Karácsonyi csalás: te is veszélyben lehetsz, BKK-bérlettel trükköznek a bűnözök

Újabb trükkel próbálják átverni az embereket az adathalászok. A Facebookon belefuthatsz egy elsőre csábító nyereményjátéknak tűnő hirdetésbe, ami valójában egy karácsonyi csalás. Ne hagyd, hogy átverjenek!



Megosztás
Szerző: Erdei Róbert Arnold
Létrehozva: 2024.12.21.
csalás bkk átverés karácsony bérlet

Kihasználják az ünnepi hangulatot, és egy ügyesen kitalált, ám valójában álnyereményjáték akcióval próbálják megkaparintani a budapesti utasok pénzét az adathalászok. A csalás már egy ideje terjed a neten, ám ezúttal az adathalászat egy újabb szintjére léptek a kiberbűnözők. Be ne dőlj nekik, vigyázz!

csalás
Olcsó BKK-bérletet kínálnak az adathalászok, persze kamu az egész / Fotó: Képünk illusztráció: Shutterstock

Csalás a köbön

A csalás Facebook-hirdetésként terjed, és veszélyes, mert könnyű bedőlni neki. A Metropol egyik olvasója szúrta ki, hogy az adathalászok visszaélnek a BKK nevével. Egy kecsegtetőnek tűnő álnyereményjátékban 800 forintba kerülő, fél éven át érvényes BKK-bérlet a „karácsonyi ajándék”, ám az egész csak megtévesztés

„A hirdetés első felében azt írták, hogy ingyen, aztán meg hogy pénzért adják a bérletet. Néztem, hogy most mi van. A link nem a BKK-oldala volt (bkk.hu), csak lemásolták a felületet” - mondta a E. Norbert, aki hamis adatokat adott meg a kamu oldalon, hogy leplezze, mire pályáznak pontosan a bűnözők. A játékban karácsonyi dobozokra kell kattintani, hogy a tiéd legyen a bérlet. A lényeg ezután jön: a neved, telefonszámod, e-mail címed és a bankkártyaadataidat kell megadni a csalók számára.

csalás
A Facebookon hirdetik a csalást /  Fotó: Facebook

Balogh Turul, az ITBN kiberbiztonsági szakértője szerint az ilyen, ehhez hasonló csalás karácsonykor gyakori. 

Az adathalászok kihasználják az ünnepeket. Pszichológiailag manipulálják az embereket, az érzelmekre, a lélekre próbálnak hatni. Olcsó bérlet, több pénz marad karácsonyra így a zsebben. Elhitetik, hogy ez jó neked, de utána folyamatosan emelik le a pénzt a számládról.

 – mutatott rá  a szakember.

„Sajnos könnyű bedőlni”

Turul szerint az időseket komolyan veszélyeztetheti a mostani csalás , mert csak apró árulkodó jelekből lehet kiszűrni, hogy átverés az egész. „Az idősek veszélynek vannak kitéve, mert nem feltétlen tudják, hogy kell ellenőrizni a hamis és az igazi oldalt. Sajnos könnyű bedőlni. A hirdetésben feltüntetett URL-címet ellenőrizzük, mielőtt kattintunk. Keressük fel a hiteles BKK-oldalt és ha attól eltérő az URL, akkor biztos csalás az egész. Több száz áltartományt lehet létrehozni, amik elsőre fel se tűnnek: .com, .hu-org.com, lehet bármi, és ezeket a csalók előszeretettel használják.” – húzta alá Turul.

Oka van, hogy csokorban gyűjtik be a kiberbűnözők mások adatait. 

Egy adatkereskedő cég kezébe kerülnek a lenyúlt adatok. Begyűjtik őket, és az alvilági internet bugyraiban kereskednek vele. Az adatainkat más, kiszivárgott adatokkal tudják párosítani, és digitális profilt hozhatnak vele létre, ami a csalóknak nagyon sokat ér. Az infókkal még nagyobb kárt képesek okozni: pénzt vehetnek fel az adataiddal, felhatalmazást adnak a nevedben és hasonlók.

- zárta szavait a szakértő.

Reagált a BKK

Kerestük a csalás miatt a BKK-t. Válaszukban azt írták, több Facebook-oldal is visszaélt a nevükkel. „Valóban átverésről van szó, az oldal nem köthető a BKK-hoz. A probléma megoldása érdekében a BKK már felvette a kapcsolatot Metával. A társaság addig is arra kéri ügyfeleit, hogy legyenek fokozottan óvatosak a jegy- és bérletvásárláskor. A visszaélések többsége úgy védhető ki legkönnyebben, ha a felhasználó nem egy külső keresőoldalról, vagy Facebook-posztból próbálja elérni a BKK szolgáltatásait, hanem közvetlenül beírja a társaság ismert oldalait a böngészőbe, vagy megnyitja a BKK applikációját, a BudapestGO-t ” – írták.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás