Orbán Viktor megmutatta, amit még sosem mondtak el a koronavírus-járványról.
Orbán Viktor YouTube-csatornáján vasárnap este jelent meg a koronavírus-járvány kitörésének ötödik évfordulójára készült dokumentumfilm, amelyben bemutatták, hogy milyen volt a világjárvány időszaka a színfalak mögött.
A kisfilmben a kormányfő a megújult Kútvölgyi kórházban idézte fel a járvány kezdetét: - Az intézmény lett öt esztendeje az első magyarországi karantérkórház.
- Ez nem a gyávák klubja, ez a harcosok klubja. Ha baj van, ott kell lenni. Úgy nem tudsz megvédeni embereket, ha nem mész oda. Mindegy, hogy vörösiszap, árvíz, járvány, háború, ott kell lenned – magyarázta a dokumentumfilmben a miniszterelnök.
- Egy olyan veszéllyel kellett kellett szembesülnünk, amihez foghatót sem a mi nemzedékünk, sem az előttünk járó nemzedékek, akikkel beszélhetünk, nem éltek át– húzta alá Szijjártó Péter a filmben, milyen különleges, soha nem látott helyzetbe került gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra nem csak Magyarország, de az egész világ is. Alighanem mindenki emlékszik a 2019 végén Kínából érkező első hírekre, majd arra, miként terjed el az egész világon, szinte hónapok alatt a Covid-19 nevű vírus 2020 elején. Mindenki megismerte a pandémia kifejezést, és szinte napról napra figyeltük aggódva a megbetegedések és halálozások számát kis hazánkban és világszerte is.
Dr. Szlávik János felidézte: az első, kínai hírek kapcsán még sokan úgy gondolták, hogy ebből nem lesz világjárvány. Ha azonban belegondolunk, milyen könnyedén beutazható a bolygónk, borítékolható volt, hogy a koronavírus nem fog az ázsiai ország határain belül maradni – magyarázta.
A dokumentumfilmben számos egészségügyi szaktekintély megszólalt, többek közt Prof. Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, vagy épp Prof. Dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmanológiai Klinikájának igazgatója, vagy épp az Operatív Törzs tájékoztatásainak "arcaként" megismert Müller Cecília országos tisztifőorvos. Számos háttérinformációt megtudhatunk a védekezés éveiről, ugyanakkor azokat az embereket is jobban megismerhetjük, akik harcoltak a járvány megállítása érdekében.
Orbán Viktor arra is kitért: az első pillanattól kezdve tisztában voltak vele, hogy ez a vírus komoly válságot okozhat, nem csak egészségügyit, de társadalmit is.
- Bezárkózás, munkahelyek leállása, ezzel együtt járó lélektani problémák, pánik... Ebből azt vontam le, hogy totális védekezés kell. Ki kellett választani azt a szereplőt, azt az egységet, ami köré fel lehet építeni a védekezést, ami a motorja lesz. Én a belügyminisztériumot és a rendőrséget választottam – idézte fel.
Müller Cecília a kezdetekről azt mondta, hogy eleinte nem lehetett tudni, meddig tart, és milyen következményekkel jár a pandémia. Kiemelte, a magyar szakemberekkel együtt úgy döntöttek akkor, hogy még az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása előtt bevezetik a lezárásokat. Az országos tisztifőorvos szerint Magyarországon elképzelhetetlen lett volna, hogy valaki ne kapjon ellátást valamelyik gyógyintézetben.
Orbán Viktor szerint kulcskérdés volt, hogy minél több embert be tudjanak oltani, mert csak így lehetett kezelni a járványt. A miniszterelnök felidézte, hogy végig a legrosszabb forgatókönyv alapján kellett kialakítani a kapacitásokat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre