Most nézz fel az égre! Látványos csillaghullás az év első napjaiban, meteorok százai lepik el az égboltot

Már többször beszámoltunk róla, hogy csillagászati látványosságok terén igazán el voltunk kényeztetve a tavalyi évben. Úgy tűnik, hogy ezen a téren 2025 sem akar lemaradni, mivel rögtön egy látványos csillaghullás vár ránk január elején!



Megosztás
Szerző: GUY
Létrehozva: 2025.01.03.
csillagászat csillaghullás meteor égi jelenség hullócsillag

A profi és az amatőr csillagászok, illetve fotósok számára is az évkezdet egyik legnagyobb izgalommal várt eseménye a Quadrantidák meteorraj érkezése. Ráadásul idén jó eséllyel az időjárás is a kegyeibe fogadja ezt az égi jelenséget, aminek látványos csillaghullás lehet a következménye!

látványos csillaghullás
Az időjárás felhőtlen januári égbolttal járul hozzá a látványos csillaghullás megfigyeléséhez  Fotó: Yuting Gao / Pexels (illusztráció)

Január első péntekén kezdődik a látványos csillaghullás

A Quadrantidák az egyik legbőségesebb meteorzáport hozó raj, így aztán nem is kérdés, hogy ez lehet az évkezdet legfontosabb és leglátványosabb csillagászati eseménye – írja honlapján a Svábhegyi Csillagvizsgáló. Hozzáteszik, hogy

2025-ben január 3-án, pénteken már az esti órákban is aktív lesz a raj, amely ideális esetben óránként akár 100-120 meteort is képes produkálni. Ezzel méltán felveszi a versenyt a jól ismert augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal.

Mindezek ellenére a Quadrantidák egy kevésbé ismert rajnak számít. Ennek fő oka az, hogy az új esztendő ilyen korai szakaszában, azaz januárban általában felhős az égbolt, ami meglehetősen gátolja a meteorraj megtekintését. Mindemellett a megfigyeléshez ideális késő esti és kora hajnali órák sem arról híresek, hogy kellemes a hőmérséklet a szabad ég alatt. Emiatt is sokan riadnak vissza ennek a meteorrajnak a megfigyelésétől.

Ezt kell tudni a Quadrantidákról

Az ebből a meteorrajból származó hullócsillagok maximuma igencsak dús. Ez azt jelenti, hogy nem kell sokat várni egy-egy látványosabb csóvára az égbolton, ugyanakkor cserébe a potyogás körülbelül fél nap alatt le is cseng. Ennek ellenére mindenképp érdemes próbálkozni a Quadrantidák megfigyelésével, mert az jó eséllyel fényes tűzgömböket is produkálhat!

A hullócsillagok, vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Föld felső légkörében hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látják a megfigyelők hullócsillagként.

A Quadrantidák hullócsillagai a mindössze 3 kilométer átmérőjű, 2003 EH1 nevű kisbolygóból származnak. Ez teszi őket még különlegesebbé, miután a kisbolygók ritkán produkálnak olyan törmelékfelhőt, ami az alapját képezheti később egy meteorrajnak – írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Ekkor érdemes az eget kémlelni

A meteorraj maximuma miatt Magyarországról január 3-án, péntek este 8 óra után lesz érdemes az eget kémlelni! A körülmények idén adottak lesznek, miután a köpönyeg.hu előrejelzése szerint alig néhány felhő zavarja majd meg a látványos csillaghullást péntekről szombatra virradóra. Ez egyben fokcsikorgató, valamivel fagypont feletti éjszakai hőmérsékleti maximumokat is jelent, vagyis érdemes jól felöltözködni! Annál is inkább, mert a hideget jól tűrőknek mindenképpen érdemes a hajnali órákat is megvárniuk, mivel ekkor várható a legtöbb meteor. A lehető legjobb látvány érdekében érdemes egy sötét, a városi fényszennyezettségtől mentes területet keresni.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás