Az akkori Országgyűlés 2000-ben döntött úgy, hogy 2001-től minden évben április 16-án emlékezzünk meg a deportált magyarokról, akik közül sokan nem térhettek haza.
Ma van a holokauszt magyar áldozatainak emléknapja. Ezen a napon arra emlékezünk, hogy 1944-ben április 16-án kezdődött meg az akkor Magyarországhoz tartozó Kárpátalján a zsidók gettókba zárása, majd deportálása. 1941 és 1945 között több mint 400 000, a mai országterületről 200 000 magyar zsidó áldozata volt a holokausztnak – írja a Wikipédia. A holokauszt szó egyébként nem mást jelent, mint "teljesen elégő áldozat". Legismertebb jelentése a náci Németország által kontrollált területeken a második világháború alatt végrehajtott, a német kormány által eltervezett és irányított népirtás, amelynek körülbelül hatmillió európai, zsidó származású ember esett áldozatául.
Nyolcvan évvel ezelőtt több száz újságírót, ügyvédet, üzletembert, művészt deportáltak a Csepel-szigeten lévő Horthyliget gyűjtő- és internálótáborba, a Horthyligetbe. A NÜB Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete és Budapest főváros vezetése ennek emlékére közösen adja át április 16-án Varga Tamás szobrászművész alkotását a Boráros téren, reggel 9 órakor. Az átadóról itt lehet részletesebben olvasni.
Szent Bernadett ( Marie-Bernard Soubirous) szegény család gyermeke volt. Tizenéves korában, 1858-ban Lourdes-ban összesen 18 alkalommal megjelent előtte Szűz Mária. Sokan kételkedtek a szavában, de később hitelesnek fogadták el a történetét. Szűz Mária gyógyító forráshoz vezette a lányt, ahol csodás gyógyulások történtek. Bernadett kolostorba vonult, de ott sem fogadták szeretettel. Békében viselte a sorsát, 1879-ben, mindössze 35 évesen hunyt el. Teste tökéletes állapotban pihen egy üvegkoporsóban, megtekinthető a nevers-i Saint Gilgard-kolostorban.
A híres magyar drámaírónk, a Bánk Bán szerzője 1830. április 16-án távozott az élők sorából. Tagja volt a pesti magyar színtársulatnak, színész, fordító, dramaturg volt is volt, majd darabokat kezdett írni, pedig jogásznak szánták. Viszonzatlanul szerelmes volt a későbbi Déryné primadonnába. A Bánk bánt az Erdélyi Múzeum 1814-ben meghirdetett pályázatára írta.
Gesztesi Károly volt az egyik legismertebb, legjellegzetesebb hangú és legtöbbet foglalkoztatott magyar szinkronszínész. 1963. április 16-án született. Olyan szereplőknek kölcsönözte hangját, mint Lando Calrissian (Billy Dee Williams) a Csillagok háborúja filmekben, Sallah (John Rhys-Davies) az Indiana Jones két részében, vagy éppen Robert Baratheon a Trónok harcában. A Shrek című animációs filmben és annak folytatásaiban ő volt a főhős ogre magyar hangja. Emellett számos magyar filmben és televíziós sorozatban is látható volt. Gesztesi Károly 2020 januárjában hunyt el.
Wilbur Wright amerikai pilóta, aki fivérével végrehajtotta az első sikeres motoros repülést 157 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot, méghozzá az Indiana állambeli Millville-ben született. Testvérével 1903-ban volt az első sikeres repülésük. A Wright fivérek – Orville és Wilbur – 1900 óta foglalkoztak repülőszerkezetek építésével. Repülőgépüket négyhengeres, 12 lóerő teljesítményű, vízhűtéses motor hajtotta és két légcsavar emelte a magasba. Érdekesség, hogy 112 évvel ezelőtt ugyancsak április 16-án repülte keresztül először nő a La Manche csatornát. A hölgyet Harriet Quimbynek hívták és ő volt az első nő, aki amerikai repülő jogosítványt kapott.
Charlie Chaplin angol filmszínész, forgatókönyvíró és filmproducer 1889. április 16-án született Charles Spencer Chaplin néven, Londonban. 1919-ben alapító tagja volt a United Artist Corporation filmgyártó és -kölcsönző vállalatnak. Chaplin 1925-ben bemutatott „Aranyláz” című némafilmje kigúnyolta a gazdagság utáni hajszát, becsületes „kisembert” alakított, aki végül elnyerte jutalmát. Az amerikai filmipar, az „álomgyár” az emberek mesevágyát elégítette ki. Az 1940-ben készült „A diktátor” című hangos filmjében kettős szerepet alakított: Hitlert, a diktátort és a borbélyát, akit egyenruhában összetévesztenek a diktátorral. A filmben kifigurázta, nevetségessé tette és egyben bírálta Hitler magatartását.
Marie Tussaud francia viaszöntő, a Madame Tussaud panoptikumának megalapítója ezen a napon hunyt el 1850-ben, Londonban. 88 éves korában halt meg. A panoptikuma egyébként 1835-ben Londonban nyílt meg. 1780-ban Párizsba utazott, hogy a királyi családot és az udvari nemességet viaszból megformázza, majd a forradalom után a győztes vezetők és a kivégzettek fejéről készített viaszöntvényeket. 1802-ben költözött Londonba, és korának, valamint a múlt neves és hírhedt személyiségeinek készítette el életnagyságú viaszszobrait, amelyeket a világhírű viaszfigura-múzeumában, a Madame Tussaud panoptikumban állítottak ki.
A köpönyeg.hu előrejelzése szerint kedden erősen felhős idő valószínű szórványosan esővel, záporral. Markáns lehűlés kezdődik, véget ér a nyárias meleg. A hőmérséklet már csak 12-16 fok körül alakul – tehát jó 15 fokos lehűlés ígérkezik. Sokfelé lesz erős a szél.
A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem 2024. április 16-án tartja egészségnapját, aminek elsődleges célja, hogy az intézmény hallgatóit, dolgozóit, sőt a kerületi lakosokat is tudatosabb, egészséges szemléletre bírja. Az esemény központi helyszíne a K1-es épület aulája lesz, ahol reggel 9 és délután 3 óra között az érdeklődők izgalmas kitelepüléseken vehetnek részt. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött! További részletek ezzel kapcsolatban itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre