Az országot lassan teljesen elhagyja a 2024-es nagy árhullám. A védekezéshez használt ideiglenes gátakat elbontják, az elöntött területeket pedig elkezdik helyreállítani. Mire kell eközben figyelni és mivel érdemes fertőtleníteni ilyenkor?
A víz által sodort hordalékok, ürülék, állati tetemek miatt az árvíz minden egyes köbcentiméterben milliós nagyságrendben nyüzsögnek a kórokozók. Éppen ezért, azokat a területeket ahonnan már elvonult a víz, fertőtleníteni kell. Mutatjuk, hogy mivel érdemes!
A víz elvonulása után rengeteg kórokozó marad hátra. Ezek elszaporodva súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Vagyis az árvizet szennyezett vízként kell kezelni, és ennélfogva fertőzésveszélyesnek mindent, amivel az áradás során érkezett víz érintkezett. Árvíz után leggyakoribbak a fekáliás coliform, Clostridium perfringens és szalmonella okozta fertőzések, amelyek különösen csecsemőknél és időseknél okozhatnak életveszélyes állapotot. Ezek a kórokozók könnyen bevihetők a lakásba a kézen, a ruházaton, vagy akár a cipők talpán is, így az árvíz által érintett felületek, tárgyak fertőtlenítése alapvető fontosságú a fertőzések megelőzése érdekében – mondta az MTI-nek Bánhegyi Péter, a Caola Zrt. kutatás-fejlesztési vezetője.
Az aktív oxigén alapú hipokloritos fertőtlenítőszerek (környezetre ártalmatlan anyagokká bomlik le) a leghatékonyabbak az árvíz után megtelepedett kórokozók elpusztításában. Különösen az olyan felületeket kell fertőtleníteni, amik érintkezésbe kerülhetnek az emberi szervezettel, tehát a padlókat, falakat és bútorokat. A szaniterek, konyhai felületek és háztartási eszközök alapos tisztítása is nélkülözhetetlen a biztonságos lakókörnyezet megteremtéséhez. Az országos tiszti főorvos, Müller Cecília szerint is hipóval érdemes tisztítani azokat a helyiségeket, ahova betört a víz.
A Dunán levonuló árhullám miatt Dömösön, Pilismaróton és Dobogókőn a csapvízben fogyasztását csak forralás után ajánlja a népegészségügyi központ! Ezeken a területeken a mosogatást követő öblítést is forralt vízzel szabad csak végezni. Csecsemőket, kisgyermeket ne fürdesse senki a vízben, csecsemőtápszert pedig csak palackozott vízzel készítsenek az itt lakók. Az ivóvíz bármilyen nemű változásáról a hatóság értesíti majd a lakosságot – figyelmeztet a népegészségügyi központ.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre