1984 márciusában költöztek be az első lakók a Gazdagréti lakótelepre, ami népszerűségét leginkább a Szomszédok teleregénynek köszönheti, ám számos hírességnek volt az otthona és több emlékezetes esemény helyszínéül is szolgált az újbudai városrész.
E cikk írója is Gazdagréten nőt fel, és számtalanszor kérdezték tőle, hogy ismeri-e Julcsit, a doktor lányát, akinek Etus, a keramikus a nagymamája. Egy idő után az ember ráun a magyarázkodásra, illetve nem kezd bele, hogy az csak egy sorozat és nem a valóság, helyette csak annyit mond: persze, egy osztályba járunk – de maradjunk a főszereplőnknél, a lakótelepnél, ahol számos generáció nőtt fel.
A hely a nevét 1847 óta viseli, és a régészeti feltárások szerint már az Árpád-korban is lakott terület volt. A lakótelep lakóinak száma 10 és 15 ezer között mozog, azaz egy kisebb magyar városéval vetekszik. Kevesen tudják, de számos híresség is a panelházak között talált otthonra, az első ilyen sztár, a világ egykori legdrágább labdarúgója, Détári Lajos volt. Külön érdekesség, hogy nem csak Döme az egyetlen sikeres labdarúgó, aki gazdagrétinek mondható, hiszen a hamarosan kezdődő németországi labdarúgó Európa-bajnokságra kijutó nemzeti válogatottunk tagja, Nagy Ádám is gazdagréti. Méder Áron vitorlázó, aki egyes egyedül megkerülte a Földet vitorlásával is a panelek között nőtt fel, ám a művészvilág kiválósága, a Kossuth-díjas Eperjes Károly is élete egy részét Gazdagréten töltötte, ahogy a korábbi médiaszemélyiség, majd író Palotás Petra is. Legalább ilyen népszerű volt Lipp László, azaz mindenki László atyája, aki nemcsak a lakótelep lelkészeként vált ismertté, hanem az újító gondolatai és megoldásai miatt is. Gazdagrét azzal is büszkélkedhet, hogy a Dallas Samanthája, maga a világsztár Linda Gray is ellátogatott ide egyszer.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre