Egy félelmetes, új tanulmány megjósolta, hogy 2100-ra pontosan hány ember fog meghalni a klímaváltozás miatt.
Naponta halljuk a hírekben a szélsőséges időjárásról szóló híreket: hurrikánok, árvizek, tomboló szélviharok, gyilkos hőhullámok sorjáznak szerte a világban.
Most a Max Planck Institute for Chemistry kutatói fejlett szimulációkkal becsülték meg a levegőszennyezésnek és a szélsőséges hőmérsékleteknek tulajdonítható halálozási arányt.
Elemzésük szerint az évszázad végére elképesztően nagy számú, 30 millió ember halhat meg az éghajlatváltozás és a légszennyezés következtében.
A kutatók számításaikat 2000 és 2090 közötti előrejelzésekre alapozták, amelyeket 10 éves időközönként elemeztek. Elemzésük szerint valószínűleg jelentős regionális különbségek lesznek az éghajlatváltozás okozta halálozások között, írta meg a DailyMail.
2000-ben évente körülbelül 1,6 millió ember halt meg szélsőséges hőmérsékletek miatt, mind hidegben, mind melegben. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a század végére ez a szám 10,8 millióra kúszik fel, ami nagyjából hétszeres növekedést jelent
– mondta dr. Andrea Pozzer, a csoport vezetője.
A tanulmány szerint Dél- és Kelet-Ázsia a leginkább érintett – a népesség elöregedése miatt, és ott a levegőszennyezés továbbra is jelentős szerepet játszik. Ezzel szemben az olyan magas jövedelmű régiókban, mint Nyugat-Európa, Észak-Amerika, Ausztrália, a szélsőséges hőmérsékletek miatti halálozások várhatóan meghaladják a légszennyezés okozta halálesetek számát.
A szakértők azt jósolják, hogy az egyenlőtlenségek növekedni fognak, a szélsőséges hőmérsékletek pedig a légszennyezésnél jelentősebb egészségügyi kockázatot jelentenek Közép- és Kelet-Európa országaiban (Lengyelország és Románia), valamint Dél-Amerika egyes részein (Argentína és Chile).
2100-ra a hőmérséklettel kapcsolatos egészségügyi kockázatok a világ népességének egyötöde esetében várhatóan meghaladják a levegőszennyezéssel kapcsolatos kockázatokat.
A kutatók remélik, hogy az eredmények rávilágítanak a klímaváltozás mérséklése érdekében tett intézkedések sürgős szükségességére.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre