alapján. A Városháza-botrány 2021-ben robbant ki, korábban a Városházát többmilliárdos kenőpénzért akarta egy háttérben mozgó társaság értékesíteni. 

Városháza-botrány
Korábban is kifejezték a budapestiek; elegük van a botrányokból

Négy éve robbant ki a botrány, most emeltek vádat az ügyben

A korábban már nyilvánosságra került információk szerint a Városházát többmilliárdos „jutalékért”, azaz feltételezhetően kenőpénzért akarta egy háttérben mozgó társaság értékesíteni. A Magyar Nemzet megkeresésére az ügyészség azt írta, hogy a vádirat lényege szerint egy férfi tagja volt egy ingatlanforgalmazással is foglalkozó cégnek. A férfi 2020–2021-ben több, ingatlanközvetítéssel foglalkozó személlyel, illetve ingatlanvásárlás iránt érdeklődő érdekcsoporttal folytatott tárgyalásokat.

Az ügyészség ezzel kapcsolatban a következőket írta:

„A megbeszélések során azt állította, hogy a fővárosi önkormányzatnál és a fővárosi vagyonkezelő cégnél vezető beosztásban, döntéshozó pozícióban lévő személyekkel áll kapcsolatban. Arra hivatkozott, hogy el tudja intézni, hogy az önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatait személyre szabottan írják ki, és a pályázaton mindenképpen az érdeklődő – neki fizető – pályázók nyerjenek. A férfi mindezért cserébe jogtalan előnyként az ingatlanok vételárának tíz százalékát kérte a saját részére. A vádlott a pályázatokkal kapcsolatosan az önkormányzat részéről eljárási jogosultsággal nem bírt. A befolyással üzérkedő férfi három ingatlant érintően próbált meg – a nyomozás során egyébként nem igazolt – kapcsolatokra hivatkozva pénzhez jutni. Kettőnél valóban pályázatot írt ki a fővárosi önkormányzat. Az ügyészség hangsúlyozta, hogy az egyiken annak a férfinak a cége nyert, aki az ügyben szintén vádlott, és aki a befolyással üzérkedő cégének több mint tízmillió forintot át is utalt. Ezen a nyilvános pályázaton egyébként nem volt más induló. A fizető férfi a másik két cselekménynél a befolyással üzérkedő állításait erősítve segítséget nyújtott a bűncselekmények elkövetéséhez. A másik pályázattal kapcsolatban megkeresett befektető visszautasította a korrupciós ajánlatot.”

A harmadik ingatlan maga a fővárosi Városháza épületegyüttes volt. A vád szerint a férfi a személyre szabott pályáztatás elintézése érdekében az általa megjelölt negyvenmilliárd forintos vételár tíz százalékát kérte jogtalan előnyként. A fővárosi önkormányzat az ingatlanegyüttest valójában nem jelölte ki hasznosításra, értékesítésre.

További két férfi is vádlottként szerepel, akik a vád szerint egyes cselekményeknél szintén erősítették azt a látszatot, hogy a befolyással üzérkedő el tudja intézni azt, amit ígért. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korrupciós bűncselekmények (befolyással üzérkedés, befolyás vásárlása) miatt ki is hallgatott négy gyanúsítottat, egyikük az a Berki Zsolt, aki a botrány kulcsfigurájának is tekinthető. Az eddig nyilvánosságra került adatok szerint ugyanis az elvileg minden hivatalos pozíció nélkül tevékenykedő férfi több üzleti kört is megkeresett a Városháza-projekttel és több más budapesti ingatlan-adásvétellel összefüggésben. Gyanúsított még az ügyben Berki Zsolt testvére, a kiváló baloldali kapcsolatokkal rendelkező Berki József is.

Bizalmas levelezés

Berki Zsolt neve Budai Gyula fideszes politikus, egykori elszámoltatási kormánybiztos feljelentéseiben is rendre felbukkant. 

Budai többek között a sajtónak is hivatkozott egy olyan, még 2021 őszén birtokába került, a Budapest Főváros Városi Vagyonkezelő Zrt. ügyintézője és Berki közötti levelezésre, amiben négy ingatlaneladásról is szót ejtettek.

A rendőrségi hangfelvételeken szerepel Berki Zsolt, a Városháza eladásáról ismert Barts Balázs, a fővárosi vagyonkezelő cég vezére, valamint Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnök, üzletember is. A felvétel tanúsága szerint Bajnait abba a tárgyalásba vonták be, amikor a Városházát az orosz származású, milliárdos Rahimkulov családnak próbálták eladni.

A volt kormányfő többek között zsákmányra vadászó cápákról is beszélt a Városháza kapcsán.

Itt valaki megszagolja egy dealnek, egy üzletnek a lehetőségét, akkor rögtön mindenki magát akarja közvetítőként betenni. Azért, hogy aztán valami jutalékot kérhessen.

– fogalmazott Bajnai Gordon az egyik hangfelvételen.

A Fővárosi Főügyészség végrehajtandó börtönbüntetést és pénzbüntetést kért a vádlottakra.

Szentkirályi Alexandra kedden délután az alábbi posztot tette ki az üggyel kapcsolatban: 

Budai Gyula ez ügyben levelet írt Karácsony Gergelynek:

Tisztelt Főpolgármester úr! A Városháza-botránnyal kapcsolatban a Fővárosi Főügyészség a mai napon négy ember ellen vádat emelt. 

Ön ennek ellenére örömtáncot lejt, az egész ügyet kamunak titulálva, hangoztatva, hogy nem volt szándék az épületegyüttes értékesítésére. Két kérdésem lenne csupán:

- ha nem volt szándék az értékesítésre, miért készült több tíz oldalas dokumentáció a lehetséges hasznosításokkal kapcsolatban?

- ha nem volt szándék az értékesítésre, a vagyonkezelő vezetője Barts J. Balázs  miért tárgyalt több alkalommal is potenciális befektetőkkel az értékesítéssel összefüggésben?

Főpolgármester úr, várom válaszát !

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás