Korábban ez volt az országunk főtere, ahol királyok, országméltóságok jártak. A megújuló Szent György tér elmúlt száz évét egy galériában foglaltuk össze.
Romkertnek vagy síremléknek is tűnhetett sokáig, ám korábban ez volt az országunk főtere, ahol királyok, országméltóságok jártak. A megújuló Szent György tér elmúlt száz évét egy galériában foglaltuk össze.
A Budai várban sétálva talán nem is gondolnád, hogy ez a hely milyen jelentőséggel bírt nemzetünk történelmében, mert sajnos jó ideig csaknem hagyták, hogy elenyésszen, ám hamarosan újra a megérdemelt pompájában éled majd újjá a Szent György tér.
Ezen a helyen koronáztak királyt, volt német tankok bázisa, de parkolóként is használták, sőt a körmenet kiemelt helyszínéül is szolgált. Emberek millió jártak már itt, ám a legtöbben nem is sejtik, hogy a budai Várnegyednek ezen helye már a középkorban is komoly jelentőséggel bírt, ami később sem változott. Többek között 1457-ben V. László magyar király a téren fejeztette le Hunyadi Lászlót, Mátyás király bátyját. Emellett a tér előtt volt Szent Zsigmond kápolnája, ahova Zsigmond magyar király vitette a burgundiai király ereklyéit. A kápolnában Mátyás király eltemettette az első feleségét, Podjebrád Katalint, és később II. Ulászló király a harmadik feleségét, Candale-i Annát is, akit viszont 1516-ban II. Ulászlóval temettek közös sírba Székesfehérváron. Ezenfelül 1514-ben Bakócz Tamás esztergomi érsek itt olvasta fel azt a pápai levelet, ami keresztes háborúba hívta a lovagokat, ez vált később a Dózsa György-féle parasztfelkeléssé.
Galériánkban a neves tér elmúlt száz évének érdekesebb eseményeit nézheted meg:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre