Siker koronázta a három egészségügyi intézmény bámulatos összefogását.
„Ez egy nagyon kemény időszak volt az egész családnak” – árulta el elsőként a Borsnak Grebenár Bernadett annak a mindössze 14 éves magyar fiúnak, Kovács Botondnak az édesanyja, akin életmentő kétoldali tüdőtranszplantációt, azaz tüdőbeültetést hajtottak végre orvosai.
Mint Boti édesanyjától megtudtuk, Botinál 2022. júniusában jelentkeztek az első tünetek, ezután sorra követték egymást az események. Akkor diabetes insipidus betegséget diagnosztizáltak nála, majd az agyalapi mirigy tartó szárán történt elváltozások nyomon követése végett 2024. májusában Budapesten feltáró műtéten esett át, egy esetleges tumor kizárása miatt, mely negatív eredményt hozott, vagyis nem találtak tumort.
2024. június utolsó napján Boti nehézlégzésre panaszkodott, szülei ezért a soproni kórházba vitték, ahol egy életmentő mellkasi becsövezést követően sürgősséggel Győrbe szállították. Állapotának romlása miatt pár nap múlva a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának Tűzoltó utcai részlegébe került át, ahol az időközben felmerült tüneteket összevetve felvetődött egy különleges betegség lehetősége.
A szövettani vizsgálatok sajnálatos módon igazolták a korábbi sejtést, mely szerint egy úgynevezett Langerhans-sejtes histiocytosis (LCH) nevű, nagyon ritka betegség már olyan mértékű kárt tett a fiú tüdejében, hogy szinte a teljes légzőfelülete eltűnt.
„A Tűzoltó utcai Gyermekklinika Onkológiai Osztály, és az Intenzív Osztály főorvosainak, orvosainak és minden dolgozójának örök hálával tartozunk, Botiért minden lehetséges orvosi beavatkozást megtettek akkor is! Már itt kezdődött az igazi szakmai egyeztetés és összefogás Boti megmentéséért! Dr. Goschler Ádám intenzív osztály osztályvezető főorvos és kollégái, dr. Csóka Mónika osztályvezető főorvos asszony, dr. Szabó Sándor főorvos úr és kollégái egy pillanatra sem mondtak le Botiról.”
2024. júliusának végén átkerültünk a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Klinikára, ahol szintén nagyon nagy szeretettel fogadták Botit. Ott az átszállítást követően már ECMO gépre került
– folytatta Boti édesanyja, aki hangsúlyozta: „dr. Nagy Anikónak, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgató asszonyának, dr. Schnur János osztályvezető főorvosnak, dr. Kiss Viktória főorvos hölgynek és minden egyes kollégájuknak, egy elképesztő szakmai összefogásnak volt köszönhető, hogy Boti szeptember elején felkerülhetett a tüdőtranszplantációs listára. Még aznap átkerült az Országos Onkológiai Intézet Mellkassebészeti Osztályára, ahol prof. dr. Rényi-Vámos Ferenc professzor úr, valamint dr. Madurka Ildikó főorvos asszony fogadta a fiamat több szaktekintéllyel együtt.”
Szeptember 15-én sikeres kétoldali tüdőtranszplantációt hajtottak végre Botin. El sem tudom mondani, hogy mekkora tudás, összefogás és szeretet eredménye mindez
– emlékszik vissza az aggódással teli napokra hálás szívvel az édesanya. Boti ezután októberben került át a gyermekklinika Bókay utcai részlegének pulmonológiai osztályára utógondozásra. Itt dr. Kovács Lajos főorvos és dr. Krikovszky Dóra doktornő és csapata gondozzák Botit, egészen tinédzser koráig – tudta meg a Bors.
„A Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat munkatársai hozták őt haza novemberben, akikről szintén nem szabad megfeledkezni. Nemcsak a szakmai hozzáértés, az érdeklődő kérdések hanem az empatikus hallgatások is éreztették velünk, hogy már a kezdetektől mindannyian Boti megmentésén fáradoztak” – jegyezte meg Detti, Boti elképesztően erős édesanyja, aki mindvégig erőt adott fiának. A kemény időszakban Boti nemcsak édesanyjára, hanem édesapjára, Tamásra, valamint két és fél éves húgára, Annára és Henczel Szabolcs atyára is számíthatott, aki a család után ment a kórházba, hogy imáival minél közelebbről segíthesse őket.
Boti ereje abban rejlik, hogy ő meg akar és akart gyógyulni. Egyetlen célt tűzött ki júniusban, hogy novemberre, a születésnapjára hazakerüljön és otthon akart ünnepelni. Ezt be is tartotta
– emlékezett vissza a büszke édesanya, aki már akkor tudta, hogy mindennek rendben kell lennie, másként nem is történhet.
Altatás előtt is azt mondta a fiam, hogy: ugye felébresztesz, anya? Egy percre sem gondolta egyikünk sem, hogy Boti el fog menni. Nem tudtuk volna elképzelni nélküle az életünket
– folytatta a nehéz hónapokról szóló beszámolót Detti, aki azóta már napi szinten látja, hogy fia egyre erősebb. Időnként már kisebb sétákat is meg tud tenni, sőt már pár lépcsőfokot is sikerrel megtesz.
Nagyon hálásak vagyunk mindenkinek, aki segített abban, hogy a karácsonyt ne fájdalommal éljük át, hanem együtt, boldogságban tölthessük
– hangsúlyozta Boti édesanyja.
„Boti azóta egyéni munkarendben folytatja a nyolcadik osztályt. Köszönettel tartozunk az iskola igazgatónőjének és tanárainak is a segítőkész hozzáállásukért! Remek gyógytornász csapatnak is köszönhetjük a felépülését. El tudom mondani, hogy
ezzel a szörnyű tragédiával egy óriási családot kaptunk Boti mellé. Minden intézet saját gyermekeként kezeli Botit, kicsit mindenki örökbe fogadta.
Ezt az érzést szavakba önteni nem lehet! Egészen a professzori szinttől a takarító személyzetig bezárólag hálásak vagyunk minden léleknek a sok támogatásért!”
Ilyen mértékű, több szempontból is hihetetlen szervezettséget, elhivatottságot, összefogást és támogatást ritkán látni. A történtekkel kapcsolatban a lap megkérdezte Boti orvosait, elsőként a kétoldali tüdőtranszplantációt elvégző dr. Rényi-Vámos Ferencet, az Országos Onkológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem professzorát, miben rejlett a siker kulcsa?
Itt egy kisgyermeknél végeztünk tüdőátültetést, ami hál’ Istennek ritka
– kezdte dr. Rényi-Vámos Ferenc. A professzor elmondta lapunknak, hogy az egyik nehezítő tényező az volt, hogy hét hétig egy műtüdő tartotta életben Botit. Minden ilyen átültetés sokkal nehezebb, mert jobban vérzik és technikailag is nehezebb megvalósítani. Ezen kívül Boti nagyjából két hónapig csak feküdt, ami miatt az izmai is legyengültek.
Ebben az esetben az egész rehabilitáció jóval nehezebb, ez az egyik fontos körülmény, ami kiemelendő lehet, hogy ilyen nehéz körülmények mellett is sikeres volt a műtét
– folytatta a professzor, aki szerint egy másik fontos szempont, hogy itt három intézmény összefogásának az eredménye mindaz, ami megvalósulhatott: Boti a Heim Pál Gyermekkórházban kapott műtüdőkezelést, majd az Országos Onkológiai Intézetben műtötték, majd a Semmelweis Egyetem Gyermekklinikáján történik az úgynevezett utógondozása.
Eddig egy gyermeken végeztünk el hasonló műtétet, Boti volt a második
– emelte ki dr. Rényi-Vámos Ferenc professzor, majd átadta a szót dr. Nagy Anikónak, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgató asszonyának.
Boti egy olyan ritka betegségben szenved, ami teljesen szétroncsolta a tüdejének a szöveteit. A tüdeje nem volt alkalmas arra, hogy lélegezzen vele, sőt még a lélegeztetőgép alkalmazására sem
– árulta el a Borsnak dr. Nagy Anikó. Hozzátette: „Moti műtüdőkezelést kellett, hogy kapjon, aminek az ideje nem szokott ilyen hosszúra nyúlni. Mindez azért volt szükséges, hogy megfelelően elő tudjuk őt készíteni a műtétre.”
Fantasztikusak a szülők, képzelje el, hogy a kisfiú altatásban feküdt, és az egyik kezét az édesapja, a másikat az édesanyja simogatta. Csodálatos, támogató családja van
– emelte ki elismerően dr. Rényi-Vámos Ferenc professzor.
Ez az egész pszichésen is óriási megterhelés az egész családnak, amivel a szülők elképesztő módon megküzdöttek
– tette hozzá dr. Nagy Anikó főigazgató asszony.
A sikeres életmentő műtétnek köszönhetően Boti egyre jobban van, várhatóan hamarosan teljesen felépül. Így pedig Boti, Anna, Detti és Tamás talán olyan boldog és meghitt karácsony elé néz az idei, 2024-es évben, mint eddig még soha.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre