79 éves lett a nemzet csótánya: ezek pályafutása legjelentősebb momentumai

A magyar rockzenész a hatvanas évek óta ír, szerez és ad elő dalokat, de jó néhány filmben és sorozatban is szerepelt színészként. Íme Nagy Feró eddigi pályája és néhány érdekesség vele kapcsolatban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.01.14. 06:30
ez lesz ma Szilágyi Áron Nagy Feró

Isten éltesse Nagy Ferót

Nagy Feró rockzenész, a nemzet csótánya 1946. január 14-én született Letenyén. Édesapja azért jött át Magyarországra, mert nem akart a magyarok ellen harcolni a román hadseregben. Középiskolába a kőbányai Szent László Gimnáziumba járt, azonban onnan kirúgták. Később a Kandó Kálmán Műszaki Főiskolára járt erősáramú üzemmérnök szakra, de nem tett államvizsgát, így nem szerzett diplomát. A hatvanas évektől kezdve énekel, zenél rock- és punk zenekarokban, a magyar új hullám egyik vezéregyénisége írja a Wikipédia.

Nagy Feró ki van tőle, hogy jövőre nyolcvan lesz   METROPOL
Nagy Ferenc (Nagy Feró) ma ünnepli 79. születésnapját. Fotó: Szabolcs László/Hot! magazin
  • 1963 és 1970 között a Richmond Heads és a Zárvatermők zenekarok tagja volt.
  • 1970-ben alapította meg a Beatrice zenekart Csuka Mónikával közösen, ez az együttes volt akkor az ország egyetlen női beatzenekara.
  • 1978-ban Feró újraalakította az immáron rockzenét játszó Beatricét, aminek a frontembere lett.
  • 1981-ben létrehozta az Ős-Bikinit, aminek 1985-ig volt a frontembere.
  • 1985-től 1987-ig szólista volt, Bergert alakította a Rock Színház Hair című musicalében, majd 1986-ban átdolgozta a Hamletet, amelyet az Egyetemi Színpadon tűztek műsorra tíz napon keresztül.
  • 1987-ben alakította újra a Beatrice zenekart, amely ezután már mint sikeres együttes több slágerlistás dalt is magáénak tudhatott.
  • 1989-től vezette a Garázs című rádióműsort.
  • 1989-ben Állami Ifjúsági Díj kitüntetésben részesült.
  • 1992-ben megválasztották a Magyar Rockszövetség társelnökének.
  • 2005-ben Boldog szép napok... címmel kiadta önéletrajzi kötetét.
  • 2016-ban megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét
  • 2019-ben Petőfi Zenei Életműdíjat kapott
  • 2021-ben pedig Kossuth-díjat.

Egy olimpikonunk is ma ünnepli a születésnapját

Szilágyi Áron olimpiai- és világbajnok kardvívó, az első, aki férfi kard egyéniben háromszoros olimpiai bajnok lett ma ünnepli a 35. életévét. A világ- és Európa-bajnok vívó a Vasas SC versenyzője. A 2024-es párizsi olimpián kard egyéniben a 16 közé jutásért kapott ki 15-8 arányban a kanadai Fares Arfától. A csapatverseny során Olaszország és Irán elleni győzelmével a magyar kardcsapat a döntőbe jutott, ahol Dél-Korea ellen szenvedett vereséget és szerzett ezzel ezüstérmet.

111 éve indult az autógyártás fénykora

Henry Ford 1914-ben ezen a napon vezette be az autó-összeszerelő futószalagot. A bevezetés következtében a gyártási idő 12 óráról 93 percre csökkent. A futószalag nem Ford találmánya. Két magyar mérnök, Galamb József és Farkas Jenő is részt vettek a T-modell tervezésében. A gépkocsi bolygóműves sebességváltója és elektromos gyújtóberendezése is Galamb elgondolásai szerint készült. Az ő találmánya a szerelőszalag is.

Három helyen tart ma véradást a Vöröskereszt

  • 07.00–19.00 óra között a Közép-magyarországi RVK Intézetben (1113 Budapest, Karolina út 19–21.)
  • 12.00–17.30 óra között a Sugár Üzletközpont II. emeletén (1148 Budapest, Örs vezér tere 24.)
  • 09.30–15.30 óra között pedig a Westend Business Centerben (1132 Budapest, Váci út 20–26.)

Ma sem lesz melegünk

A koponyeg.hu szerint kedden várhatóan változóan felhős lesz az idő, csapadék nem valószínű. Helyenként tartósabban megmaradhat a rétegfelhőzet és a pára. A délnyugati, nyugati szél időnként élénkebbé válik. Hajnalban a hőmérséklet –10 és –4 fok között, délután pedig 0 és +5 fok között alakulhat.

Különleges fesztivál kezdődik ma a Magyar Zene Házában

Rendhagyó audiovizuális fesztivállal várja az érdeklődőket a Magyar Zene Háza 360 fokos vetítőterme, a Hangdóm újbóli megnyitása alkalmából január 14. és 19. között. A többnapos programsorozat alatt több, korábbi Hangdómos bemutatónk is visszatér egy közönségtalálkozóval egybekötött vetítésen. Ismét láthatjuk például Somló Dávid és Szauder Dávid filmjeit, a Platon Karataev díjnyertes Napkötöző alkotását, vagy Szemző Tibor Csoma Kaleidoscope című munkáját.

Akvarell festő foglalkozás lesz ma ebben a múzeumban

A Józsefvárosi Múzeumban ma 15 és 17 óra között bárki részt vehet a kétórás workshopon, melynek során minden eszközt biztosítanak. Témát mindenki szabadon választhat és a szabad élménye mellett Csuka Zsuzsival Józsefváros történetéről hallgathat beszélgetést. A program ingyenes, a részvétel viszont regisztrációhoz kötött, amit itt lehet megtenni.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás