Kiadta a figyelmeztetést a Google: ha ezekre a weboldalakra tévedsz, minden pénzed elvesztheted

Netezők százezrei sétálhattak bele a csapdába. A Goolge keresője már elrejti ezeket az oldalakat, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen biztonságban lennél a hackerektől.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.11.07.
Módosítva: 2024.11.07.
hacker webshop átverés csalók

Komoly takarítást végzett a Google a keresőmotorját illetően: innentől bárhogy is keresnél rájuk, nem dobja ki azokat a veszélyesnek bizonyuló weboldalakat, amik a legutóbbi biztonsági ellenőrzéseik során fennakadtak, és bizonyítottan egyetlen céljuk van: ellopni az odatévedők pénzét. Ez persze nem azt jelenti, hogy innentől minden site biztonságos, amit a kereső megtalál, de tény, hogy jó pár hackerek által üzemeltetett kamu netes áruház került ki a találatok közül. Sajnos azonban ezzel korántsem vagyunk még biztonságban, a csalók ugyanis ezt is kijátszották.

Valóság - a kibertéri átverések áldozatai az idősebbek - Metro
Emberek százezreit verhették át 121 kamuwebshopon keresztül a hackerek a világ minden táján – Fotó: SHUTTERSTOCK / HOT MAGAZIN

Valódi webshopokat fertőznek meg a hackerek, így viszik a pénzünket

A Forbes friss cikke a bűnözők egy igencsak veszélyes módszeréről számol be. A hackerek igazi, legitim webshopok kínálatába csempészik be a saját „termékeiket” (melyeket persze mind rettentő kecsegtető áron kínálják), ha azonban valaki rákattint, akkor már átirányítják az ő kamu netes áruházukra, nem létező termékek százaival. Aki innen rendel, gyakorlatilag egyenesen a bűnözők számlájára utalja a pénzt: a termékek, amiket kínáltak, ugyanis nem léteznek, soha nem is léteztek. Az ilyen és ehhez hasonló átverésekkel a bűnözők százezreket érhettek el világszerte, és akár dollár tízmilliókhoz is juthattak az elmúlt öt év során.

Egy friss akció során 121 ilyen kamuwebshopot sikerült tetten érni, amelyek 1000 legitim weboldalt fertőztek meg. Ezeket távolították el most a Google keresési listáiból. Szükség is volt rá, ugyanis a bűnözők különböző trükkökkel elérték, hogy ezek a site-ok a keresési találatok élén szerepeljenek.

Hogyan veheted észre a kamu netes áruházakat?

A cikk több módszert is ajánl arra, hogy kiszúrd az átveréseket:

  • Mindig fogj gyanút, ha különösen jó ajánlattal találkozol!
  • Figyeld az URL-t. A bűnözők ugyanis megbízható oldalakról navigálták el a vásárlókat – amiről a honlapcím is árulkodik, már ha figyeli az ember!
  • Figyeld meg, legitimnek tűnik-e a rendelési folyamat! Ha bármi gyanúsat észlelsz, inkább ne kockáztass!
  • Ha olyan netes áruházról rendelsz, amit még nem használtál, olvass értékeléseket! Tudnod kell azonban, hogy ezeket az értékeléseket is lehet hamisítani, így itt is figyelned kell a gyanús jelekre, mint a kamunak tűnő profilok sokasága, vagy épp a gyanúsan semmitmondó értékelések!
  • Néz meg, hogy a termék, amit rendelni akarsz, elérhető-e máshol, még ha drágábban is! Ha nem, akkor az esetek többségében csapdába készülsz belesétálni!








Top hírek





Hírlevél-feliratkozás