Sok tudományos mérföldkő és szabadalom köthető magyarokhoz. Ezúttal arról a nőről emlékezünk meg, aki 124 évvel ezelőtt született Budapesten és aki a világon először hasznosította a napenergiát.
dr. Telkes Mária volt az a magyar származású amerikai tudós, feltaláló, aki a napenergia kutatásának egyik úttörője volt. Telkes 1900. december 12-én született Budapesten. A budapesti tudományegyetemen szerzett matematika-fizika szakos tanári diplomát, majd 1924-ben nagybátyja, a clevelandi magyar konzul vitte magával Amerikába. Itt először a clevelandi városi klinikán helyezkedett el, ahol az emberi agy energia kisugárzásait regisztrálta. 1939-től a massachusetts-i Technológiai Intézet tanáraként a Nap energiájának hasznosításával foglalkozott. 1948-ban tervei alapján építették fel az első napenergiával fűtött kísérleti házat Doverben, Boston közelében. Első napházát továbbiak követték. 1950-ben az intézet őt nevezte ki a napenergia hasznosításával foglalkozó kutatások élére. Összesen 39 szabadalom feltalálója volt, az utolsót 90 éves korában jegyezték be. A tudósnő 95 éves korában, Budapesten hunyt el.
1959. december 12-én a Florida államban lévő Sebring-ben, az Egyesült Államok egyik legrégebbi versenypályáján volt az első nagydíj. Ez volt az 1959-es Formula-1 világbajnokság záró futama, és egyben az első amerikai nagydíj. A versenyt Bruce McLaren új-zélandi autóversenyző nyerte egy Cooper gépkocsival.
Martha Jane Coston feltalálónő, a tengeren használt színes jelzőrakéták feltalálója 1826. december 12-én született. Miután 1847-ben hirtelen megözvegyült, elhunyt férjének naplójában találta a színes fáklyákra vonatkozó leírásokat. Férje emlékére 10 éven keresztül dolgozott tudósokkal és katonatisztekkel, hogy kikísérletezzék a hosszútávon világító fáklyát. Így született meg a ma is ismeretes vörös-fehér-zöld Pirotechnikai Éjjeli Jelzők (“Pyrotechnic Night Signal”). Az amerikai haditengerészet megvásárolta Marthatól a jogokat.
Frank Sinatra többszörös Grammy- és Oscar-díjas, olasz származású amerikai énekes, zenész, színész 1915. december 12-én született Hoboken-ben (New Jersey, USA). Teljes nevén Frank Albert Sinatra egyike volt a legkelendőbb előadóknak a világszerte több mint 150 millió példányszámban elkelt lemezeinek köszönhetően. Gyakran emlegetik úgy, mint A Hangot.
Müller Péter Iván vagy ahogy sokan ismeri Sziámi, költő, filmrendező, énekes december 12-én, vagyis ma ünnepli 73. születésnapját. Az előadó az
és a Sziámi TAO együttesek tagjaként mintegy 150 dal szövegét írta és adta elő, de rádióriporterként és szerkesztőként is sokan ismerhetik.
Antall József történész és politikus, az MDF elnöke, miniszterelnök 1993. december 12-én, hosszú betegség után 61 éves korában halt meg. Ifjabb Antall József Tihamér kormányzása alatt Magyarország visszanyerte szuverenitását, befejeződött a szovjet csapatok kivonása az országból, kialakult és megszilárdult a demokratikus politikai intézményrendszer, és Magyarországot felvették az Európa Tanácsba és társult az Európai Közösséghez. Halála után Boross Péter belügyminisztert nevezték ki miniszterelnökké.
A magyar és angol nyelven meghallgatható tárlatvezetések sorában -melynek helyszíne a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításai- a mai napon a Biedermeier mindennapokba nyerhetünk bepillantást. A Női sorsok c. tárlatvezetésen 19. századi női sorsokat mutatnak be, összművészeti szemlélettel. Az emberi életút főbb szakaszain keresztül haladva festmények, rajzok, bútorok, viseletek és egyéb használati tárgyak kerülnek bemutatásra. A tárlatvezetéseken az állandó kiállítási belépővel és a tárlatvezetési programjeggyel (1500 Ft) lehet részt venni. További részletek az esemény leírásában találhatók.
A koponyeg.hu szerint csütörtökön az ég többnyire borult marad, de a nap második felében helyenként elvékonyodhat vagy felszakadozhat a felhőzet. Jelentős csapadék kialakulására nem kell számítani. Marad a 4 fok körüli maximum.
December 12-én, csütörtökön 15:00-tól 20:00-ig Mikulástroliként közlekedik a 77-es trolibusz. A járat meghosszabbított útvonalon, az Öv utca/Egressy út és a Blaha Lujza tér M között közlekedik. A 19-es villamos közlekedésében is lesz némi változás: fényvillamosként fog közlekedni 16 óra és 22:30 között és normál díjszabással vehető igénybe.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre