Ha ezt az egy dolgot nem változtatod meg a telefonoddal kapcsolatban, minden pénzed elveszítheted

Egyre több támadásnak vagyunk kitéve. De vajon mennyire valós a hackerek jelentette veszély? A szakértők szerint nagyon is!



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.12.08.
hacker okostelefon mobiltelefon

Tartozzunk bármely korosztályba, gyakorlatilag digitálisan éljük az életünket: az okostelefon ma már nem luxustermék, hanem a mindennapjaink elengedhetetlen része: mobilunkon keresztül intézzük a pénzügyeinket, erre futnak be a munkahelyi leveleink, ezen csevegünk a barátainkkal, tartjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel, ez jelenti a családi fotóalbumot – így készülékünk biztonsága fontosabb, mint valaha. Sajnos ez az a terület, ahol még van hová fejlődnünk: ugyanis hiába érhető el a technológia, sokan a mai napig  úgy kezelik a mobiltelefonjukat, mintha azon semmi fontos nem lenne. A hackerek persze pont erre hajtanak, és nem egyedi eset, hogy valakinek nem csak a privát fotóihoz vagy épp levelezéséhez férnek hozzá, de a bankszámlájához is.

iPhone, telefon, mobiltelefon, okostelefon, Pixabay
Hackerek áldozatává válunk, ha nem változtatunk!  Fotó: Pixabay

Támadnak a hackerek: ezt kell tenned, hogy védekezz ellenük

A Forbes épp a napokban számolt be egy friss kutatás eredményeiről. Ebből kiderül: ha nagyon hamar nem változtatunk az okoskészülékeink biztonságán, akkor szinte biztos, hogy előbb vagy utóbb (de sajnos inkább előbb) áldozattá vállunk. A szakértők szerint a legnagyobb baj a felhasználók hozzáállásával van: sokan máig nem tekintenek igazi veszélyként az adathalászokra és a hackerekre – egészen addig, amíg meg nem történik a baj.

Következzék pár igen aggasztó adat az említett kutatásból, mely a kisebb cégek alkalmazottait vizsgálta! A megkérdezettek több mint harmada vallotta be, hogy kattintott már adathalász linkre. 30 százalékuk vesztett el mobiltelefont, vagy lopták el a készülékét. Ezt a számot csak még aggasztóbbá teszi, hogy a kutatásban részt vevők 11 százaléka tárol a mobilján jelszavakat és más titkos adatokat, méghozzá teljesen hozzáférhető módon, mindenféle külön titkosítás nélkül. 

A problémát tovább tetézik a rossz beidegződések – magyarázza egy kiberbiztonság-szakértő, Paul Walsh. Sokan ugyanis még mindig azt a szabályt követik, hogy "az e-mailben található elütések és rossz nyelvtan" a csalás egyértelmű jele. Ez igaz volt a kétezres évek elején, ma azonban már többszörösen is téves biztonságérzetet ad, ha csak erre támaszkodunk. Egyrészt a mai átverő üzenetek sokkal jobb nyelvtannal vannak megírva, legalábbis nemzetközi szinten (tegyük hozzá: a magyar nyelvvel sokszor még manapság is nehezen birkóznak meg a csalók, de sajnos ezen a téren is fejlődnek), másrészt az ilyen átverések 83 százaléka ma már a mobiltelefonokat célozza, és ezért jellemzően nem is email formájában érkezik, hanem SMS-ként.

Ráadásul – emeli ki a cikk – a hirdetésekben is megbízunk, így bátran kattintunk rájuk. Aggasztó adat: a Google csak 2023-ban 206,5 millió hirdetést távolított el, mert az megtévesztette a felhasználókat. Ennél rosszabb azonban a helyzet: a kifejezetten kártékony hirdetések száma, amiket eltávolítottak tavaly, meghaladja az egymilliárdot!









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás