Alig van fa Budapest utcáin, vadászni kell az árnyékot.
Elviselhetetlen a forróság Budapesten, Karácsony Gergely kamuzöldítései miatt a még mindig betondzsungelnek számító belső részeken nappal 38 fokos hőség van, éget a nap, a betonon tojást lehetne sütni, emiatt ráadásul este sem lélegezhetnek fel a fővárosban élők. Míg a főpolgármester csak annyit tud mondani a lakosoknak, az utcán közlekedőknek, hogy igyanak vizet – mondván, egyre több az ivókút –, addig a valóban klímatudatos Belváros önkormányzata olyan előrelátó zöld és kék intézkedéseket hozott az elmúlt években, amelyek nagyban megkönnyítik az ott élők mindennapjait kánikula idején is.
Életbe lépett az országos tiszti főorvos által az ország egész területére elrendelt és péntekig tartó legmagasabb, harmadfokú hőségriasztás. A főváros utcáin alig lehet megmaradni a forróság miatt. Terézvárosban a legrosszabb a helyzet, itt a legkevesebb a zöldfelület, és ivókutakból is kevés van. A főváros sem remekel, az ígéretek ellenére nem lettek zöldebbek Budapest utcái. Pedig Karácsony Gergely 2019-ben még – szó szerint is – fűt-fát ígért. Aztán ebből se lett semmi.
Karácsony Gergely kihirdette ugyan a klímavészhelyzetet – ehhez csak egy darab papírt kellett aláírnia –, a gyakorlatban azonban nem sok minden történt annak érdekében, hogy a hőség elviselhetőbb legyen a városlakók számára. Vadászni kell az árnyékot a központi városrészekben – kivéve a Belvárost, ahol a kerület gondoskodik zöldfelületekről, parkokról és a Városligetről, ami kormányzati kezelésben van.
Az FKF ugyan locsolja az utakat és a Városháza parkban felállítottak egy párakaput, a főpolgármester annyit tesz, hogy videón hirdeti a vízivás fontosságát és arra büszke, hogy néhány köztéri ivókutat létesítettek. A belvárosi önkormányzat viszont előrelátó módon, évekkel ezelőtt elkezdte azokat a klímatudatos zöld- és kékszemléletű fejlesztéseket, amelyek már napjaink forróságát is komolyan és a legmodernebb technológiával enyhítik. Emellett a fővárosi útlocsoláson felül maga is rendel további útlocsolást, nem beszélve a számtalan párakapuról, kútról és árnyékot adó fáról, amelyet telepíttetett az elmúlt években.
A Belvárosban figyelmet fordítunk rá, hogy a nagy melegben is mindenki számára lehetőséget biztosítsunk a felfrissülésre. Az elmúlt években elvégzett rengeteg zöldítés, fásítás és parkosítás mellett kerületszerte beindítottuk a párakapukat, ivókutakat és szökőkutakat is, hogy ezzel is segítsük a rekreációt
– írta közösségi oldalán Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester. Belváros Önkormányzata 2014 óta több mint 600 fát ültetett el, Magyarországon elsőként használtak gyökércellarendszert vagy Stockholm-módszert az ültetések során, ezek pedig az árnyékot adó fák életminőségét és élethosszát is növelik.
Emellett 13 zöld buszvárót létesítettek, melyek hozzájárulnak a városi hőszigethatás csökkentéséhez, kedvezően befolyásolják a mikroklímát, javítják a levegőminőséget, de szerepük van a por- és légnemű anyagok megkötésében, azaz mini klímaszigetekként funkcionálnak a Belvárosban.
Zöld- és kékszemléletű, klímatudatos megoldásokkal végzik a kerületi fejlesztéseket. A háztetőről ciszternába gyűjtik az esővizet, amely a fák és növényzet öntözésére is használhatók. Fúrt kutakat létesítettek a fák és a növényzet öntözésére, hogy ahol lehet, ne az értékes ivóvizet használják a locsolásra.
Be kellene íratni egy belvárosi tanfolyamra a fővárosi „környezetvédőket” és „tájépítészeket”!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre