A gyermek a daganatos betegség egy agresszív formájával küzdött.
Elképesztő csoda: egy 13 éves fiú kigyógyult a terminális agyrákból. Ezzel ő lett az első olyan gyermek, aki felépült ebből a ritka és agresszív daganatos betegségból.
Lucas Jemeljanova mindössze hatéves volt, amikor diagnosztizálták nála a rák egy formáját, az úgynevezett diffúz intrinsic pontine gliomát (DIPG). Ez egy ritka és agresszív daganatos betegség, amely az agyat érinti, és az eddigi adatok alapján a betegek 98 százaléka belehal a kezdeti diagnózistól számított öt éven belül. Eközben a betegséggel diagnosztizált gyermekek életkora általában 9 és 12 hónapra tehető.
Lucas azonban dacolt a rákkal, és mostanra teljesen felépült. Korábban az orvosok csak sugárterápiát tudtak ajánlani a rák ezen fajtájára. De a Belgiumból származó Lucas a szüleivel Franciaországba utazott, ahol részt vett a Biological Medicine for DIPG Eradication (BIOMEDE) című programban. Ez egy 2014-ben indult vizsgálat volt, amely három rákgyógyszer – az erlotinib, az everolimus és a dasatinib – hatékonyságának teszteléséről szólt.
Ennek a tanulmánynak egy döntő része az volt, hogy a kutatók minden egyes páciens daganatából egy apró darabot húztak ki egy tű segítségével. Ezt elemezték annak érdekében, hogy minden beteg állapotáról tisztább képet kapjanak és a megfelelő kezelést alkalmazhassák rajta.
Lucas everolimuszt kapott, és egy rendkívüli fejleménynek köszönhetően a daganata teljesen eltűnt. Jó hír, hogy a vizsgálatban hét másik gyermek is részt vett, akiknél csökkent a daganat nagysága, ezzel pedig megnőtt a várható élettartamuk.
Nem tudok még egy hozzá hasonló esetről a világon. Egy sorozat MRI-vizsgálat során figyeltem, ahogy a daganat teljesen eltűnt
– fejtette ki Lucas kezelőorvosa, Jacques Grill.
Az orvosok úgy vélik, hogy Lucas felépülésében sajátos biológiája is közrejátszhatott. Az everolimusz gyógyszert korábban soha nem használták az ilyen típusú daganatos megbetegedés kezelésére. Úgy fejti ki hatását, hogy gátolja az mTOR nevű fehérjét, amely részt vesz a rákos sejtek osztódásában és növekedésében – írja az Unilad.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre