Sikeresek, de nem feledik, honnan jöttek – roma példaképeket mutattak be

Sorsfordító roma férfiakról szóló könyvet mutattak be a Kopp Mária Intézetben. A Sorsformálók című kötetben 12 ember életútját, küzdelmeit és sikereit mutatja be, akik nem felejtették el, hogy honnan jöttek, de példát mutattak arra, hogy nehéz sorból is lehet sikert kovácsolni.



Megosztás
Szerző: Oszlányi Gyöngyvér
Létrehozva: 2024.04.11.
Módosítva: 2024.04.11.
roma Kunhegyesi Ferenc könyvbemutató

Nagyon sok művész és szakember van a romák között, akik példamutató eredményeket értek el az életük során. A sikerhez vezető útjukat azonban számos akadály nehezítette, ám ennek ellenére ők tovább haladtak az általuk választott pályán. Antal István most megjelent Sorsformálók című  könyvében sikeres roma származású férfiak küzdelmes életét mutatja be. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) gondozásában megjelent kötetben az interjúkat Kunhegyesi Ferenc festőművész portréi illusztrálják. A Metropol a Kopp Mária Intézetben tartott könyvbemutatón járt, ahol személyesen is találkozott a kötetben megszólaló férfiakkal. 

Antal István a Sorsformálók – Sikeres roma férfiak interjúkötet szerzője és Fűrész Tünde, a KINCS elnöke. Fotó: Oszlányi Gyöngyvér/Metropol

Nagyon sok fiatal fiú morzsolódik le és adja fel, ezért fontosnak tartom, hogy olyan példaképeket mutassunk be, akik hasonlóan hátrányos helyzetből indultak el és szorgalmukkal sikeresek lettek

– hangsúlyozta a kötet jelentőségét a bemutatón az író. A találkozón a kötetben szereplő roma művészek mellett államtitkár, televíziós műsorvezető és görögkatolikus parókus is őszintén feltárta küzdelmes útját, és hangsúlyozták, hogy soha nem adták fel, amikor akadályok nehezítették az előrejutásukat. Ezek a tehetséges roma férfiak a mai fiataloknak is példával szolgálnak.

A képen Papinót Ferenc moderátor, Szénási József műsorvezető, Balogh Győző János görögkatolikus parókus, dr. Ökrös Oszkár államtitkár és Sörös Iván főosztályvezető. Fotó: Oszlányi Gyöngyvér/Metropol

Nagyon jót beszélgettem Istvánnal, de maradt bennem befejezetlen érzés, mert még annyi történetem lenne" – idézte fel dr. Ökrös Oszkár nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár az interjúval kapcsolatos élményeit.

Balogh Győző János görögkatolikus parókus a Szabolcs megyei Tímár településről származik. Gyerekkorában találkozott Sója Miklós atyával, aki elindította őt a vallás útján

Kell az a mélység, amely megteremti a saját szerencsénket” – említette Sörös Iván a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárságának főosztályvezetője a kerekasztal-beszélgetésen, ahol arról is szó esett, mennyire nehezítette meg a dolgukat a származásuk, a roma közösséghez való tartozás.

Antal István, a kötet szerzője, Kunhegyesi Ferenc festőművész, Farkas Zsolt zenész-koreográfus, Nyári Oszkár színész-rendező, Farkas András operaénekes és kisgyermeke a könyvbemutatón. Fotó: Oszlányi Gyöngyvér/Metropol

Nem tudjuk, milyen cigánynak lenni, mert cigányok vagyunk. Én jómódú kereskedőcsaládba születtem, a nagyapámnak külön sofőrje volt, aki büszke volt, hogy Matyi bácsinál dolgozik” – mondta Kunhegyesi Ferenc festőművész, aki a kötetben szereplő férfiakról készített portrékat. 

Farkas Zsolt zenész, táncos, koreográfus a munkája révén a roma kultúra jó hírét viszi tovább. Elsősorban magyarnak vallja magát, akinek a lelkében ott a magyar himnusz és szereti a hazáját. 

Farkas András egyedüli roma az opera világában. A fiatal operaénekes arról beszélt, hogy fontos méltó helyére tenni a saját kultúráját. A világon egyedülálló az új produkciója. Lovari nyelven énekli Rossini és Leoncavallo leghíresebb operaáriáit

Nyári Oszkár színész és rendező már fiatalon is kiállt a romaságért. Elmesélte, hogy még főiskolás volt, amikor a Kaposvári Színházhoz került,  senkit sem érdekelt a származása. Az első évadban hat bemutatója volt, játszott angol grófot, francia katonát és az évad végén a rendező egy magyar dzsentri szerepét adta neki, amivel a legnagyobb sikereket érte el a városban.

A kötetben szereplő interjúalanyok mindegyikére jellemző, hogy személyes ambícióik mellett a roma közösségnek is segítettek. Sikereikkel a cigányság társadalmi megítélésén is változtattak. A roma kultúrát erősítik példamutatásukkal és ösztönözni akarják a fiatalokat, hogy senki se adja fel, hanem higgyen magában.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás