Ez a magyar hasznosította először a napenergiát: sokat köszönhet neki a világ

Sok tudományos mérföldkő és szabadalom köthető magyarokhoz. Ezúttal arról a nőről emlékezünk meg, aki 124 évvel ezelőtt született Budapesten, és aki a világon először hasznosította a napenergiát.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.12.
Módosítva: 2024.12.12.
ez lesz ma napelem napenergia

Magyar biofizikus, feltaláló, matek-fizika tanár tervezte az első napházat

Dr. Telkes Mária volt az a magyar származású amerikai tudós, feltaláló, aki a napenergia kutatásának egyik úttörője volt. Telkes 1900. december 12-én született Budapesten. A budapesti tudományegyetemen szerzett matematika–fizika szakos tanári diplomát, majd 1924-ben nagybátyja, a clevelandi magyar konzul vitte magával Amerikába. Itt először a clevelandi városi klinikán helyezkedett el, ahol az emberi agy energiakisugárzásait regisztrálta. 1939-től a massachusettsi Technológiai Intézet tanáraként a Nap energiájának hasznosításával foglalkozott. 1948-ban tervei alapján építették fel az első napenergiával fűtött kísérleti házat Doverben, Boston közelében. Első napházát továbbiak követték. 1950-ben az intézet őt nevezte ki a napenergia hasznosításával foglalkozó kutatások élére. Összesen 39 szabadalom feltalálója volt, az utolsót 90 éves korában jegyezték be. A tudósnő 95 éves korában, Budapesten hunyt el.

napenergia napelem napház napkollektor nap
Sok tudományos mérföldkő és szabadalom köthető magyarokhoz, többek között a napenergia hasznosításáé is – Fotó: Halfpoint /  Shutterstock

65 éve rendezték az első Forma–1-es Amerikai Nagydíjat

1959. december 12-én a Florida államban lévő Sebringben, az Egyesült Államok egyik legrégebbi versenypályáján volt az első nagydíj. Ez volt az 1959-es Formula–1 világbajnokság záró futama, és egyben az első amerikai nagydíj. A versenyt Bruce McLaren új-zélandi autóversenyző nyerte egy Cooper gépkocsival.

A jelzőrakéták feltalálója is ezen a napon született

Martha Jane Coston feltalálónő, a tengeren használt színes jelzőrakéták feltalálója 1826. december 12-én született. Miután 1847-ben hirtelen megözvegyült, elhunyt férjének naplójában találta a színes fáklyákra vonatkozó leírásokat. Férje emlékére 10 éven keresztül dolgozott tudósokkal és katonatisztekkel, hogy kikísérletezzék a hosszú távon világító fáklyát. Így született meg a ma is ismeretes vörös-fehér-zöld pirotechnikai éjjeli jelzők (“Pyrotechnic Night Signal”). Az amerikai haditengerészet megvásárolta Marthatól a jogokat.

Ezen a napon született az egyik legismertebb énekes is

Frank Sinatra többszörös Grammy- és Oscar-díjas, olasz származású amerikai énekes, zenész, színész 1915. december 12-én született Hobokenben (New Jersey, USA). Teljes nevén Frank Albert Sinatra egyike volt a legkelendőbb előadóknak a világszerte több mint 150 millió példányszámban elkelt lemezeinek köszönhetően. Gyakran emlegetik úgy, mint A Hang.

Müller Péter is decemberi születésű

Müller Péter Iván, vagy ahogy sokan ismerik, Sziámi, költő, filmrendező, énekes december 12-én, vagyis ma ünnepli 73. születésnapját. Az előadó az 

  • URH, 
  • a Kontroll-csoport, 
  • a Sziámi-Sziámi, 
  • a Sziámi Ultrarock, 

és a Sziámi TAO együttesek tagjaként mintegy 150 dal szövegét írta és adta elő, de rádióriporterként és szerkesztőként is sokan ismerhetik.

Gerendai, Medgyessy, Müller
A Sziget Fesztivál is Gerendai Károly (balra) és Müller Péter Sziámi (jobbra) ötlete volt – Fotó: Illyés Tibor

31 éve hunyt el Antal József

Antall József történész és politikus, az MDF elnöke, miniszterelnök 1993. december 12-én, hosszú betegség után 61 éves korában halt meg. Ifjabb Antall József Tihamér kormányzása alatt Magyarország visszanyerte szuverenitását, befejeződött a szovjet csapatok kivonása az országból, kialakult és megszilárdult a demokratikus politikai intézményrendszer, és Magyarországot felvették az Európa Tanácsba és társult az Európai Közösséghez. Halála után Boross Péter belügyminisztert nevezték ki miniszterelnökké.

A női sorsokról láthatunk kiállítást a Nemzeti Galériában

A magyar és angol nyelven meghallgatható tárlatvezetések sorában – melynek helyszíne a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításai – a mai napon a biedermeier-mindennapokba nyerhetünk bepillantást. A Női sorsok c. tárlatvezetésen 19. századi női sorsokat mutatnak be, összművészeti szemlélettel. Az emberi életút főbb szakaszain keresztül haladva festmények, rajzok, bútorok, viseletek és egyéb használati tárgyak kerülnek bemutatásra. A tárlatvezetéseken az állandó kiállítási belépővel és a tárlatvezetési programjeggyel (1500 Ft) lehet részt venni. További részletek az esemény leírásában találhatók. 

Marad a hűvös idő

A koponyeg.hu szerint csütörtökön az ég többnyire borult marad, de a nap második felében helyenként elvékonyodhat vagy felszakadozhat a felhőzet. Jelentős csapadék kialakulására nem kell számítani. Marad a 4 fok körüli maximum.

Itt közlekedik ma fényvillamos, Mikulás-troli

December 12-én, csütörtökön, 15:00-tól 20:00-ig Mikulás-troliként közlekedik a 77-es trolibusz. A járat meghosszabbított útvonalon, az Öv utca/Egressy út és a Blaha Lujza tér M között közlekedik. A 19-es villamos közlekedésében is lesz némi változás: fényvillamosként fog közlekedni 16 óra és 22:30 között és normál díjszabással vehető igénybe.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás