Vannak szülők, akik halloweenkor jelmezbe bújtatják csemetéiket, ám akadnak olyanok is, akik féltik a kicsiket ettől az egész földöntúli felhajtástól. A pszichológus most tiszta vizet öntött a pohárba.
Mint ahogy azt már megszoktuk, minden év októberének végén összecsapnak a Halloween mániások és a Halloween gyűlölők. A Halloween mániások lázasan készítik a jelmezeket, dekorálják a házat, az udvart és beszerzik a gyerekeknek szánt cukorkákat és csokoládékat. A Halloween gyűlölők ezzel szemben mindenhol igyekeznek hangot adni abbéli meggyőződésüknek, hogy Magyarországon nincs Halloween. Ám a legfontosabb kérdés minden évben ugyan az: okoz-e traumát a gyerekeknek a sok véres jelmez és ijesztő dekor? A Metropol Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust kérdezte Drakuláról, Beetlejuice-ról és a többiekről…
Makai Gábor szerint az első és legfontosabb az, hogy tisztázzuk: sem Amerikában, sem sehol máshol nem traumatizálódnak a gyerekek kizárólag amiatt, mert látnak egy ijesztő jelmezt. Ha a szülő nem szán rá elég időt, hogy gyermekével beszélgessen a számára félelem keltő dolgokról, akkor pedig nem kell hozzá Drakula, hogy megrázkódtatás érje.
Ennek a rituálénak pont az a célja, hogy megpróbálja megjeleníteni és megszelídíteni a halálfélelmet. Megkreálják azt, amitől félnek, így lesznek úrrá a félelmen
– magyarázza Makai Gábor, aki szerint magától a Halloweentől nem kell félni, persze azzal sincs baj, ha valaki nem tud vagy nem akar azonosulni ennek a hagyománynak az üzenetével. Makai Gábor szerint egyébként ezek a szörnyek semmivel sem rosszabbak, mint a nagy gonosz farkas a gyerekmesékből, aki szinte mindennapos a családok esti rutinjában.
A félelemkeltő figurák segítenek abban, hogy a gyerek megélje azt, hogy a szörnyeket kontroll alatt tudja tartani, ezzel elősegítve a halálfélelem feldolgozását
– magyarázza a klinikai szakpszichológus, aki kiemeli, nem szabad csak úgy beereszteni a gyerekeket ezekbe a félelemkeltő közegekbe, hiszen a félelemkeltő figurák megszelídíthetőek a szülők segítségével.
Az, hogy egy gyerek találkozik félelemkeltő dolgokkal, csak megtanítja rá, hogyan kell szembenézni ezekkel a helyzetekkel
– zárja a szakember, aki úgy véli, nem kell attól tartani, hogy a kisgyerekek traumát élnének át egy-egy viccesnek szánt, de ijesztőre sikerült Halloween jelmeztől.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre