Mi az a tb-jogviszony-igazolás és hogyan igényelhető? Főként az állami támogatásra pályázóknak érdemes ezt tudni!

A támogatott hitelek és lakáscélú állami támogatások igénybevételének egyik alapfeltétele, hogy rendelkezzünk ezzel az igazolással. Hogyan szerezhető be és mi az a tb-jogviszony-igazolás egyáltalán? Mutatjuk!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.02.11.
Módosítva: 2025.02.11.
kormányhivatal tb jogviszony DÁP

A különböző támogatások, főként a lakáscélú állami támogatások igényléséhez szükség van egy úgynevezett tb-jogviszony-igazolásra. Mit igazolunk ezzel a papírral és hogyan lehet beszerezni? Mutatjuk!

papír, szerződés, kölcsön, hitel, TB jogviszony igazolás, támogatás,
Hogyan szerezhető be a tb-jogviszony-igazolás? / Fotó: brizmaker / Shutterstock

Mi is az a tb-jogviszony?

A tb a társadalombiztosítás rövidítése. Valamilyen tb-jogviszonnyal mindenkinek rendelkeznie kell, ez az alapfeltétele ugyanis az egészségügyi ellátásokra való jogosultságnak. Egészségügyi szolgáltatásokra való jogosultság több módon szerezhető meg: biztosítottként (munkavállalók, vállalkozók, őstermelők stb.), nem biztosítottként de jogosultként (tanulók, nyugdíjasok, szociálisan rászorulók stb.), egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre kötelezettként (havi 11.800 forint befizetését követően), egyedi megállapodás alapján (havi 87-145.000 Ft).

Mi az a tb-jogviszony-igazolás?

Az állami támogatásokhoz szükséges, biztosítási jogviszonyról szóló igazolás. Vagyis egy papír, ami igazolja, hogy fizetünk tb-t. Ilyen igazolás azonban csak a biztosítottaknak adható ki, nyugdíjasoknak, maguk után tb-t fizetőknek, gyesen lévőknek nemfigyelmeztet a money.hu.

Milyen támogatásokhoz van szükség tb-jogviszony-igazolásra?

  • Falusi CSOK: 2 év folyamatos biztosítotti jogviszony, egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással vagy – hallgatói jogviszony esetében – a hallgatói jogviszony megszűnését követően legfeljebb 6 hónap megszakítással.
  • CSOK Plusz: 2 év folyamatos biztosítotti jogviszony, egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással vagy – hallgatói jogviszony esetében – a hallgatói jogviszony megszűnését követően legfeljebb 6 hónap megszakítással.
  • Babaváró hitel: a házastársak közül legalább az egyik félnek a kölcsönkérelem benyújtásakor legalább 3 éves tb-jogviszonyt kell igazolnia, egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással vagy –hallgatói jogviszony esetében – a hallgatói jogviszony megszűnését követően legfeljebb 6 hónap megszakítással.
  • Vidéki Otthonfelújítási Program: a támogatás igényléséhez folyamatos tb-jogviszony-igazolás szükséges, legalább 1 éves időtartamra, egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással.
  • Munkáshitel: legalább 3 hónapos magyar tb-jogviszony igazolása szükséges.

Honnan tudhatjuk, hány hónapnyi tb-jogviszonyunk van?

Elektronikus úton, díjmentesen le lehet kérdezni az erre vonatkozó adatokat. Ehhez Ügyfélkapu+ vagy DÁP-ra és egy tajszámra van szükség. A lekérdezést itt lehet megtenni.

Hol lehet hivatalos tb-jogviszony-igazolást kérni?

Az igazolást vagy más néven hatósági bizonyítványt a következőképp lehet igényelni:

  • személyesen a lakó- vagy tartózkodási helyünk szerinti kormányhivatalnál;
  • elektronikusan, az e-Papír szolgáltatáson keresztül;
  • postai úton egy igénylőlap kitöltésével.

A hatósági bizonyítvány kiadása ingyenes és az igazolás a kiállítástól számított 30 napig használható fel. Fontos azt is tudni, hogy a tb-jogviszony-igazolás kiadása iránti kérelemben meg kell jelölni, milyen támogatás igénybevételéhez van szükségünk az igazolásra.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás