Április 25-én, 11 órától Kormányinfót tartott Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter április 25-én Kormányinfót tartott, több fontos téma is előkerült.
A Kormányinfó elején Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője arról beszélt, hogy új helyzet van a háborúban, mert a NATO arra készül, hogy aktív szereplő legyen a konfliktusban. „Eddig nem sikerült területeket visszaszerezni, csak meghosszabbították a háborút” –nyomatékosította a miniszter. Megjegyezte: „Most már nyíltan beszélnek arról, hogy csapatokat is kell küldeni Ukrajna területére.” Gulyás Gergely figyelmeztetett: „Atomhatalmak állnak a két oldalon, így akár világháború lehet.”
Ami Magyarországot illeti, a Miniszterelnökség vezetője elmondta: folyamatosan egyeztet a kormány a NATO brüsszeli központjával.
Gulyás Gergely hozzátette: „Nem szállítunk fegyvereket, és nem szállítunk katonákat.”
Az április 25-ei Kormányinfón Gulyás Gergely elmondta, a benzinár esetében is megfizetjük a háborús konfliktusok árát. „Ezek az árak akkor fognak jelentősen csökkenni, ha béke lesz” – tette hozzá. Mivel a magyar árak magasabbak a környező országok átlagánál, ezért Gulyás Gergely elmondta, a kormány arra szólította fel a kereskedőket, hogy vigyék le az áraikat a régiós átlag szintjére.
„Az alaptörvény módosítása kizárja annak lehetőségét, hogy olyan személy kegyelmet kapjon, aki kiskorúak sérelmére követett el szexuális bűncselekményt, vagy abban közreműködött” – mondta a miniszter. Gulyás Gergely közölte, hogy ezzel párhuzamosan szigorítják a gyermekvédelmi törvényt, ami már a parlament előtt van. Mindez hatékony jogi keretet is jelent majd.
A kormány mindezek mellett nem kívánja az EU hitelközösséggé való alakítását, és ezért olyan módosítást terjeszt elő, miszerint csak a parlamenti képviselők kétharmadára lesz szükség egy közös uniós hitelfelvételhez.
Gulyás Gergely kérdésre elmondta, hogy a Bajnai-féle céghálóhoz gurultak a dollárok 2022-ben, és minden baloldali szereplő mögött ők állnak. Tipikus példája a kettős mércének az, hogy Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indított az autópálya-koncesszió esetében – mondta egy másik kérdésre Gulyás Gergely.
„A Magyar Államkincstár fog vizsgálatot folytatni Budapest csődközeli helyzetéről” – mondta Gulyás Gergely az Origo kérdésére.
„Pontosan olyan jelentőséggel bír, mint a korábbi határozatok” – közölte Gulyás Gergely a szerdán elfogadott, Magyarország elleni határozatról. Majd így folytatta: „Itt a Momentum képviselői közül az egyik azt javasolta, hogy a magyar tanároknak kifizetendő pénzeket ne fizesse az Európai Bizottság, miközben ők havi hatmillió forintot keresnek”.
A sajtó kérdései során felmerült többek közt Brüsszel esetleges újabb kötelezettségszegési eljárása, az Erasmus-program, és a Spar elleni per is.
A Miniszterelnökség vezetője kérdésre elmondta, nem lehet kizárni, hogy újabb kötelezettségszegési eljárást indít Brüsszel a gyermekvédelmi törvény módosítása miatt, ugyanakkor megjegyezte, hogy ez egyébként tagállami hatáskör. Gulyás az Erasmus-programról azt mondta, bízik benne, hogy lesz megállapodás ebben az ügyben.
„Mindennel ellentétes, hogy a magyar hallgatókat megkülönböztetik, teljesen egyértelmű a jogsértés” – nyomatékosította.
A Spar ellen indítandó perről azt mondta, hogy az eljárás meg fog indulni minden bizonnyal jó hírnév megsértése miatt.
Tovább csökkentik a költségvetési hiányt
Gulyás Gergely szerint nem probléma, ha a jegybank a fiskális politikáról véleményt fogalmaz meg. Közölte, hogy a kamatkiadások nélkül egyensúlyban lesz a költségvetés. „Két éven belül 3 százalék alatt lesz a költségvetési hiány” – vélekedett.
Gulyás a budapesti repülőtér megvásárlásáról azt mondta, már teljes körű egyetértés van a szereplők között, most már csak napokról és hetekről lehet szó.
Gulyás Gergely kérdésre elmondta, hitelesen féltik Nyugaton a saját szólásszabadságukat. „Ami múlt héten történt Brüsszelben, az nem azt mutatja, hogy minden rendben van a szólásszabadság tekintetében.”
„Magyarország jól döntött, amikor a NATO tagjai lettünk, a probléma, hogy a NATO egy olyan misszióra készül, amivel túllép a saját keretein” – mondta egy másik kérdésre a miniszter. „Meg kell találni azokat a lehetőségeket, hogy kívül maradjunk a konfliktusból, de a NATO-ban nagyobb a párbeszédre való hajlandóság és a különvélemények is elfogadottabbak.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre