Íme a betiltott tornagyakorlat, amit hiába vársz a 2024-es olimpián – Videó

Elég egy rossz mozdulat, és belehalhat a sportoló.



Megosztás
Szerző: K.B.
Létrehozva: 2024.08.04.
Módosítva: 2024.08.04.
életveszély Olimpia 2024 tornász betiltott gyakorlat

A tornászok az olimpiák artistái. Kecses, mégis elképesztően nehéz ugrásaik és mozdulataik mindenkit lenyűgöznek. A végeláthatatlan kombinációik, és különböző ugrásaik és függeszkedéseik szinte felfoghatatlanok az átlagember számára, így nem is igazán szoktak a tévénézők azzal foglalkozni, hogy mi alapján történik a pontozás vagy az ítélethirdetés. Ezáltal nem is olyan köztudott, hogy létezik egy elképesztően látványos, úgynevezett Korbut-flip nevű gyakorlat, amelyet a Nemzetközi Tornaszövetség betiltott, mert halálos veszélyt jelenthet a sportolóra, aki megkísérli bemutatni.

párizsi olimpia 2024 AFP ötkarika
Az idei olimpián is rengetegen követték figyelemmel a tornászokat /Fotó: AGIF via AFP

A Korbut-flipet, vagy más néven a HoltHurkot Olga Korbut tette híresség az 1972-es müncheni olimpián. A fiatal tornászlány három aranyérmet is nyert az 52 évvel ezelőtti ötkarikás játékokon. Az ifjú tornász tökéletesen elsajátította, és hibátlanul kivitelezte a mozdulatot, ez azonban nem állította meg a Nemzetközi Tornaszövetséget, hogy a sportolók egészségének érdekében betiltsa ezt a trükköt.

A mozdulatsor lényegét és a benne lévő kockázatokat az Unilad fejtette ki:

A HoltHurok megértéséhez tisztában kell lenni a mozgás alapvető mechanikájával. A feladat során egy tornász a vízszintes rúd körül lendül, közben elengedi azt a levegőben, és látszólag könnyed mozdulattal újra megfogja a rudat. A mozdulatsorhoz azonban elegendő lendület kell, ezért egy fél fordulat és egy bukfenc is megelőzi az elengedést. A precíz időzítés és a pontosság elengedhetetlen hozzá. A HoltHurokkal pedig pont az a fő probléma, hogy elég elszámolni az időzítést, vagy fogás helyett ráesni a rúdra, mely rendkívül súlyos nyak-, gerinc- vagy fejsérülést okozhat

– olvasható a gyakorlatsorról. Az életveszélyes mivolta miatt a tornászszövetség már nem engedélyezi, hogy az olimpiák során bemutassák ezt a gyakorlatot a versenyzők. 

Ám ha kíváncsi vagy rá, hogy a gyakorlat névadója, Olga Korbut milyen tökéletesen hajtotta végre a bravúrt 52 évvel ezelőtt, akkor itt tudod megtekinteni a mozdulatsort:

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás