Testközelből megnézhető, érinthető a millennium emlékmű Gábriel arkangyal szobrának pontos mása, amíg az eredetit restaurálják, sőt szelfizni is lehet vele. A talapzatában pedig egy titokzatos időkapszulát találtak a bontáskor.
Amíg Zala György 120 éves ikonikus alkotása „gyógyul” a restaurátorok kezei között, képmása leköltözött a Földre. „Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra” címmel látványos élménytér nyílt a Városliget Látogatóközpontban, ahová „földre szállt” Gábriel arkangyal szobrának az eredeti mérettel megegyező, 3D-s nyomtatóval készített másolata. Az érdeklődők most testközelből is szemügyre vehetik az egyébként 36 méter magasban látható alkotást, sőt közös képet is készíthetnek vele, amíg – várhatóan az év végén – visszatér a magasba, eredeti helyére az igazi Gábriel.
A „Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra” című élménytérben az eredetivel egyező méretű hasonmás mellett a tárlatot látványos vetítések is színesítik, melyeken keresztül rendhagyó időutazáson vehetünk részt, ízelítőt kapva a főváros történelmének egy különösen izgalmas időszakából. Időkapszula az alapzatban!
A kiállításon megtekinthető az a szenzációs felfedezés is, amire a millennium emlékmű oszlopfőjének restaurálása közben bukkantak a szakemberek: a szobor alapzatában ugyanis egy időkapszulát találtak. Az oszlopfő legfelső kőeleme alatti kibetonozásban, két lehorgonyzó vas között egy borosüveget rejtettek el 120 évvel ezelőtt, amelyben egy összehengerelt papírdarab és nyolc korabeli pénzérme kapott helyet.
Az üveg az eredeti beépítés során eltörhetett, így a papír a beton száradása közben felszívódó nedvesség hatására mára sajnos teljesen olvashatatlanná vált. A gondosan elhelyezett érmék azonban megőrizték történelmi értéküket, amelyek megtekinthetőek a kiállításon.
A Városliget Látogatóközpontban megnyílt ingyenes kiállítás apropója Gábriel arkangyal teljes restaurálása, amelynek köszönhetően 120 év után először emelték le helyéről az alkotást, hogy szárnytól az alapzatig, tetőtől talpig teljes körűen megújítsák.
Nézd meg videón a leemelés pillanatait!
Annak érdekében, hogy a fővárosba látogatók a restaurálás ideje alatt se maradjanak angyal nélkül, a Néprajzi Múzeum épületében található Városliget Látogatóközpontban egy különleges élményteret alakítottunk ki, ahol interaktív és látványos időutazáson vehetnek részt az érdeklődők
– mondta el Gyorgyevics Benedek. A Városliget Zrt. vezérigazgatója hozzátette, az sem mindennapi, hogy egy földre szállt angyallal fotózkodhatunk, testközelből.
Móczár Gábortól, a Hősök terével, mint nemzeti emlékhellyel kapcsolatos adminisztratív és ellenőrzési feladatokat ellátó Nemzeti Örökség Intézete főigazgatójától megtudtuk, az idő és az elemek könyörtelen pusztítása oly mértékben kezdte ki az eredeti Gábriel arkangyalnak nemcsak a külsejét, hanem a szobor szerkezetét is, hogy megóvása nem csupán kulturális kötelesség, hanem biztonsági szükségszerűséggé vált.
A legnagyobb kihívást a szobor belső szerkezeti állapotának helyreállítása jelenti. A korábbi javítások során ugyanis csak a külső felületeket kezelték, így a belső rögzítéseket, illetve a bronz- és acélszerkezeteket a lehető legalaposabban fel kell mérnünk. Célunk, hogy a szobrot nemcsak vizuálisan, hanem szerkezetileg is az eredeti állapotában állítsuk helyre, amely legalább újabb 120 évig kitart
– fejtette ki Móczár Gábor.
A Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója biztosított róla, hogy
a jelenleg zajló, példátlan alaposságú feltárási szakaszt követően a restaurálást végző csapat teljes odaadással dolgozik majd, hogy ez az ikonikus alkotás ne csupán visszatérjen méltó helyére, hanem újjászületve, időtállóbb formában ragyoghasson tovább a magyarok és a világ szeme előtt.
Móczár Gábor kérdésünkre, hogy a Néprajzi Múzeum épületében, a Városliget Látogatóközpontban felállított arkangyal szobor mását szabad-e megérinteni, meglepő módon igennel válaszolt.
A Néprajzi Múzeum nyugati oldalán található, mintegy 300 négyzetméteres Városliget Látogatóközpontban a tárlat gerincét hét vetítési állomás adja, melyek archív felvételeken, metszeteken és egyéb vizuális alkotásokon keresztül idézik meg az emlékmű létrejöttét, az azt megelőző, illetve követő évtizedeket, különleges korlenyomatot adva a magyar történelemből egészen napjainkig. A vetítést rövid, informatív szöveg kíséri.
A kiállítás egyik legnépszerűbb eleme az az interaktív szelfipont, ahol a látogatók Gábriel arkangyal hatalmas szobormásolata előtt készíthetnek magukról képeket. Az automatikus gesztusvezérléssel működő rendszer lehetővé teszi, hogy használóik saját digitális emléket készítsenek. Az élménytér másik látványos része pedig az az íves falra vetített installáció, ahol a látogatók virtuálisan felmehetnek Gábriel arkangyal mellé, és a szobor szemén keresztül megcsodálhatják, hogyan telik az angyal egy napja 36 méter magasságban, Budapest lenyűgöző panorámájával a háttérben.
„Több mint 120 év után szükségessé vált Gábriel arkangyal szobrának a leemelése a Hősök terén álló monumentális millenniumi emlékmű korinthoszi oszlopáról. A közel 5 méter magas bronzszobor állapota drasztikusan leromlott, a korábbi felújítások során csak esztétikai beavatkozásokat végeztek el rajta, ezért felújítása elkerülhetetlenné vált. A munkálatok első és egyben leglátványosabb fázisában a vagyonkezelő Városliget Zrt. egy hatalmas állványrendszert építtetett a 36 méter magas oszlop köré, mely lehetővé tette a szobor aprólékos helyszíni felmérését, valamint előkészítését a leemelésre. Ehhez Magyarország legnagyobb mobildaruját használták, hiszen a bronz Gábriel-szobor közel 5 méter magas és jelentős súllyal bír. A szobor „földre szállása” és restaurátorműhelybe szállítása sokszorosan összehangolt, mérnöki precizitást igényelt.
Az 1995–1996-os első restaurálás során csak a Hét vezér szoborcsoport és Gábriel szobrának esztétikai rekonstrukcióját végezték el, a szerkezeti elemekkel akkor nem foglalkoztak. A 2021-es, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előtt végzett munkálatok a felületi tisztításra és az újrapatinázásra korlátozódtak, azonban a szakemberek ekkor szembesültek a korrózió okozta mélyebb szerkezeti problémákkal, melyek veszélyeztették a szobor hosszú távú fennmaradását. Mindezeket követően nyílt lehetőség arra, hogy a Városliget Zrt. a Nemzeti Örökség Intézetével együttműködve felújítsa a szobrot. A munkálatok során a bronzelemeket műhelyben restaurálják, a szobrot tartó korinthoszi fejezet díszeivel együtt. A restauráció előkészületei során 3D-szkenneléssel dokumentálták az eredeti állapotot, jelenleg pedig a szobor alapos restaurátori vizsgálata zajlik a műhelyben annak érdekében, hogy a szakemberek eldöntsék, milyen eszközökkel és technikákkal tudják mielőbb helyreállítani a 120 éves, egyedülálló alkotást. A szobor restaurálása a vizsgálat eredményeitől függően előreláthatóan tavasszal kezdődik.
A millenniumi emlékmű az 1896-os, a magyar honfoglalás ezeréves jubileuma kapcsán született meg. Az 1894-ben kijelölt helyszín, az Andrássy út városligeti torkolata, ma Hősök tereként ismert. A Schickedanz Albert építész által megálmodott oszlopcsarnok és a Zala György szobrász keze alól kikerült szoborcsoport művészeti remekmű, amely egyaránt szimbolizálja a magyar államiság fénykorát és a Habsburg-dinasztiával kötött kiegyezést. Az emlékmű központi eleme az a 36 m magas kőoszlopon álló, ötméteres Gábriel arkangyal szobor, amely a magyar apostoli kettős keresztet és a Szent Koronát tartja, az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert. Zala György szobrászművész alkotását 1901. október 24-én avatták fel, és azóta is a magyar nemzeti identitás egyik emblematikus műveként tartják számon.
Gábriel arkangyal és a magyarság kapcsolata nemzeti gyökereinkhez nyúlik vissza. Ő volt az az isteni hírnök, aki II. Szilveszter pápának álmában megjelenve meghagyta, hogy a szentatya Géza nagyfejedelem fiának, Istvánnak küldje el azt a koronát, amelyet eredetileg másnak szánt. Gábriel arkangyal ugyanis azt mondta, hogy érdemei alapján ez a korona Istvánnak jár.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre