Ha valami nem megfelelően jelenik meg a képernyőn, vagy nem a tervek szerint működik egy program, játék, azt mondjuk rá bugos, vagyis bogaras. Mutatjuk, honnan ered ez az informatikusok által sokat használt kifejezés!
Grace Murray Hopper matematikus volt az első informatikusnő és egyben a „bug” névadója is. Hopper 1906. decembert 9-én született, azaz pont 118 évvel ezelőtt, New Yorkban. Volt oktató, az amerikai haditengerészet admirálisa és ő volt az első informatikusnő, aki a COBOL programnyelvet, azaz az első felhasználóbarát szoftvert feltalálta. Emellett tőle ered az a kifejezés is, hogy bug. Úgy hírlik, hogy a Harvard Egyetem egyik számítógépének leállását követően találta meg az első komputer „bug”-ot: felfedezett egy, a relék által agyoncsapott bogarat (angolul bug). Az eseményt rögzítette az üzemeltetési naplóba és beragasztotta a rovart. Ez az első bug, amit még mindig múzeumban őriznek. Azóta nevezik a hibaelhárítást „debugging”-nak, azaz bogártalanításnak. Mások szerint ez a kifejezés már évtizedekkel a számítógépek megjelenése előtt is szerepelt a mérnöki zsargonban, és mechanikai hibát jelentett. Thomas Edison például már 1878. november 13-án, egy Puskás Tivadarhoz írt levelében a mai értelemben használta a kifejezést. Grace Hoppernek annyi szerepe volt, hogy hozzájárult a „bug”, „debugging” kifejezések elterjedéséhez.
Sarah Tabitha Babbitt volt a körfűrész feltalálója, aki nem kért szabadalmat a találmányára. Babbitt is ezen a napon, vagyis december 9-én született, 245 évvel ezelőtt. Egyszerű életet élt a massachusettsi Shaker vallási szekta tagjaként, ahol a bútorkészítéshez szükséges eszközök újításán dolgozott. Tabitha nevéhez fűződik a forgó kerék fejének fejlesztése, a műfogak előállítására szolgáló eljárás feltalálása is.
2003. december 9-én fogadta el az ENSZ a korrupció elleni egyezményt. Ennek emlékére minden évben december 9. a korrupcióellenes világnap. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a korrupció romboló hatására, és hatékony fellépést tegyen lehetővé annak visszaszorítása érdekében. Magyarország 2010 szeptemberében csatlakozott a Nemzetközi Korrupcióellenes Akadémiához (IACA), amely az ENSZ, az Interpol, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), valamint az osztrák állam kezdeményezésére jött létre. Az Országgyűlés 2011. március 7-én elfogadta azt a törvényt, mely elismeri a megállapodás kötelező hatályát Magyarországra.
Lemhényi Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó, mesteredző, szövetségi kapitány, nemzetközi játékvezető 1917-ben született Kohlmann néven. 1948–1952 között húszszoros válogatott volt, 1948-ban a londoni olimpián az UTE játékosaként az ezüstérmet szerzett csapat tagja volt, 1952-ben a helsinki olimpiai játékokon a Budapesti Dózsa sportolójaként az aranyérmet szerzett csapat tagja, 1954-től pedig mesteredző volt.
A köpönyeg.hu szerint hétfőn fokozatosan csökken a felhőzet, eleinte csak délen és keleten lehet vegyes csapadék. Az északnyugati, nyugati szél élénk lesz. 5 fok körüli értékeket mérhetünk.
December 9-én, hétfőn 15.00-tól 20.00-ig a 80-as trolibusz Mikulás-troliként közlekedik. A járat meghosszabbított útvonalon, az Örs vezér tere M+H és a Blaha Lujza tér M között közlekedik ma. Emellett december 9-én 16.03-tól 21.30-ig a 2-es villamos fényvillamos közlekedik, amin normál díjszabással lehet utazni.
Hirtling István színművész és Mészáros Tibor irodalomtörténész, Márai-kutató estjein nem pusztán részletek hangzanak el a Márai-életműből, hanem különleges és alig ismert információkat is megtudhat a közönség az örökérvényű szerzőről. Az előadásokon kivetített képek, dokumentumok és Tárkány-Kovács Bálint Junior Príma díjas cimbalomművész inspiratív zenei kísérete segíti elő az irodalmi szövegek elmélyült befogadását. Az előadás a Budapesti Történeti Múzeumban tartják meg (1014 Budapest, Szent György tér 2.). További információk az eseményről itt találhatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre