Luca napjához számos néphagyomány kapcsolódik, ez az asszonyi ünnepek legjelentősebb napja. De ki is volt az a Luca és mit lehet, illetve nem lehet csinálni december 13-án a szokások szerint?
A magyar történelemben sok a kifejezetten nőket érintő hagyomány, hiedelem. A legismertebbek talán a Luca napjához köthetők, ami december 13-án, vagyis ma van. A mai napon a lányoknak, asszonyoknak például azért (volt) tilos dolgozni, mert a hiedelmek szerint Luca megbünteti azokat, akik szőni, fonni, varrni, mosni mernek az ő ünnepén. Ilyen büntetés például, hogy Luca az asszonyhoz hajítja az orsót, kóccá változtatja a fonalat, bevarrja a tyúkok tojókáját. Ezen a napon nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.
December 13-án egyébként Szent Lúciára emlékezünk, aki egy előkelő szicíliai családban nevelkedett, keresztény hitre tért szép fiatal leány volt. Szüzességet fogadott, hogy életét Krisztusnak szentelhesse, majd mártírhalált halt a hitéért. Védőszentje a szembetegségben szenvedőknek és vakoknak, a bűnbánó utcanőknek, valamint a hegyes szerszámokkal dolgozóknak – olvasható a Wikipédián.
Xantus János természettudós, néprajzkutató, ügyvéd, nemzetőr, utazó-felfedező, a Budapesti Állat- és Növénykert megalapítója 1894. december 13-án hunyt el. Észak-Amerikába 13 éven át végzett természettudományos gyűjtéseket a még ismeretlen és feltáratlan területeken. Beszámolóit és gyűjtéseit Magyarországra küldte, ahol egyre nagyobb szakmai tekintélye lett. 1864-ben hazatért Magyarországra hatalmas természettudományi gyűjteményével, és kezdeményezésére két év múlva megnyílhatott a pesti állatkert, melynek első igazgatója is ő lett. 1868-tól újra utazni kezdett, bejárta Borneót, Jáva szigetét, Ceylont és Sziámot, ahol elképesztő mennyiségű állattani és etnológiai anyagot gyűjtött össze. A későbbi Néprajzi Múzeum alapját például az általa gyűjtött borneói dajákok (legendás fejvadász nép) tárgyai képezték.
Jedlik Ányos bencés pap, fizikus, az elektromotor, a szódavíz-előállító készülék és a dinamó feltalálója ugyancsak december 13-án hunyt el, 1895-ben. Összesen mintegy 80 találmányt valósított meg részben vagy teljesen. Több tudományos társulat választotta örökös tagjául, halála után pedig több utca és intézmény is felvette a nevét.
Jack Tramiel lengyel származású amerikai üzletember, a Commodore számítógépek kifejlesztője 1928. december 13-án látta meg a napvilágot. 1947 novemberében Amerikába emigrált és beállt a hadseregbe. Itt tanulta meg az irodai gépek, írógépek és számológépek javítását. Leszerelése után javítóműhelyt nyitott Commodore Portable Typewriter néven, majd számítógépeket kezdett forgalmazni, illetve gyártani. Első otthoni számítógépét 1977-ben mutatta be.
Pénteken 07:00–19:00 között a Közép-magyarországi RVK Intézetben (1113 Budapest, Karolina út 19–21.), 12:00–18:00 óra között a Nyugati pályaudvaron (1065 Budapest, Teréz krt. 55.), 12:00–17:30 között pedig a Sugár Üzletközpont II. emeletén (1148 Budapest, Örs vezér tere 24.). Szombaton 07:00–15:00 óra között ugyancsak a Közép-magyarországi RVK Intézetben, 10:00–16:00 óra között a Corvin Plazában (1083 Budapest, Futó utca 37.), 10:00–16:00 között pedig a KÖKI Terminálban (1191 Budapest, Vak Bottyán utca 75.).
A koponyeg.hu előrejelzése szerint pénteken DNy-on tartósan ködös, felhős idő lesz szitálással, míg ÉK felé haladva naposabb lehet az idő. Az északias szél néha megélénkül. 3 fok körül alakul a csúcsérték. Szombaton egyre vastagabb felhőzet érkezik. A délutáni óráktól vegyes halmazállapotú csapadék, például havas eső és hószállingózás is előfordulhat. Sok helyen megerősödik a déli, délkeleti szél. A hőmérséklet a hajnali –10 és 0 fok közötti értékekről –1 és 4 fok közé emelkedik. Vasárnap erősen felhős vagy borult lesz az ég, de napközben helyenként vékonyodhat és felszakadozhat a felhőzet. Elszórtan kisebb vegyes halmazállapotú csapadék is előfordulhat. A nyugati, északnyugati szél sok helyen élénk, néhol erős lehet. 5 fok körül alakul a maximum.
A velencei jegyzőkönyv értelmében 1921. december 14-e és 16-a között Sopron és környékének lakossága népszavazáson dönthette el, hogy Magyarországhoz vagy Ausztriához tartozzon. A népszavazás eredményeként 355 km² került vissza Magyarország területéhez. A szavazás eredményének emlékére az országgyűlés a Leghűségesebb város címmel jutalmazta meg Sopront 2001-ben.
A francia orvos és asztrológus, jövendőmondó 1503. december 14-én született. Orvosként a pestis leküzdéséért harcolt, de ebből nem tudott megélni, így egy obszervatóriumot állított fel. 1555-ben megjelentette a történelmi eseményekkel, találmányokkal és katasztrófákkal kapcsolatos jövendöléseket tartalmazó, Próféciák című művét. Megjósolta például, hogy II. Henriket egy lovagi tornán halálos baleset éri. Amikor ez beigazolódott, általánosan elismerték és híres jövendőmondó lett, akinek jóslatai máig is sokakra hatnak.
Jótékonysági hangversenyre hívják a klasszikus zene kedvelőit, hogy Bach, Händel, Stradella, Schubert, Saint-Saëns és Percy B. Kahn művei mellett angol, latin és magyar karácsonyi énekekkel hangolódjanak az ünnepre. Helyszín: a Fő utcai Szent Ferenc sebei templom (1011 Budapest, Fő u. 43.), az időpont pedig este 7 óra. A koncertre a belépés ingyenes.
Ha mesébe illő fényekkel, fényjátékkal és fényfestéssel aranyozná be valaki az advent harmadik hétvégéjét, érdemes lesz a III. kerület felé kanyarodnia. December 14-én, szombaton adventi fényekbe öltözik ugyanis a Pethe Ferenc tér, valamint a Kaszásdűlői Kulturális Központ épülete. További részletek ezzel kapcsolatban itt olvashatók.
1999. december 15-én alig három óra alatt leégett az 1982-ben megnyitott fedett stadion, a Budapest Sportcsarnok. A tűz az egyik árusítópavilonban keletkezett. A Budapest Sportcsarnok Magyarország legnagyobb fedett sportcsarnoka volt, amit Kiss István Ybl Miklós-díjas építész tervezett. A Hungária körút és a Kerepesi út kereszteződésénél, a Népstadion szomszédságában állt. A 17 évig fennálló sportlétesítményben nem ez volt az első tűzeset, 1984. január 21-én is volt egy a BS árkádja alatt, ami átterjedt az épület alagsorának néhány helyiségére. A nagy erőkkel helyszínre érkező tűzoltóegységek ezt a tüzet rövid időn belül eloltották.
1966. december 15-én, 65 éves korában hunyt el Walt Disney amerikai trükkfilmrajzoló, producer és filmrendező, Mickey egér és Donald kacsa figurájának megalkotója. Walter Elais Disney 1922-től kísérletezett rajztrükkfilmekkel, Mickey egér pedig már első filmjében, 1926-ban sztár lett. Az első egész estét betöltő rajzfilmje a Hófehérke és a hét törpe volt 1937-ben, ami óriási kasszasikert aratott. A trükkfilm atyja természeti és dokumentumfilmeket is készített.
Az MNMKK Iparművészeti Múzeum idén is kortárs alkotók kiállításával és tematikus programsorozattal köszönti az adventet a Ráth György-villában. December 15-én például Karácsony meséi címmel az alábbi programokat hirdették meg:
December 15-ig látogatható a Pénzmúzeum Pénzügyi évszázad – a Magyar Nemzeti Bank 100 éve című időszaki kiállítása. A tárlaton a központi pénzügyi intézmény alapításától a jelenkorig nyomon lehet követni a főbb monetáris eseményeket, a jegybank működését, fontosabb döntéseit, közreműködését a gazdaságpolitika alakításában.
Az előfutamok 9:00 órakor kezdődnek. A magyarok közül nekik szurkolhatunk vasárnap:
A döntők pedig 17:30 kor kezdődnek majd. Az esemény további részletei itt olvashatók.
December 15-én egész nap minikürtőskalács-sütés lesz kicsiknek és nagyobbaknak. A kedvelt székely, erdélyi és egyben magyar édességet mindenki magának készítheti el és természetesen már a helyszínen el is fogyaszthatja. Emellett karácsonyfadíszeket is lehet készíteni 10.00 és 13.00 óra között Terézvárosban, a Hunyadi téren! További részletet ezzel kapcsolatban itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre